Władysław Bartoszewski budował zaufanie między Polską a Niemcami; bez niego dzisiejsze relacje naszych krajów na pewno nie byłyby tak bliskie
— powiedziała premier Ewa Kopacz w poniedziałek w Warszawie podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.
Kopacz zaznaczyła, że 13. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbywają się w szczególnej chwili, bo „trzy dni temu odszedł od nas człowiek, który swoją osobą utożsamiał ideę pojednania polsko-niemieckiego”.
Profesor Władysław Bartoszewski całą część swojego życia spędzoną w służbie niepodległej Rzeczypospolitej poświęcił dla budowania i wzmacniania zaufania, bez którego dzisiejsze relacje między Polską a Niemcami na pewno nie byłyby tak bliskie
— powiedziała szefowa polskiego rządu.
Jak dodała, Bartoszewski miał wziąć udział w poniedziałkowych konsultacjach, a nad swoim przemówieniem pracował jeszcze w ubiegły piątek.
Chciałyśmy z panią kanclerz, aby w tym szczególnym dniu dla Niemiec i Polski prof. Bartoszewski był z nami, choćby symbolicznie. Dlatego też zachowaliśmy dla niego miejsce przy stole
— powiedziała Kopacz.
W takim samym tonie wypowiadała się Angela Merkel.
Bez Władysława Bartoszewskiego dzieło przyjaźni polsko-niemieckiej nie byłoby tak udane
— stwierdziła kanclerz Niemiec.
Merkel stwierdziła, że Bartoszewskiemu udało się najciemniejsze rozdziały historii Polski i Niemiec zmienić w dzieło przyjaźni.
Był szczery i miał postawę, której celem było poradzenie sobie z problemami
— mówiła.
Jak wspominała Merkel, każde jej spotkanie z Bartoszewskim było dla niej „źródłem siły i nadziei, by przezwyciężyć rzeczy, które wydają się trudne”.
Następnie Ewa Kopacz odczytała wystąpienie, które Bartoszewski zamierzał wygłosić podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.
Relacje polsko-niemieckie, choć w ostatnich latach cechuje je wspólnota interesów i są na dobrej drodze, wymagają jednak stałej pielęgnacji i regularnej pracy
— odczytała słowa swojego doradcy premier Kopacz.
W swoim przemówieniu Bartoszewski chciał również przekazać, że „ o Polakach mawia się, nie bez pewnej racji, że lubią obchodzić rocznice klęsk i tragedii narodowych”. Zwrócił uwagę, że przyszły rok - 2016 rok - przynosi rocznicę pozytywną - jubileusz 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Przez te wszystkie lata kształtowała się infrastruktura relacji polsko-niemieckich. Wiele projektów by nie powstało, gdyby nie determinacja elit politycznych, czy innych podmiotów życia społecznego, gospodarczego, czy kulturalnego
— ocenił Bartoszewski.
Podkreślił też, że bardzo sobie ceni swój udział w tym dziele jako dwukrotny minister spraw zagranicznych Polski i parlamentarzysta.
Minione lata potwierdziły, że zwłaszcza Polacy i Niemcy nie mogą sobie pozwolić na grzech zaniechania i budując relacje na poziomie europejskim i wielostronnym muszą stale uwzględniać podstawowe racje naszych stosunków bilateralnych
— napisał.
Sesja plenarna polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych rozpoczęła się od minuty ciszy w hołdzie Władysławowi Bartoszewskiemu.
Wcześniej kanclerz Merkel, wraz z Ewą Kopacz wpisały się do księgi kondolencyjnej wystawionej w kancelarii premiera w gabinecie Władysława Bartoszewskiego.
W gabinecie zmarłego w piątek pełnomocnika premiera ds. dialogu międzynarodowego ustawiono portret Bartoszewskiego, który przepasano kirem. Na znak żałoby kirem przepasano także polskie flagi ustawione w gabinecie.
Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, więzień Auschwitz, żołnierz AK, historyk zmarł w piątek wieczorem, w wieku 93 lat. Stanowisko pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego objął w 2007 roku. Pełniąc tę funkcję, zajmował się rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz kontaktami z diasporą żydowską i Izraelem. Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego odbędzie się 4 maja w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Potem na warszawskich Powązkach Wojskowych odbędzie się ceremonia pogrzebowa.
Bartoszewski był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Orderu Orła Białego, Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN, papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, Krzyża Wielkiego Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. Doktor honoris causa m.in. Uniwersytetów: Warszawskiego i Hajfy oraz Hebrew College w Baltimore, honorowy obywatel m.in. Warszawy, Wrocławia i Gdańska. Autor ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek.
25 lutego 2011 powołany został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w skład Kapituły Orderu Orła Białego, która wybrała go na funkcję Kanclerza.
ŁS / PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/242413-bartoszewski-autorem-zblizenia-warszawy-i-berlina-kopacz-odczytala-ostatnie-przemowienie-bartoszewskiego