Prezydent USA Barack Obama oficjalnie ogłosił koniec misji bojowej w Afganistanie, która trwała ponad 13 lat i była kluczowym elementem „wojny z terrorrem”. Sytuacja w Afganistanie jest jednak nadal bardzo trudna.
Byliśmy nieprzerwanie w stanie wojny ponad 13 lat. W przyszłym tygodniu zakończymy naszą misję bojową w Afganistanie
— powiedział Obama do żołnierzy piechoty morskiej w bazie w Kanehoe Bay, na Hawajach, gdzie spędza okres świąteczno-noworoczny.
Prezydent wyraził przekonanie, że dzięki „wyjątkowej służbie mężczyzn i kobiet amerykańskich sił zbrojnych” Afgańczycy „mają szansę odbudować swój kraj”.
Jesteśmy bezpieczniejsi. Afganistan nie będzie już źródłem ataków terrorystycznych
— dodał.
Obama przyznał jednak, że przed Stanami Zjednoczonymi są jeszcze „trudne misje w różnych częściach świata, w tym w Iraku”, gdzie Ameryka uczestniczy w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego.
Interwencja w Afganistanie sił USA, wspartych później przez kontyngenty sojuszników z NATO (w tym Polski), rozpoczęła się w październiku 2001 r., wkrótce po atakach z 11 września tego roku na wieżowce Centrum Handlu Światowego w Nowym Jorku i gmach Pentagonu w Waszyngtonie. W walkach zginęło ok. 2.200 żołnierzy USA. Eksperci oceniają, że koszty całej operacji afgańskiej wyniosły ok. biliona dolarów, nie licząc ok. 100 mld dolarów przeznaczonych na odbudowę kraju.
W szczytowym okresie w Afganistanie przebywało ok. 140 tys. żołnierzy. Do końca br. ma ich pozostać zaledwie 13.500. Mają szkolić armię afgańską i wspierać ją w operacjach bojowych.
Obserwatorzy podkreślają, że wbrew optymistycznym ocenom Obamy, sytuacja w Afganistanie jest nadal bardzo trudna. USA wycofują się z aktywnej roli w walkach po najkrwawszym roku od czasu rozpoczęcia interwencji. Liczbę ofiar cywilnych w br. ocenia się na ok. 10 tys. W walkach z talibami zginęło 5 tys. afgańskich żołnierzy a talibom udało się opanować znaczną część terytorium Afganistanu.
KL,PAP
—————————————————————————————————-
Zachęcamy do kupna tygodnika „wSieci” w wersji elektronicznej!
E - wydanie tygodnika „wSieci”- to wygodna forma czytania bez wychodzenia z domu, na monitorze własnego komputera. Dostępne są zarówno wydania aktualne jak i archiwalne.
Wejdź na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html i wybierz jedną z trzech wygodnych opcji zakupu.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/227268-obama-konczy-misje-w-afganistanie-i-oglasza-jej-sukces-slusznie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.