Marczuk, Elbanowscy i miasto Toruń nagrodzeni za wzmacnianie społecznej roli rodziny

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

24 marca już po raz piaty zostały przyznane Tulipany Narodowego Dnia Życia – nagrody dla zasłużonych dla propagowania wartości rodzinnych dziennikarzy, artystów, inicjatyw społecznych oraz samorządów. Wręczenie nagród miało miejsce podczas konferencji prasowej inaugurującej dziesiątą edycję kampanii społecznej związanej z obchodami Narodowego Dnia Życia, która w tym roku organizowana jest pod hasłem „Rodzina obywatelska. Rodzina – wspólnota – samorząd”.

Polacy niezmiennie deklarują swoje przywiązanie do rodziny. Aż 92% z nas uważa, że aby być szczęśliwym człowiek potrzebuje rodziny. W Polsce nie brakuje inicjatyw zmierzających w kierunku wzmacniania roli rodziny. Warto je promować i zachęcać innych do powielania dobrych wzorców. Temu właśnie mają służyć nagrody Tulipanów Narodowego Dnia Życia.

> Chcemy podziękować tym, którzy wbrew przeciwnościom czy chwilowej "modzie" udowadniają, że rodzina jest fundamentem życia osobistego i społeczeństwa

-- mówi Marek Plotzke, wiceprezes Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia.

Celem konkursu jest dowartościowanie i promocja tych przejawów aktywności społecznej, które przyczyniają się do budowy silnych więzi rodzinnych, wzmacniają rolę społeczną rodziny. Nagrody przyznało jury złożone między innymi z naukowców, działaczy społecznych i artystów. W tym roku nagrody otrzymali:

W kategorii Samorząd przyjazny rodzinie: Miasto Toruń za program Promocji Dużych Rodzin „Jesteśmy Razem” zainicjowany i zlecony przez miasto, a realizowany przez fundację „Nadzieja dla Rodzin”. Program ruszył w październiku 2012 roku i obejmuje już 2600 osób z rodzin 3+.

Zdaniem kapituły, program ten zasługuje na nagrodę nie tylko z powodu znaczącej skali, ale także innowacyjności i pomysłowości

– wyjaśnił Paweł Zuchniewicz, członek kapituły wybierającej laureatów nagrody. Uczestnicy otrzymują zróżnicowane i użyteczne korzyści – od bezpłatnych lekcji angielskiego, przez liczne zniżki na produkty i usługi, po opiekę nad dziećmi w czasie randek małżeńskich. Program nastawiony jest na różnorodne wspieranie dużych rodzin: obniża koszty życia, pomaga rozwijać się dzieciom, a przy tym ułatwia wzmacnianie więzów rodzinnych.

Dodatkowym plusem programu, który zauważyła kapituła, jest udział licznych firm prywatnych w programie zniżek dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

W kategorii Dziennikarz: Bartosz Marczuk (Rzeczpospolita), za przypominanie społeczeństwu o jego żywotnych interesach oraz konsekwencjach podejmowanych dzisiaj decyzji i dokonywanych wyborów. Za wspieranie prześladowanych rodzin i zdolność mobilizowania opinii publicznej w ich obronie. Ireneusz Jabłoński, ekspert Centrum im. Adama Smitha i członek kapituły Tulipanów, tak tłumaczy przyznanie nagrody dziennikarzowi Rzeczpospolitej:

To dziennikarz, który z dużą kulturą słowa promuje instytucję rodziny, małżeństwo, ojcostwo, macierzyństwo, czyli te wartości, które dziś są zagrożone, a które są niepodważalną wartością. Nie bez znaczenia jest też osobisty przykład pana Marczuka w budowaniu siły ekonomicznej polskiej rodziny poprzez utworzenie i prowadzenie firmy rodzinnej.

W kategorii Dzieło kultury: Inicjatywa MAMY więcej. Ta wystawa fotograficzna to opowieść o kobietach, które pozwoliły sobie na iście szaleńczy krok. W czasach niestabilności gospodarczej postanowiły mieć więcej… Czego? Oczywiście w pierwszej kolejności dzieci. Autorkami i pomysłodawczyniami projektu są mamy rodzin wielodzietnych. Energia, kreatywność, pomysłowość i profesjonalizm działania Pań pozwalają liczyć na kolejne „odsłony” dzieła.

W kategorii Inicjatywa społeczna: Fundacja Rzecznik Praw Rodziców. Z zainicjowanej przez Karolinę i Tomasza Elbanowskich akcji „Ratuj Maluchy” wyrosły Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców. 8 stycznia 2013 roku rozpoczęły one zbiórkę podpisów pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum edukacyjne "Ratuj Maluchy i starsze dzieci też!". Akcja przyniosła zebranie prawie miliona podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum i przede wszystkim uaktywniła niezwykłe obywatelskie zaangażowanie rodziców jako pierwszych i suwerennych wychowawców swoich dzieci. Choć wniosek o referendum został odrzucony przez Sejm, pozostała trwała wartość w postaci mobilizacji rodziców pojmujących swoją rolę jako aktywnych wychowawców dzieci i pierwszych odpowiedzialnych za ich rozwój.

Na uwagę zasługuje fakt, że zainicjowana już w 2008 roku działalność Państwa Elbanowskich ma charakter stały, rozwijający się i nie jest związana z żadnym ugrupowaniem politycznym. Utrwala ona i rozwija świadomość podmiotowości rodziny i rodziców wobec służebnej wobec rodziny roli państwa. Uznanie budzi zarówno determinacja jak i kompetencja laureatów, którzy wielokrotnie zabierali głos w sprawie edukacji dzieci, reform edukacyjnych i najważniejszej racji stanu, jaką jest przyszłość młodego pokolenia. Tę całkowicie społeczną pracę wykonują oni jako małżonkowie i rodzice sześciorga dzieci, co czyni ich jeszcze bardziej wiarygodnymi rzecznikami praw rodziców.

Wyróżnienie w kategorii Inicjatywa społeczna: Fundacja Sławek. Wyróżnienie za sztukę łączenia tego, co rozdzielone. Za wsłuchanie się w pragnienie dzieci, które na co dzień nie słyszą głosu rodzica, odciętego od nich przez więzienne mury. Siła pomysłu „Poczytaj Mi” zamienia odosobnienie i samotność w żywą wspólnotę opowiadających i słuchających. Zbliża tych, którzy wydają się być daleko. Nie pozwala zapomnieć o tym, co łączy odosobnionych i przygotowuje na ponowne spotkanie z bliskimi. Dzięki „Poczytaj Mi” w prawdziwym życiu - tak jak w bajkach – to, co smutne i przerażające, zamienia się w chwile prawdziwej radość i szczęścia.


Narodowy Dzień Życia to święto, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem - rola życia”, „Razem na zawsze” i „Jestem mamą – to moja kariera”.

Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia jest organizatorem kampanii społecznych promujących wartości rodzinne. Jej celem jest wzmacnianie rodziny poprzez rozwój osobisty i budowę zdrowych więzi społecznych.

Więcej informacji na www.ndz.org.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych