Fundacja W Kręgu Kultury zaprasza do Muzeum Powstania Warszawskiego ul. Grzybowska 79, w dniu 24 marca (poniedziałek), g. 18.00, w audytorium im. J. Nowaka-Jeziorańskiego na obchody stulecia urodzin Krystyna Krahelskiej - warszawskiej Syreny.
W związku z przypadającą rocznicą w dniu 24 marca 2014r. stulecia urodzin Krystyny Krahelskiej, poetki i harcerki poległej w Powstaniu Warszawskim, którego 70 rocznicą będzie również obchodzona w tym roku, pragniemy uczcić uroczystością, aby oddać hołd tak zasłużonej Polki dla Niepodległości Polski i polskiej kultury, związanej z Warszawą oraz Powstaniem Warszawskim.
Jej podobizna została uwieczniona w wizerunku warszawskiej Syrenki a jej wiersze i piosenki towarzyszyły Polakom podczas okupacji i walki.
Program Uroczystości.
1. koncert piosenek Krystyny Krahelskiej w wykonaniu:
Dagmary Sokalskiej – artystki Opery Narodowej,
uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 212 im. Krystyny Krahelskiej w Warszawie,
2. interpretacja poezji Krystyny Krahelskiej w wykonaniu aktorek:
Jolanty Fijałkowskiej i Katarzyny Kulik,
3. pokaz archiwalnego filmowego materiału biograficznego o Krystynie Krahelskiej.
Uroczystość prowadzić reż. Hanna Zofia Etemadi – reżyser filmów dotyczących pokolenia Polski Walczącej. W załączeniu plakat.
Krystyna Krahelska
Poetka, harcerka, etnograf, żołnierz AK, rodzona 24 marca 1914r. w Mazurkach, powiat Baranowicze. Od 1928r. członkini ZHP, Poleskiej Chorągwi Żeńskiej. Studiowała geografię, a następnie etnografię na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 1936 – 1937 pozowała Ludwice Nitschowej, autorce pomnika warszawskiej Syreny. Żołnierz Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, łączniczka i sanitariuszka w Dywizjonie „Jeleń”. Ranna 1 dnia Powstania, śpiesząc na pomoc rannym na Polu Mokotowskim. Zmarła szpitalu powstańczym przy ul. Polnej, 2 sierpnia 1944r. Odznaczona Krzyżem Walecznych. Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami; Krzyżem Armii Krajowej; Medalem Wojska.
Wiersze i piosenki pisała od 1928. W czasie okupacji znane były i śpiewane piosenki "Hej, chłopcy, bagnet na broń", "Kołysanka o zakopanej broni", "Kujawiak" „Smutna Rzeka” (inne tytuły "Kujawiak konspiracyjny", wiersze: "Polska", "Modlitwa" i "Wiersz o Tobruku". Po wojnie wydano dwa zbiory jej wierszy i piosenek: "Smutna rzeka" i "Wiersze".
Reżyser Hanna Zofia Etemadi.
Polski reżyser filmowy, dokumentalista. Autor filmów dokumentalnych:
1) z serii „Ślady” o redaktorach i poetach konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród” ukazującego się
w latach 1942-1944. Filmy: „Ślady - Tadeusz Gajcy”; „Ślady - Leon Zdzisław Stroiński”; „Ślady - Andrzej Trzebiński - "Łomień"
2) seria filmów o Józefie Radzymińskiej: „Pawiak”; „Walka i Pieśń”; „Emigracja”.
3) Przerwana pieśń”– opowieść o Krystynie Krahelskiej, poetce, twórczyni m.in. pieśni „Hej Chłopcy bagnet na broń”.
4) „Dzieci Zamojszczyzny” opowiada o niemieckiej akcji wysiedleńczej Polaków z Zamojszczyzny w 1942/43, której „bohaterami” są dzieci.
5) „Róża i Jan”, o ratowaniu dzieci przez Różę i Jana Zamoyskich podczas niemieckiej pacyfikacji Zamojszczyzny w 1942/43r.
6) „Palmiry. Polski Katyń” opowieść o niemieckiej eksterminacji polskiej inteligencji.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/188177-obchody-stulecia-urodzin-krystyna-krahelskiej-warszawskiej-syreny
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.