W 2018 r. ma się rozpocząć produkcja i dostawa pierwszych kilkunastu tys. kompletów indywidualnych systemów walki „Tytan”. W ramach wartego kilka mld zł projektu żołnierze zostaną wyposażeni w nowoczesną broń, środki łączności i umundurowanie - poinformowało MON.
W czwartek w Warszawie przedstawiciele resortu obrony podpisali umowę na prace rozwojowe oraz na dostawę „Indywidualnych Systemów Walki Tytan”. Negocjacje prowadzone były z konsorcjum złożonym z 13 podmiotów reprezentujących polski potencjał obronny. W składzie konsorcjum, oprócz zakładów polskiego przemysłu obronnego, znajdują się także instytuty naukowo-badawcze oraz Wojskowa Akademia Techniczna.
Wiceminister obrony Czesław Mroczek podkreślił, że prace nad projektem realizującym program indywidualnego wyposażania i uzbrojenia żołnierzy „Tytan” mają potrwać do końca 2017 roku. Produkcja ma się rozpocząć rok później, tak aby jeszcze w 2018 roku MON mogło kupić pierwsze kilkanaście tysięcy kompletów tego uzbrojenia.
To ważny dzień z punktu widzenia sił zbrojnych oraz bezpieczeństwa naszego kraju. Podpisaliśmy ważną umowę dotyczącą programu, który zostanie wdrożony w perspektywie kilku lat: 2018-2022 to jest okres dostawy kilkunastu tysięcy egzemplarzy tego systemu
— powiedział Mroczek.
Podkreślił, że projekt jest realizowany wyłącznie przez polskie firmy.
Chcemy osiągnąć dwa cele. Pierwszy - właściwe wyposażenie naszych żołnierzy w sprzęt i uzbrojenie. Drugi – zbudowanie potencjału naukowo-przemysłowego
— powiedział wiceszef MON.
Projekt realizowany jest w ramach Planu modernizacji technicznej na lata 2013-2022. W ramach projektu kilkanaście tysięcy żołnierzy ma zostać wyposażonych w nową broń, umundurowanie i sprzęt łączności. Prace badawczo-rozwojowe finansowane są ze środków MON. Jak powiedział Mroczek, wartość projektu szacowana jest na kilka miliardów złotych.
System wyposażenia żołnierza „Tytan” będzie wykorzystywał technologie cyfrowe, zawansowane przyrządy obserwacji i środki łączności. Żołnierze zostaną wyposażeni w nowoczesną broń, osłony balistyczne i sensory zwiększające bezpieczeństwo i możliwości bojowe żołnierzy.
W skład Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki „Tytan” wejdzie 27 elementów wyposażenia i uzbrojenie żołnierza zintegrowanych w jeden system. Opracowane zostaną nowe mundury, kamuflaż, system ochrony i przenoszenia. A także nowe uzbrojenie, amunicja i przyrządy do obserwacji. Podsystem C4I będzie indywidualnym minikomputerem żołnierza, który będzie służył do wymiany informacji z dowództwem i optymalnego, w danych warunkach bojowych, wykorzystania posiadanego przez żołnierza wyposażenia i uzbrojenia. „Tytan” pozwoli również na poprawienie współpracy zespołu żołnierzy uczestniczących w akcji.
System będzie zapewniał wymienność poszczególnych elementów, możliwość jego rozbudowy i modernizacji. Wszystkie elementy będą opracowane tak, by osiągnąć zgodność mechaniczną, elektryczną i sygnałową.
„Tytan” będzie podlegał ciągłej modernizacji, będzie to dotyczyć wszystkim elementów, w których będziemy widzieli możliwość poprawienia parametrów
— powiedział Mroczek.
Jak podkreślił, podpisana umowa obejmuje nie tylko wykonanie etapu projektowe, ale również przyszłe dostawy.
Elementy tego systemu będą kupowane również poza systemem, np. uzbrojenie czy elementy rozpoznania. To jest wielka szansa dla firm, które weszły w ten projekt
— dodał Mroczek.
Autorskie prawa majątkowe do „Tytana” przysługują resortowi obrony.
Przejmujemy autorskie prawa majątkowe i będziemy udzielać licencji wyłącznej każdemu podmiotowi na eksport zewnętrzy
— powiedział Mroczek.
Zaproszenie do negocjacji MON wysłało 12 lutego 2013 r., 19 kwietnia 2013 r. rozpoczęły się negocjacje z uczestnikami konsorcjum. Ze względu na złożoną architekturę systemu, kwestie związane z prawami do własności intelektualnej oraz różne źródła finansowania (MON, MSP, NCBiR, wkład własny wykonawców) negocjacje trwały do maja 2014 roku.
PAP/mall
———————————————————————————————
Chcesz kupić dobrą i tanią książkę? Wejdź na wSklepiku.pl!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/202540-mon-podpisalo-umowe-na-dostawy-od-2018-r-systemow-tytan