W ocenie policji trzeba stosować kryteria szczególne - sprawiedliwe i wielowymiarowe. Tego niestety zbyt często w publicznych osądach brakuje - mówiła podczas uroczystości z okazji 96. rocznicy powołania publicznej policji minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.
Uroczystości odbyły się w sobotę w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Funkcjonariuszom i pracownikom policji wręczono akty mianowania na wyższe stopnie; wiele osób zostało udekorowanych odznaczeniami państwowymi i resortowymi.
Nieustanna wojna, choć to czas pokoju. Nieustanna walka, choć to czas stabilnego rozwoju, nowych szans dla społeczeństwa. Nieustanna batalia, choć ulice na co dzień są spokojne, a wśród Polaków dominuje poczucie bezpieczeństwa. Zawsze w pierwszej linii, często z narażeniem życia i zdrowia, zawsze w imieniu obywateli i państwa. Taka jest służba w policji
— mówiła do policjantek i policjantów Piotrowska.
Podkreślała, że to służba, która musi cechować się „profesjonalizmem, odpowiedzialnością, poczuciem misji i odwagą, a kiedy trzeba - najwyższym poświęceniem”.
Stoicie po stronie prawa, bezpieczeństwa i dobra, dlatego musicie się konfrontować z bezprawiem, niebezpieczeństwem i złem. Co to dla was oznacza? Działanie w ogromnym napięciu, w skrajnie trudnych sytuacjach. Kto tego nie doświadczył, nie może w pełni zrozumieć, co znaczy być policjantem. Dlatego w ocenach tej służby zawsze trzeba stosować kryteria, szczególne, adekwatne, sprawiedliwe i wielowymiarowe. Tego, niestety, zbyt często w publicznych osądach brakuje
— dodała minister.
Funkcjonariuszom dziękował komendant główny policji Krzysztof Gajewski.
Dziękuję wam za codzienny trud, codzienną służbę, za to, w jaki sposób służycie naszemu społeczeństwu i budujecie wizerunek naszej formacji
— podkreślił.
Podczas uroczystości Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał b. komendant główny policji w latach 2013-2015 gen. insp. Marek Działoszyński, wyróżniony „za wybitne zasługi dla utrzymania porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz osiągnięcia w służbie państwu i społeczeństwu” oraz mł. insp. Bogdan Ogrodzki, komendant I komisariatu policji w Bielsku-Białej „za wybitne zasługi na rzecz honorowego krwiodawstwa”. Jak poinformowano w laudacji, do tej pory oddał honorowo 38 litrów krwi.
Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymał sierż. szt. Artur Gudaniec, który wyratował z pożaru mężczyznę - z narażeniem własnego życia, a Złoty Krzyż Zasługi zasługi insp. Antoni Stramek - komendant komisariatu miejskiego w Toruniu, zaangażowany w akcję honorowego dawstwa szpiku kostnego.
Medale za zasługi dla policji otrzymały także osoby, które z nią na co dzień współpracują, m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak, działacz sportowy Andrzej Strejlau, prokurator apelacyjny w Warszawie Dariusz Korneluk czy zastępca GIODO Andrzej Lewiński.
24 lipca 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Obecnie jest to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy prawie 100 tys. policjantów i policjantek.
PAP/mmil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/260363-krzepiace-slowa-minister-piotrowskiej-do-policji-w-ocenach-tej-sluzby-trzeba-stosowac-kryteria-szczegolne-tego-niestety-zbyt-czesto-w-publicznych-osadach-brakuje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.