Wydarzenie wydawnicze przed kanonizacją Jana Pawła II. Przepiękna Biblia z papieskimi komentarzami - do czytania rodzinnego

fot. ansa/wPolityce.pl
fot. ansa/wPolityce.pl

Wydawnictwo M zaprezentowało Biblię z komentarzami Jana Pawła II wydaną z myślą o jego kanonizacji. Biblia zawiera 1456 stron, z których 360 stanowią komentarze Jana Pawła II. Całość uzupełniają 83 ryciny biblijne Gustave’a Doré oraz średniowieczne, kolorowe mapy świata i Ziemi Świętej.


W konferencji promującej to niezwykłe wydanie Biblii wzięli udział ks. kardynał Kazimierz Nycz, ks bp Kazimierz Romaniuk, redaktor naczelny KAI Marcin Przeciszewski  oraz przedstawiciele Wydawnictwa M  - Piotr Słapek i  Sławomir Rusin.
Jak podkreślał Marcin Przeciszewski nowa Biblia zachęca do wspólnego czytania całe rodziny i zawiera szczególne błogosławieństwo Jana Pawła II dla tych, które się na to zdecydują.

Biblia została zaopatrzona we wstępy Stanisława Kardynała Dziwisza, Prymasa Polski Józefa Kowalczyka, ks Pawła Ptasznika- kierownika sekcji polskiej Stolicy Apostolskiej oraz ks. Józefa Klocha - rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. 
Jednak jej największym walorem są komentarze Ojca Św. 
Ks. Kazimierz Nycz podkreślał, że Biblia zawsze była obecna w życiu papieża.

- Mogę powiedzieć, że  jako student obserwowałem jak korzystał z Biblii, kiedy głosił homilie. Była źródłem jego medytacji, to widać w jego dokumentach. Pamiętam jego spracowany egzemplarz, którym się posługiwał

- wspominał kardynał Nycz.


- Komentarze Jana Pawła II to jest rodzaj teologii biblijnej

- dodał ks. bp Romaniuk, autor przekładu.

-Dobra teologia charakteryzuje się znajomością  wielu tekstów biblijnych i umiejętnościach ich kojarzenia. Teologia Jana Pawła II niewątpliwie obie te cechy posiada.

- tłumaczył.
Biskup podkreślał też prostotę papieskiego przekazu i łatwość w przyswojeniu jej treści. Wyraził też nadzieję, że  nowe wydanie Biblii przyczyni się do lepszej znajomości jej tekstów przez polskich wiernych.Bo jak zauważył choć jest ona wciąż hitem wydawniczym, to paradoksalnie jest to bestseller dość słabo czytany.


Mówiąc o pracy nad przekładem biblijnego tekstu ks. Romaniuk przyznał, że tłumaczenie zajęło mu z przerwami - 40 lat. Gdy zaczynał pracę - nie przypuszczał nawet że przetłumaczy całość.

Piotr Słapek z Wydawnictwa M tłumaczył jaką trudność sprawiło mu dokonanie selekcji komentarzy spośród wszystkich dostępnych papieskich tekstów. Podkreślił też, że szczególny ich walor polega na tym, że wynikają z doświadczenia osobistego, znajomości teologii i niezwykłego wyczucia Kościoła jakie posiadał Jan Paweł II, a także z faktu, że nawiązują do współczesnych problemów.

Biblia z komentarzami Jana Pawła II - będzie do nabycia w księgarniach za 149 zł.  Taniej, bo za 129 zł można ją kupić przez internet bezpośrednio w wydawnictwie M. (http://www.wydawnictwom.pl)

Wraz wydaniem Biblii wydawnictwo uruchoimiło też specjalny portal czasnabiblie.pl


Chcieliśmy przygotować się do kanonizacji pisma św.Jan Paweł II był bardzo biblijnym papieżem, czytał Biblię codziennie

- podkreślił Sławomir Rusin.Na portalu można znaleźć m.in sylwetki postaci biblijnych, historie z nimi związane , tajemnice biblijnych imion, teksty o charakterze biblijno- historyczny  i wiele innych. Co sobotę jest na nim zamieszczany komentarz Jana Pawła II  do niedzielnych czytań mszalnych.

Patronem honorowym wydania Biblii jest Stanisław Kardynał Dziwisz. Mecenasem wydania są spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo - Kredytowe SKOK.

ansa

Autor

Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...