W 12 największych polskich miastach szykują się pasjonujące pojedynki między kandydatami. Czy już wiesz na kogo głosować?
Do ostatniego momentu kampanii wyborczej partyjni liderzy wspierają kandydatów. Pełną ich listę publikuje „Rzeczpospolita”.
WARSZAWA
— Hanna Gronkiewicz - Waltz - kandydatka PO. Jest prezydentem Warszawy od 2006 r. Zapowiada, że ostatni raz ubiega się o ten urząd. Jest wiceprzewodniczącą PO i szefową lokalnych struktur partii.
— Jacek Sasin - kandydat PiS. Był wcześniej wiceszefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wojewodą mazowieckim.
— o urząd prezydenta stolicy ubiegają się także m. in. poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek, Sebastian Wierzbicki z SLD Lewica Razem i Przemysław Wipler z Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke.
KRAKÓW
— Jacek Majchrowski - ubiega się o czwartą kadencję. Początkowo związany z SLD, potem bezpartyjny, przyciągał zarówno elektorat PO i PiS, by wygrywać wybory w drugiej turze.
— Marek Lasota - kandydat PiS. Jest dyrektorem krakowskiego oddziału IPN, a w poprzedniej kadencji z list PO został radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego.
— o urząd prezydenta Krakowa ubiegają się także m. in. Marta Patena z Platformy Obywatelskiej, Konrad Berkowicz z Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke i Łukasz Gibała, były poseł Twojego Ruchu, obecnie niezrzeszony.
ŁÓDŹ
— Hanna Zdanowska - kandydatka Platformy Obywatelskiej, kieruje miejskimi strukturami partii. Właśnie kończy pierwszą kadencję jako prezydent Łodzi.
— Joanna Kopcińska - kandydatka PiS. Do niedawna była przewodniczącą rady miejskiej z ramienia klubu Łódź 2020. To grupa ośmiu radnych PO, którzy nie zgadzali się z polityką obecnych władz.
— o urząd prezydenta Łodzi ubiegają się także m. in. Tomasz Trela z SLD Lewica Razem i były poseł PO John Godson.
WROCŁAW
— Rafał Dutkiewicz - popierany przez PO. Obecny prezydent rządzi Wrocławiem od 2002 r. Przedsiębiorca i akademik, pracował m.in. na KUL i Uniwersytecie Warszawskim.
— Mirosława Stachowiak - Różecka - pełniła funkcję wiceszefowej wrocławskiej rady miejskiej, obecnie jest szefową Klubu PiS. Działa społecznie, jest współzałożycielką fundacji My Razem pomagającej białoruskim opozycjonistom i ich rodzinom.
— o urząd prezydenta Wrocławia ubiegają się także m. in. Emil Antoniszyn z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Waldemar Bednarz z SLD Lewica Razem i Robert Winnicki z Ruchu Narodowego.
POZNAŃ
— Ryszard Grobelny - Poznaniem rządzi od 1998 r. W 2010 roku związał się z PO, ale zawiesił swoje członkostwo, gdy przed wyborami nie uzyskał rekomendacji partii do ubiegania się o reelekcję.
— Tadeusz Dziuba - popierany przez PiS - był posłem ostatniej kadencji Sejmu PRL, mandat wyborców uzyskał również w ostatnich wyborach parlamentarnych. Wcześniej pełnił też funkcję wojewody wielkopolskiego i pracował w NIK.
— o urząd prezydenta Poznania ubiegają się także m. in. - Jacek Jaśkowiak z Platformy Obywatelskiej i Tomasz Lewandowski z SLD Lewica Razem.
GDAŃSK
— Paweł Adamowicz - swoją funkcję pełni już cztery kadencje, od 1998 r., wtedy reprezentował jeszcze barwy AWS. Wcześniej był przewodniczącym miejskiej rady. W 2001 r. zakładał regionalne struktury PO.
— Andrzej Jaworski - pełnił funkcję m.in. miejskiego radnego, wojewódzkiego, a od 2009 r. jest posłem PiS. Z Adamowiczem o prezydenturę Gdańska walczył już w latach 2006 i 2010.
— o urząd prezydenta Gdańska ubiegają się także m. in. - Zbigniew Wysocki z Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke i Jarosław Szczukowski z SLD Lewica Razem.
