Decyzja prezes Więckowskiej jest błędna i szkodliwa, naruszająca dobro i prawa pacjenta, a więc nieetyczna. Nie zgadzamy się z nią. Prowadzi ona do rozwiązania zespołu lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego z kilkudziesięcioletnim unikalnym doświadczeniem. Prawdopodobnie odbudowanie Proktologii będzie bardzo trudne lub niemożliwe. Żądamy zmiany decyzji i gwarancji na piśmie przywrócenia Pododdziału Proktologii!
— piszą w dramatycznym liście otwartym lekarze, pielęgniarki i pracownicy szpitala na Solcu. Pod apelem widnieją podpisy i pieczęcie wszystkich wydziałów szpitala.
Poniżej publikujemy pełną treść listu:
List otwarty w sprawie likwidacji pododdziału proktologii w szpitalu na Solcu
W Szpitalu na Solcu w Warszawie, decyzją Zarządu Spółki Szpital Solec Sp.zo.o., której Prezesem jest dr n med. Ewa Więckowska zlikwidowano Pododdział Proktologii.
Pododdział istniał od 1976 r. Zajmował się leczeniem operacyjnym i zachowawczym chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym:
— problemami związanymi z niewydolnością zwieraczy odbytu
— urazami odbytu i zwieraczy w tym okołoporodowymi i pooperacyjnymi
— skomplikowanymi przetokami odbytu
— chorobami nowotworowymi i przed-nowotworowymi ( w tym rozległymi polipami)
W ostatnich latach na Pododdziale Proktologii wykonano ok. 1000 operacji proktologicznych rocznie oraz około 300 zabiegów endoskopowych. W Poradni Przyszpitalnej udzielono rocznie ok. 6000 porad.
Pacjenci z chorobami odbytu i odbytnicy na Proktologii znaleźli enklawę, w której skutecznie i z taktem rozwiązuje się ich bardzo często skomplikowane, wymagające zachowania intymności „wstydliwe” problemy. Na tę fachowość, stworzenie niezbędnej atmosfery założyciele Proktologii i obecny Zespół pracował 38 lat! Proktologia na Solcu była jedynym takim ośrodkiem w Polsce. Była wizytówką Szpitala na Solcu, jego wiodącą marką. Kierownikiem Pododdziału był od 1976 do 2002 dr med. Maciej Grochowicz a od 2002 roku dr. hab. n med. Małgorzata Kołodziejczak. Pododdział Proktologii stale współpracuje z wszystkimi Oddziałami Chirurgicznymi w Warszawie i licznymi oddziałami w Polsce, także z:
— oddziałami urologicznymi,
— oddziałami położniczo-ginekologicznymi,
— szpitalami zakaźnymi (w leczeniu powikłań proktologicznych w przebiegu infekcji HIV)
Współpraca ta zdaniem kierowników i lekarzy innych oddziałów była zawsze bardzo dobra i co najważniejsze skuteczna: rozwiązywaliśmy skomplikowane problemy medyczne, których nie potrafiły rozwiązać inne oddziały chirurgiczne. Pododdział pracował zawsze w ścisłym związku z Oddziałem Chirurgii Ogólnej. Status Pododdziału Proktologii nigdy, przez 38 lat, nie był podważany przez kolejnych Ordynatorów Chirurgii ani dyrektorów szpitala . Obecna prezes Więckowska twierdzi, że nie likwiduje Proktologii tylko ją łączy z chirurgią. To świadczy o kompletnym niezrozumieniu problemu. Dotychczasowy stopień autonomii pododdziału: wydzielone łóżka, własny zespół lekarzy i pielęgniarek pracujący głównie dla tych pacjentów, kwalifikowanie do leczenia i podejmowanie decyzji terapeutycznych oraz ciągłość leczenia, jest całkowicie niezbędny dla jego funkcjonowania.
Pododdział Proktologii był jedynym takim oddziałem w Polsce, jego likwidacja w rażący sposób ogranicza Prawa Pacjenta – w tym:
— ogranicza dostępność, i jakość proktologicznych świadczeń medycznych,
— uniemożliwia kontynuację leczenia i kontroli pooperacyjnej pacjentów (dotyczy to także chorób nowotworowych i stanów przed-nowotworowych),
— ogranicza prawa pacjenta do wyboru lekarza i szpitala .
Proktologia na Solcu jest leczniczym i naukowo-dydaktycznym ośrodkiem referencyjnym Polskiego Klubu Koloproktologii. Prowadzimy działalność naukową, publikujemy w Polsce i zagranicą- artykuły, książki, oraz algorytmy zasad postępowania z zakresu proktologii. Opracowujemy nowe metody leczenia. Prowadzimy szkolenia indywidualne i kursy dla lekarzy z zakresu proktologii. Kierownik zespołu dr hab. n med. M. Kołodziejczak jest samodzielnym pracownikiem naukowym.
Mamy bardzo dobre wyniki leczenia, bardzo mało powikłań i nawrotów leczonych chorób. Pacjenci są zadowoleni z wyników leczenia, a także profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i z atmosfery na oddziale. Mamy bardzo dobrą opinię w środowisku zawodowym.
W chwili przekształcenia Szpitala na Solcu w Spółkę kapitałową w r. 2011 jednym z warunków pokrycia ponad 20 mln PLN długów Szpitala na Solcu przez Ministerstwo Zdrowia było utrzymanie przez 5 lat charakteru zabiegowego szpitala, co dotyczyło także unikalnego w skali kraju Pododdziału Proktologii. Nie znamy wszystkich przesłanek likwidacji pododdziału, podobno są przede wszystkim ekonomiczne. Uważamy, że każdy zakład leczący chorych, a szczególnie szpital musi spełniać misję, której fundamentem jest: przede wszystkim:
— troska o dobro i korzyść pacjenta.
— dobro całego personelu – lekarzy, pielęgniarek, techników, sanitariuszy, pracowników laboratorium, rehabilitantów, pracowników administracji i technicznych, a dopiero potem
— wynik ekonomiczny szpitala.
W Szpitalu na Solcu żaden z tych elementów nie jest spełniany!
Uważamy, że niezbędne jest:
— uznanie nadrzędności interesów pacjenta i odpowiedzialności za jego zdrowie
— poszanowanie prawa personelu szpitala do pracy w instytucji spełniającej standardy etyczne i społeczne
— nienaruszanie relacji między lekarzem a pacjentem- na relację tę nie może wpływać nic poza tym co dla chorego najlepsze. Inne uwarunkowania w tym finansowe lub kontraktowe muszą być wtórne do fundamentalnej relacji lekarz – pacjent.
Decyzja prezes Więckowskiej jest błędna i szkodliwa, naruszająca dobro i prawa pacjenta, a więc nieetyczna. Nie zgadzamy się z nią. Prowadzi ona do rozwiązania zespołu lekarzy , pielęgniarek i personelu pomocniczego z kilkudziesięcioletnim unikalnym doświadczeniem. Prawdopodobnie odbudowanie Proktologii będzie bardzo trudne lub niemożliwe. Żądamy zmiany decyzji i gwarancji na piśmie przywrócenia Pododdziału Proktologii!
Warszawa, 30 października 2014
Pod listem podpisy złożyli lekarze, pielęgniarki i pracownicy wszystkich wydziałów szpitala na Solcu.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/220947-dramatyczny-list-lekarzy-z-warszawskiego-szpitala-na-solcu-zobacz-jak-po-niszczy-sluzbe-zdrowia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.