Obowiązek szkolny dla sześciolatków i obowiązek przedszkolny dla pięciolatków nie zostaną zniesione. Zdecydował tak w piątek Sejm, odrzucając obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczący tej sprawy. O odrzucenie projektu wnosiły sejmowe komisje.
Za odrzuceniem projektu głosowało 232 posłów, 183 było przeciw, 31 wstrzymało się od głosu.
W czwartek podczas drugiego czytania projektu, popierając wniosek połączonych sejmowych komisji edukacji nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego o odrzucenie projektu, Wiesław Suchowiejko (PO) zauważył, że ta inicjatywa obywatelska straciła aktualność.
Za cztery dni sześciolatki idą obowiązkowo do szkoły
— przypomniał.
Projekt obywatelski przygotowany został w 2011 r. przez rodziców skupionych w Stowarzyszeniu Rzecznik Praw Rodziców i ruchu „Ratuj Maluchy!”; zebrano pod nim prawie 350 tys. podpisów. Autorzy projektu Karolina i Tomasz Elbanowscy uzasadniali go wówczas tym, że większość szkół podstawowych w Polsce nie jest przygotowana na przyjęcie dzieci młodszych niż siedmioletnie, a nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego jest niedostosowana do ich potrzeb.
Głównym celem obywatelskiego projektu było przywrócenie stanu sprzed reformy edukacji rozpoczętej w 2009 r.: oprócz zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków i obowiązku przedszkolnego pięciolatków, chodziło w nim także o powrót do tzw. starej podstawy programowej. Autorzy projektu chcieli też powstrzymania likwidacji szkół przez wprowadzenie do ustawy zapisu o konieczności ustalania przez samorządy sieci publicznych szkół i przedszkoli w porozumieniu z kuratorem oświaty. Opowiadali się ponadto za objęciem wychowania przedszkolnego - tak jak szkół - subwencją oświatową.
Zgodnie z uchwaloną w 2013 r. nowelizacją ustawy o systemie oświaty w br. obowiązkiem szkolnym objęte są sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Dzieci z drugiej połowy tego rocznika pójdą obowiązkowo do szkoły we wrześniu 2015 r. wraz z całym rocznikiem sześciolatków urodzonych w 2009 r.
MEN szacuje, że w br. w I klasach uczyć się będzie około 550 tys. dzieci, w tym ponad 190 tys. sześciolatków.
bzm/PAP
Czytaj także: Elbanowski o głosowaniu ws. sześciolatków: „Rządzący pokazali rodzicom, gdzie są drzwi”. NASZ WYWIAD
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/211427-rzad-znow-zlekcewazyl-rodzicow-koalicja-za-utrzymaniem-obowiazku-szkolnego-dla-szesciolatkow