Czy premier rzeczywiście ma polityczne i moralne prawo zostawić państwo i rząd w obecnej sytuacji? Jest chaos, są nierozliczone afery, niewyjaśnione historie z podsłuchami. Mamy potężne problemy z korupcją. Czy tak się zachowuje poważy polityk? Zwłaszcza że funkcja szefa Rady Europejskiej to funkcja czysto reprezentacyjna
— mówił w programie „Gość poranka” na antenie TVP Info były szef CBA Mariusz Kamiński odnosząc się do ewentualnego objęcia przez Donalda Tuska fotela szefa RE.
Należy sobie zadać pytanie, czy to jest odpowiedzialna decyzja ze strony premiera
— zastanawiał się Kamiński.
W opinii Mariusza Kamińskiego stanowisko szefa Rady Europejskiej jest bardzo prestiżowe z perspektywy indywidualnych karier politycznych, jednak „nie niesie ze sobą żadnych kompetencji”.
Prawdziwą funkcją jest funkcja szefa Komisji Europejskiej. To jest premier takiego „rządu unijnego”, który zarządza agendami i funduszami unijnymi. Nie przypadkiem tak mało znaczący i mało znany polityk europejski jak Herman Van Rompuy, przewodniczący RE, właśnie zakończył swoją kadencję. Teraz politycy wskazują na Donalda Tuska
— powiedział Kamiński.
Z reguły tego typu funkcje obejmują osoby uważane za mało kontrowersyjne, o niezbyt silnej osobowości. Raczej są to drugo, trzecioligowi politycy
-– dodał były szef CBA.
Mariusz Kamiński stwierdził również, że jeśli Donald Tusk przyjmie propozycję objęcia funkcji szefa Rady Europejskiej, pokaże Polakom, że jest „politykiem nieodpowiedzialnym”. Przypomniał przy tym, że premier Polski wielokrotnie zapewniał, że nie zamierza ubiegać się o żadne funkcje w Unii Europejskiej do końca trwania swojej kadencji.
wwr
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/211408-mariusz-kaminski-czy-premier-ma-prawo-zostawic-panstwo-i-rzad-w-obecnej-sytuacji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.