Co za absurd! Szczecińscy patrioci apelują o usunięcie pomnika wdzięczności Armii Czerwonej. Prezydent chce z niego zrobić... atrakcję turystyczną

fot. wikimedia commons
fot. wikimedia commons

Komunistyczne pomniki mają stać się atrakcją turystyczną Szczecina - tak wynika z pisma, które od prezydenta miasta, Piotra Krzystka otrzymały 24 organizacje patriotyczne. Krzystek w ten sposób ustosunkował się do listu otwartego, w którym szczecińskie stowarzyszenia wspólnie podjęły tzw. Inicjatywę Obywatelską domagając się usunięcia z ulic symboli komunistycznych, a szczególnie dwóch pomników wdzięczności  dla Armii Czerwonej stojących w centralnym punkcie wjazdu do miasta.

My, mieszkańcy Szczecina – miasta, które oparło swoją polską tożsamość, rozpoznawalną w kraju i na świecie na historii buntów wolnościowych: Grudnia’70, Sierpnia’80 i kontynuacji obywatelskiego oporu aż do finału w 1989 r. – kategorycznie żądamy usunięcia z Placu Żołnierza Polskiego Pomnika Wdzięczności, w terminie do 1 marca br. – obchodzonego w Polsce i w Szczecinie jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

- napisano w liście do prezydenta.

…wszystkie działania związane z usuwaniem pomników powinny zostać uzgodnione z Radą Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa – organem nadzorującym i koordynującym powyższe kwestie po stronie polskiej

- czytam w odpowiedzi prezydenta.

Dalej znajduje się także wyjasnienie, że „miasto Szczecin wraz z Instytutem Pamięci Narodowej przystąpiło do opracowania tablic informacyjnych dla wszystkich pomników poświęconych Armii Czerwonej i stosownego ich oznakowania, zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej”.

Oznacza to mniej więcej tyle że pomniki mają stać się atrakcją turystyczną, co prezydent Krzystek w piśmiedo środowisk patriotycznych praktycznie potwierdza.

(..) to przedsięwzięcie pozwoli na właściwe zrozumienie symboliki tych pomników i niezwykle trudnych oraz skomplikowanych czasów w jakich powstawały

- pisze prezydent Krzystek.

Dla sygnatariuszy Listu Otwartego takie stanowisko Prezydenta bynajmniej nie kończy kontrowersji wokół pomników wdzięczności. Chcą skorzystać z prawa do obywatelskiej dyskusji w lokalnych mediach, liczą także na szczeciński IPN, że zanim przystąpi on do formułowania treści zapowiadanych  przy pomnikach  tablic informacyjnych, podejmie  otwartą dysputę z mieszkańcami .

Niezależnie od tego, już teraz członkowie Inicjatywy Obywatelskiej -  autorzy Listu do Prezydenta, zapowiadają  zawiadomienie Prokuratury o złamaniu obowiązujących przepisów prawa zakazującego propagowania symboliki totalitaryzmów. Wg sygnatariuszy Listu jaskrawym przykładem złamania tego prawa jest „Pomnik Sławy Armii Czerwonej” (nazwa oficjalna) przy ulicy Nehringa.

Panie Prezydencie, musimy ostatecznie zerwać z symboliką systemu komunistycznego, który przyniósł Polsce pół wieku zniewolenia! Czekamy na to już od 25 lat!

- czytamy w apelu do prezydenta Szczecina.

Wuj

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...