Prezydent Bronisław Komorowski jest zdania, że dobre relacje polsko-niemieckie to szansa na umocnienie pozycji Polski w UE. Wyraził nadzieję, że jego następca będzie o to dbał.
W środę w Berlinie Komorowski spotkał się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, ministrem spraw zagranicznych Frankiem- Walterem Steinmeierem, a także przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem. W ocenie prezydenta, stosunki polsko-niemieckie „chyba nigdy nie były tak dobre, co nie znaczy, że nie mogą być jeszcze lepsze”.
Mam nadzieję, że mój następca będzie o to dbał
— stwierdził.
Dobre, przyjazne relacje z Niemcami to wielka szansa dla umocnienia pozycji i roli Polski w UE
— uważa Komorowski.
Jak dodał, to przekłada się m.in. na politykę wschodnią UE, na politykę bezpieczeństwa, na decyzje w kwestiach budżetu UE. Według prezydenta bez dobrych relacji polsko-niemieckich nasza sytuacja byłaby o wiele trudniejsza.
Jest o co dbać, jest co rozwijać. To trzeba robić z sercem, z głębokim przekonaniem i w perspektywie wielu lat
— podkreślił Komorowski.
Jak dodał, z politykami niemieckimi rozmawiał m.in. polityce wschodniej UE, a także o sytuacji w Grecji.
Wszyscy oczekują, że to strona grecka przedstawi jakieś nowe propozycje wyjścia z sytuacji
— powiedział Komorowski.
Ważne jest - podkreślił - by było to takie rozwiązanie, które:
wstrzymałoby kryzys strefy euro i nie zwiększało ryzyka demoralizacji UE jako całości.
Komorowski pytany był także, czy dobrą decyzją jest, że jedną z pierwszych zapowiadanych wizyt prezydenta elekta Andrzeja Dudy będzie Berlin. To bardzo dobrze - ocenił Komorowski. Jak podkreślił, to prawidłowy wybór i jest to „kierunek, który wyznaczył swego czasu Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek i Krzysztof Skubiszewski. Na zachód - i trzeba to robić poprzez budowanie dobrych relacji z Niemcami”.
Jest to ostatnia wizyta zagraniczna Komorowskiego, który kończy urzędowanie na początku sierpnia.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/258657-komorowski-w-berlinie-przyjazne-relacje-z-niemcami-to-wielka-szansa-mam-nadzieje-ze-moj-nastepca-bedzie-o-to-dbal
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.