Papież Franciszek mianował nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe ks. prałata Marka Zalewskiego, wynosząc go do godności arcybiskupa tytularnego Africa (dzisiejsza Mahdia w Tunezji). 51-letni duchowny pochodzi z Augustowa w diecezji ełckiej, ale jest kapłanem diecezji łomżyńskiej.

Marek Zalewski urodził się w Augustowie 2 lutego 1963 r. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1989 r. Studiował prawo kanoniczne. W 1995 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pracował kolejno w papieskich przedstawicielstwach w Republice Środkowoafrykańskiej, przy ONZ w Nowym Jorku, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, w Tajlandii, w Singapurze i w Malezji, dochodząc do stopnia radcy nuncjatury.

Zna włoski, angielski, francuski i hiszpański.

Będzie on 7. polskim nuncjuszem w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pozostali to: abp Janusz Bolonek - nuncjusz apostolski w Bułgarii i Macedonii; abp Juliusz Janusz - nuncjusz apostolski w Słowenii, delegat apostolski w Kosowie; abp Henryk Nowacki - nuncjusz apostolski w Szwecji, Islandii, Danii, Finlandii i Norwegii; abp Jan Romeo Pawłowski - nuncjusz apostolski w Kongu i Gabonie; abp Marek Solczyński - nuncjusz apostolski w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie; abp Mirosław Adamczyk - nuncjusz apostolski w Liberii i Gambii.