SZCZECIN
— Piotr Krzystek - rządzi Szczecinem od 2006 r. Teraz bezpartyjny, ale władzę w mieście zdobywał z poparciem PO. Cztery lata później, po nieudzieleniu mu poparcia, rozstał się z partią.
— Małgorzata Jacyna - Witt - nie popiera jej żadna partia, startuje z własnego komitetu. Była radną w Szczecinie i w sejmiku zachodniopomorskim.
— o urząd prezydenta Szczecina ubiegają się także m. in. - Dawid Krystek z SLD Lewica Razem, Artur Szałabawka z Prawa i Sprawiedliwości i Łukasz Tyszler z Platformy Obywatelskiej.
BYDGOSZCZ
— Rafał Bruski - prezydent Bydgoszczy pełni swoją funkcję od 2010 r., był też wojewodą kujawsko-pomorskim.
— Konstanty Dombrowicz - przez dwie kadencje rządził już miastem. W 2002 r., gdy po raz pierwszy obejmował ten urząd, popierała go PO.
— o urząd prezydenta Bydgoszczy ubiegają się także m. in. Marek Gralik z Prawa i Sprawiedliwości i Anna Mackiewicz z SLD Lewica Razem.
LUBLIN
— Krzysztof Żuk - obecny prezydent urzęduje od 2010 r. Ekonomista i samorządowiec. Z polityką związany jest od 1990 r. Przez sześć lat przewodniczył radzie miejskiej w Świdniku.
— Grzegorz Muszyński - bezpartyjny menedżer popierany przez PiS. Był m.in. prezesem spółki, która zbudowała lubelskie lotnisko. Ekonomista i przedsiębiorca, nie ma doświadczenia politycznego.
— o urząd prezydenta Lublina ubiegają się także m. in. - Antoni Chrzonstowski z Nowej Prawicy - Janusza Korwin-Mikke i Marian Kowalski z Ruchu Narodowego.
KATOWICE
— Andrzej Sosnierz - po rezygnacji z kandydowania wieloletniego prezydenta Katowic Piotra Uszoka stał się liderem lokalnych sondaży. Podkreśla, że jest bezpartyjny, ale gdy zrezygnował Uszok, uzyskał rekomendację PiS.
— Marcin Krupa - pełni funkcję wiceprezydenta u boku odchodzącego Piotra Uszoka, który w liście do mieszkańców namaścił go na swego następcę.
— o urząd prezydenta Katowic ubiegają się także m. in. - Arkadiusz Godlewski z Platformy Obywatelskiej, Marek Szczerbowski z SLD Lewica Razem i Andrzej Rozenek z KWW Andrzeja Rozenka.
BIAŁYSTOK
— Tadeusz Truskolaski - jest prezydentem od 2006 r., ale po raz pierwszy startuje nie pod szyldem PO, ale z własnego komitetu. Jego dawna partia nie wystawiła jednak mu kontrkandydata.
— Jan Dobrzyński - za rządów PiS był wojewodą, a potem z jej ramienia senatorem. Teraz jest dyrektorem w Zakładzie Gazowniczym w Białymstoku i z list PiS startuje do sejmiku województwa, a z poparciem tej partii na prezydenta miasta.
— o urząd prezydenta Białegostoku ubiegają się także m. in. - Krzysztof Bil-Jaruzelski z SLD Lewica Razem i Tomasz Szewluk z Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke.
GDYNIA
— Wojciech Szczurek - rządzi od 1998 r. W pierwszych wyborach bezpośrednich w 2002 r. uzyskał ponad 77 proc. głosów, w 2006 r. – 86 proc., a przed czterema laty poprawił ten wynik, uzyskując 87 proc.
— Marcin Horała - jest najpoważniejszym przeciwnikiem urzędującego prezydenta. Startuje jako kandydat PiS. Zwolennik niskich podatków dla przedsiębiorców.
— o urząd prezydenta Białegostoku ubiegają się także Artur Dziambor z Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke i Andrzej Różański z SLD Lewica Razem.
źródło: rp.pl/Wuj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/222018-czy-na-pewno-znasz-swoich-kandydatow-zobacz-kto-powalczy-o-prezydenture-w-najwiekszych-miastach
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.