Bezpiecznej służby, poczucia pełnionej misji i poczucia dumy z policyjnego munduru życzyła w sobotę premier Ewa Kopacz funkcjonariuszom i cywilnym pracownikom policji, z okazji ich święta. Centralne obchody zorganizowano na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Dziś w badaniach blisko 90 proc. deklaruje, że czuje się bezpiecznie w miejscu swego zamieszkania. To najlepszy wynik w historii, który jest waszą zasługą. Na takie oceny pracujecie każdego dnia
— mówiła Kopacz do zgromadzonych.
Jak podkreśliła, ciężka służba policjantów powinna być odpowiednio wynagradzana.
Dlatego - jak wiecie - od stycznia 2016 r. podwyżkami zostaną objęci funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych. Bezpieczeństwo jest dziś jedną z najważniejszych wartości i filarem demokratycznego państwa. To wy - funkcjonariusze policji - jesteście jego gwarantem. Wszystkim, którzy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w święta i w wakacje pełnią swą służbę, z całego serca dziękuję. Życzę satysfakcji z pełnionej misji i bezpiecznej służby
— zwróciła się do nich.
Na początku wystąpienia premier wspomniała st. asp. Marka Dziakowicza z Wałbrzycha - policjanta, który w czasie urlopu nad morzem uratował tonącego nastolatka, a sam poniósł śmierć.
Jak wspominają jego koledzy, życie ludzkie przedkładał ponad wszystko, był policjantem z powołania i pełniąc służbę wielokrotnie ratował inne osoby. (…) Odwaga i poświęcenie - te dwa słowa w takich chwilach nabierają szczególnego wymiaru. (…) Choć nie pełnił tego dnia służby pokazał, że policjantem się jest, a nie bywa” - podkreśliła szefowa rządu, składając w imieniu państwa polskiego hołd rodzinie bohatera, który „do końca pozostał wierny rocie policyjnego ślubowania.
Wiem, że wśród was jest wielu bohaterów, nawet jeśli pozostajecie czasem anonimowi, wielu z was niesie pomoc o każdej porze dnia i nocy
— mówiła premier do funkcjonariuszy, szczególnie zwracając się do laureatów policyjnego konkursu „Policjant, który mi pomógł”, wyróżnionych przez obywateli. Kopacz przytaczała niektóre historie funkcjonariuszy.
Tak właśnie powinna wyglądać służba drugiemu człowiekowi. Jestem zaszczycona, że mogę wam osobiście pogratulować
— dodała życząc, by swą służbę traktowali jak misję i byli dumni z policyjnego munduru.
Bycie policjantem to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja służenia innym - mówił komendant główny policji Krzysztof Gajewski podczas sobotnich obchodów święta policji w Warszawie.
Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Realizowanie tych potrzeb i służba ludziom jest naszą misją
— podkreślił Gajewski.
Komendant zaznaczył, że działania policji są wysoko oceniane przez społeczeństwo. Dodał, że wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli ma ścisły związek ze spadkiem przestępczości.
Tych wyników nie byłoby bez codziennej pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych policji
— ocenił.
Szef policji zwrócił się do młodych policjantów, którzy w sobotę złożyli w Warszawie ślubowanie i rotę przysięgi policyjnej.
Pamiętajcie, że policyjny mundur to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim obowiązek. Życzę Wam, żebyście zostali dobrymi policjantami
— podkreślił Gajewski.
24 lipca 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Obecnie jest to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy prawie 100 tys. policjantów i policjantek.
lw, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/260367-kopacz-do-policjantow-wiem-ze-wsrod-was-jest-wielu-bohaterow-badzcie-dumni-z-munduru
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.