Frankowicze i sześciolatki to główne tematy dzisiejszego wydania programu Jan Pospieszalski :Bliżej.
Jan Pospieszalski przypomniał, ze dwa dni temu w warszawskim sądzie rozpoczął się proces z pozwu zbiorowego frankowiczów przeciw bankom.
W jakim stopniu protesty uliczne, a w jakim procesy sądowe mogą poprawić ich sytuację? Jak w tym sporze obywateli z bankami zachowa się polski rząd?
— zagaił dziennikarz.
Na to pytanie próbowali odpowiedzieć Maciej Pawlicki ( publicysta wSieci, i wPolityce.pl), Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, i Marek Radwański, pełnomocnik UOKIK z Poznania.
Ten ogólnopolski protest, który odbędzie się w sobotę na Krakowskim Przedmieściu jest wyrazem desperacji. Dotychczasowe próby zmuszenia państwa, by stanęło w obronie kredytobiorców spełzły na niczym
— powiedział Maciej Pawlicki.
Ten protest nazywa się „Stop bankowemu bezprawiu”. Chcemy zmusić instytucje państwa, by zaczęły robić to, co nakazały polskie sądy
— dodał.
Jak wyjaśnił polskie sądy wydały już wyroki, które nakazały wykreślić z umów bankowych tzw. klauzule abuzywne ( które są sprzeczne z równowagą stron w umowie). Ale banki nadal je stosują. Pawlicki pokazał w programie wyroki o których mówił.
Umowy między bankami i klientami były zawierane w czasie, gdy te klauzule nie były zakazane.
— przekonywał Pietraszkiewicz.
Pewne zapisy nie były doskonałe. Ale były wpisane różne wyjątkowe sytuacje. Tym bardziej, ze wtedy mieliśmy do czynienia z dużą niestabilnością na rynku mieszkaniowym
— tłumaczył.
Pietraszkiewicz przyznał, że decyzja banku szwajcarskiego, który nagle przestał bronić kursu franka - była szokująca.
Pawlicki zarzucił szefowi ZBP, że na posiedzeniu komisji sejmowej twierdził,że nie zna wyroków sądowych kwestionujących sporne klauzule.
Z kolei Marek Radwański stwierdził, że wiele z tych umów było zawieranych, w taki sposób, że klient nie wie na co się decyduje.
Franki się pojawiały tylko po to by podrożyć koszt tego kredytu. Koszt przeliczenia - był tak niejasny. Polskie prawo nie pozwala by klient nie wiedział na co się decyduje
— tłumaczył.
Pietraszkiewicz upierał się, że umowy na podstawie których działają banki są legalne.
Pawlicki jako przykład nielegalnej klauzuli podał tę, która pozwala bankowi samodzielnie ustalać różnice między kupnem a sprzedażą waluty.
Pietraszkiewicz apelował o obniżenie tonu dyskusji.
Niech pan przyjdzie i powie tym ludziom którzy mają dwa miliony długu. Tym, którzy pożyczyli milion , spłacili 800 tys, a mają 2 mln do spłacenia. Mają komorników i powyłączane telefony
— odparował Pawlicki.
Przypomniał, że manifestacja frankowiczów odbędzie się w Warszawie sobota o 14 na Krakowskim Przedmieściu.
W drugiej części programu mówiono o obywatelskim projekcie ustawy, pod którą podpisało się 300 tys. rodziców, a która miałaby przywrócić rodzicom prawo do decydowania w jakim wieku będą posyłać do szkoły swoje dzieci.
W tej części programu rozmawiały Karolina Elbanowska z fundacji ‘Ratuj Maluchy” oraz Ewa Żmuda - Trzebiatowska z sejmowej Komisji Edukacji.
Karolina Elbanowska przekonywała, że o tym cz dziecko jest zdolne do pójścia do szkoły najlepiej wiedzą jego rodzice.
Posłanka zapewniła, że dwoje jej wnucząt poszło do szkoły w wielu lat sześciu i poradziły sobie znakomicie.
Według Elbanowskiej problemy z nauką u dzieci przedwcześnie posłanych do szkoły mogą jednak ujawnić się później:
Rozmawiałam z matką która została zmuszona do wysłania dziecka do szkoły w wieku lat 6-ciu. Jej syn będzie musiał powtarzać 4 klasę
— opowiadała, tłumacząc, ze dla młodszych dzieci nauka zmianowa, konieczność siedzenia w ławce - są dużym problemem.
Mamy dużo zgłoszeń zwłaszcza od rodziców chłopców
— mówiła Elbanowska.
Posłanka PO wymieniała wszystkie kraje europejskie, które wysyłają do szkoły dzieci w wieku 5 i 6-ciu lat
Czy uważacie państwo, ze nasze dzieci są mniej sprawne intelektualne? Zaniedbane? Gorzej wychowane?
— pytała.
Elbanowska przypomniała, że najlepszymi wynikami w nauce może poszczycić się Finlandia, która posyła do szkoły dopiero 7 letnie dzieci.
Według Elbanowskiej w całej reformie chodzi głownie o pieniądze, tzn. o to by kolejne pokolenia zaczęły jak najszybciej zarabiać, a nie o dobro dzieci..
Cały program można obejrzeć tutaj
ansa/ TVP Info
Doskonała lektura na weekend! Tygodnik „wSieci”. A w nim jak zawsze ważne i aktualne tematy, ciekawe teksty i znakomite fotografie.
Tygodnik dostępny również w wersji elektronicznej!
Szczegóły na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/235348-maciej-pawlicki-u-jana-pospieszalskiego-chcemy-zmusic-instytucje-panstwa-by-zaczely-robic-to-co-nakazaly-polskie-sady?wersja=mobilna
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.