Szef PSL Janusz Piechociński przyznał w piątek, że nowy rząd jest poukładany i że będzie w nim kilka niespodzianek „dużego kalibru”. Zapowiedział, że chodzi zarówno o tych, którzy do rządu wejdą, jak i z niego odejdą.
Piechociński pytany w piątek w RMF FM o to, czy nowy rząd jest poukładany, odparł: „myślę, że tak”. Dopytywany, czy wszystko wiadomo, powiedział, że „wszystkiego to nie będzie wiadomo, dopóki kandydatka na premiera nie przyjdzie na posiedzenie jednego, drugiego klubu koalicyjnego i nie wskaże swoich propozycji”.
Zapowiedział jednak, że „będzie w tym rządzie kilka niespodzianek”, „dużego kalibru”. Dopytywany, czy chodzi o niespodzianki dotyczące tych, którzy przyjdą, czy tych, którzy odejdą z rządu odparł, że „to i to”.
Jego zdaniem PSL utrzyma stan posiadania, co było wiadomo już dawno, gdy wziąć pod uwagę obszar działania ministrów PSL i wyzwania np. w rolnictwie.
Z rządu powinni odejść ci, którzy nie powinni się znaleźć w nowym rozdaniu
— powiedział.
Jego zdaniem naturalne kroki konstytucyjne po odejściu Donalda Tuska pozwalają „bez dodatkowej stygmatyzacji jednym wygasić misję, a nowym wydłużyć misję”. Pytany, czy wśród tych „wygaszanych” będzie Bartłomiej Sienkiewicz, odparł: „zapewne się tak stanie”.
Piechociński odniósł się też do doniesień o ewentualnym podziale Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Pamiętajmy o tym, że MIR powstał w nadzwyczajnym stanie, ale pani premier Bieńkowska dokonała tam tak istotnych przesunięć (…), że w tej chwili na rok przed terminowymi, konstytucyjnymi wyborami byłoby to półrocze paraliżu decyzyjnego, gdybyśmy dokonali zmiany. Przyjąłem te argumenty, ale myślę, że trzeba będzie w perspektywie po następnych wyborach myśleć o innym uporządkowaniu rządu
— powiedział.
Prezydent Bronisław Komorowski przyjął w czwartek dymisję gabinetu Donalda Tuska, a kandydatka koalicji PO-PSL na nowego premiera, Ewa Kopacz rozpoczęła serię rozmów z b. ministrami. Tusk 1 grudnia obejmuje funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej. Od czwartku biegnie dwutygodniowy konstytucyjny termin na powołanie nowej Rady Ministrów. Musi się to stać najpóźniej 25 września.
lw, PAP
————————————————————————————————————-
Czytaj także w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”: Raport specjalny - Polska bez Tuska.
Tygodnik dostępny jest w formatach EPUB, MOBI i PDF, które dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/213437-piechocinski-zapowiada-odejscie-sienkiewicza-i-zmiany-duzego-kalibru-w-rzadzie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.