Res Publica Nowa znowu porusza ważny i aktualny temat. Od 14 marca w sprzedaży elektronicznej, a od 18 marca w kioskach i księgarniach.
W najnowszym numerze jako wątek przewodni wybraliśmy kwestię, która nieoczekiwanie stała się rzeczywistością na ukraińskim Majdanie. Umrzeć za liberalizm? To pytanie do dostatniej i bezpiecznej Europy. Co jest gotowa poświęcić, by bronić swojego modelu cywilizacyjnego? Czy liberalne przekonania zrodzone w XIX wieku doprowadzą dziś do sytuacji, w której wojna stanie się nieunikniona, tak jak to było w przypadku dwóch wielkich tragedii XX wieku? Czy Europa może pokazać zęby, być krnąbrna i pyskata?
Odpowiedzi, których udzielają autorzy, są aktualne i niepoprawne politycznie. Czym jest dziś siła? łudzimy się, że w XXI wieku przemoc będzie inna niż dawniej? Dlaczego Europa idealizuje soft power? Skąd bierze się słabość polskiej dyplomacji publicznej? Dlaczego Zimna Wojna była śmiertelnie niebezpieczna, a małe wojny XXI wieku nie powinny nas przerażać? Która wojna światowa była dla Europy bardziej znacząca – pierwsza czy druga? Dlaczego Europa potrzebuje nowej strategii i dlaczego nigdy nie będzie jej mieć? Jak wojny kształtują kulturę? Dlaczego więzi nas pamięć o wojnie? Dlaczego polityka upamiętniania jest taka beznadziejna? Kto jest dzisiaj gotowy umrzeć za liberalizm? A za Europę?
Piszą: Pierre Buhler – francuski dyplomata, autor książki O potędze w XXI wieku, Marcin Król – jeden z najwybitniejszych polskich intelektualistów, filozof, ostatnio wywołał debatę na temat polskiego liberalizmu, udzielając Gazecie Wyborczej wywiadu pt. Byliśmy głupi, Pierre Manent – francuski filozof, autor Krótkiej historii liberalizmu, Wojciech Przybylski – redaktor naczelny Res Publiki Nowej i Visegrad Insight, prowadząc w 2012 r. spotkanie z Henry Kissingerem w Pałacu Prezydenckim pytał go dlaczego realiści chcą wojny z Iranem, Adam Daniel Rotfeld – wybitny dyplomata, były minister spraw zagranicznych RP, Timothy Snyder – amerykański historyk, badacz nacjonalizmów w Europie Środkowej i Wschodniej, pracuje obecnie nad książką poświęconą napięciu między pamięcią i historią.
Ponadto w specjalnym dodatku cyfrowym - numerze „zero” Tygodnika Res Publiki – podsumowanie 10 lat debaty wokół eseju pt. Siła i słabość. Robert Kagan – amerykański neokonserwatywny intelektualista – twierdzi, że jego teza o Europie z Wenus pochodzi od samych Europejczyków, Robert Cooper – brytyjski strateg odpowiedzialny za politykę zagraniczną UE – przypomina, że to on zaczął całą dyskusję o słabości Europy, Celleste A. Wallander – dziś doradca w rządzie USA ds. obrony i Rosji – opisuje drogę modernizacji, którą przebyła rosyjska armia w ostatnich 20 latach i jak Rosja rozumie własną soft power
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/188176-umrzec-za-liberalizm-czy-europa-moze-pokazac-zeby-byc-krnabrna-i-pyskata
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.