Anders Fogh Rasmussen potępia Moskwę. "Rosja wkroczyła na niebezpieczną ścieżkę". RELACJA NA ŻYWO

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Rosja "konsumuje" wyniki niedzielnego referendum. Prezydent Putin uroczyście ogłosił aneksję Krymu i Symferopola.

22:30. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potępił Rosję za działania zmierzające do aneksji Krymu. Jak ocenił, Rosja wkroczyła na "niebezpieczną ścieżkę".

Zaznaczył, "Rosja zlekceważyła wszelkie apele o wycofanie się w granice międzynarodowego prawa (...)" i "w dalszym ciągu dopuszcza się naruszania ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej, rażąco łamiąc swoje międzynarodowe zobowiązania".

Nie może być żadnego usprawiedliwienia dla kontynuowania tego kursu, który może jedynie doprowadzić do pogłębienia izolacji Rosji. Aneksja Krymu jest nielegalna i bezprawna i sojusznicy NATO jej nie uznają

- głosi komunikat Rasmussena.

Wyraził też zaniepokojenie doniesieniami o śmierci ukraińskiego żołnierza na Krymie i zaapelował do stron konfliktu o powściągliwość i podjęcie wszelkich kroków, aby zapobiec dalszej eskalacji.

21:39. Eksperci w Polsce i w USA wydają się zgodni, że orędzie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w którym ogłosił on aneksję Krymu, potwierdziło jego ambicje odbudowy imperium rosyjskiego w granicach dawnego ZSRR.

Komentując wystąpienie, wyrażają oni obawy, że mimo zapewnień Putina, iż "Rosja nie chce podziału Ukrainy", scenariusz zastosowany na Krymie może się powtórzyć w Ukrainie wschodniej lub innych krajach - byłych republikach sowieckich.

Putin nie powiedział tego expressis verbis, ale z orędzia widać, że jego ambicją jest rzeczywiście restauracja imperium. Bo niby uznaje niepodległość Ukrainy, ale jednocześnie mówi o Kijowie jako o +macierzy miast ruskich+, co jest typowym wyrażeniem z czasów carskich. Uderzające jest też, że przypomniał, iż kiedy tworzono Ukraińską Republikę Sowiecką, włączono do niej tereny etnicznie rosyjskie, jak Donbas

- podkreślił emerytowany profesor historii Ukrainy na Uniwersytecie Harvarda Roman Szporluk.

21:30. Wspólnie z Estończykami solidaryzujemy się z Ukrainą, wspieramy jej dążenia prozachodnie - mówił we wtorek prezydent Bronisław Komorowski. Z kolei prezydent Estonii Toomas H. Ilves podkreślił, że Rosja "depcze suwerenność Ukrainy i prawo międzynarodowe".

20:42. Republika Krymu i Sewastopol stały się częściami Federacji Rosyjskiej z chwilą podpisania traktatu o ich wejściu w skład FR - głosi dokument, podpisany we wtorek na Kremlu i opublikowany na stronie internetowej prezydenta Rosji. Władze Ukrainy oraz opinia międzynarodowa uznaje jednak, że włączenie Krymu do Rosji jest nielegalne.

20:23. Klub parlamentarny SLD nie ukarze swojego posła Adama Kępińskiego za wyjazd na Krym, gdzie był obserwatorem uznawanego przez Polskę za nielegalne referendum na Krymie. Kępiński zapewnia, że na Krymie nie reprezentował SLD, a "wyłącznie własną osobę".

20:12. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział amerykańskiemu sekretarzowi stanu Johnowi Kerry'emu, że sankcje Zachodu "są nie do przyjęcia" i "nie pozostaną bez następstw" - informuje rosyjskie MSZ.

Relacjonuje ono rozmowę telefoniczną szefów dyplomacji Rosji i USA; odbyła się ona w kilka godzin po podpisaniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina traktatu, na mocy którego Krym znalazł się w składzie Federacji Rosyjskiej mimo sprzeciwów Kijowa i Zachodu.

Mieszkańcy Krymu dokonali demokratycznego wyboru zgodnie z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych, co Rosja akceptuje i respektuje

- głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.

Sankcje wprowadzone przez USA i Unię Europejską są nie do przyjęcia i nie pozostaną bez następstw

- podkreślono.

19:44. Po zastrzeleniu przez Rosjan ukraińskiego żołnierza w Symferopolu na Krymie Ministerstwo Obrony Ukrainy zezwoliło swoim żołnierzom na półwyspie na użycie broni. Dotychczas mieli oni rozkaz nieulegania prowokacjom okupującej Krym rosyjskiej armii.

Ukraiński żołnierz zginął podczas dokonanego przez Rosjan szturmu jednostki w Symferopolu.

Zgodnie z decyzją pełniącego obowiązki głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy (p.o. prezydenta) Ołeksandra Turczynowa i p.o. ministra obrony Ihora Teniucha (...) znajdujące się na Krymie oddziały wojskowe otrzymały zezwolenie na użycie broni w celu obrony życia

- poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy w opublikowanym w godzinach wieczornych komunikacie.

19:25. Stany Zjednoczone potępiają dążenia Rosji do formalnej aneksji Krymu i nigdy nie uznają tego kroku - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney. Zapewnił, że USA pracują nad wzmocnieniem sankcji, by ukarać Rosję za jej działania na Ukrainie.

Potępiamy rosyjski krok, by dokonać formalnej aneksji Krymu. To zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa, nie uznamy tej próby przyłączenia Krymu

- powiedział Carney na konferencji prasowej w reakcji na podpisanie przez prezydenta Rosji Władimira Putina traktatu o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej.

19:10. Współpracownicy szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya nie potwierdzają doniesień agencji AFP, jakoby miał on udać się w środę do Moskwy na spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Przewodniczący Van Rompuy nie uda się w środę do Moskwy. Będzie on przygotowywać posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli, które odbędzie się w czwartek i piątek

- poinformowały źródła w gabinecie Van Rompuya, proszone o potwierdzenie doniesień o jego planowanej wizycie w Moskwie.

18:55. O wsparciu suwerenności Ukrainy oraz gospodarki ukraińskiej rozmawiali we wtorek w Warszawie wiceprezydent USA Joe Biden oraz prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

To była agresja, nie ma na to innego słowa

- tak Biden odniósł się do aneksji Krymu przez Rosję.

18:50. Jaceniuk: konflikt z Rosją w fazie wojskowej, na Krymie zginął żołnierz

Konflikt Ukrainy z Rosją przeszedł z fazy politycznej w fazę wojskową, a całkowitą odpowiedzialność za jego eskalację ponosi prezydent Władimir Putin – oświadczył we wtorek wieczorem ukraiński premier Arsenij Jaceniuk.

18:30. Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się we wtorek, podczas posiedzenia klubu parlamentarnego swojej partii CDU, za szybkim uruchomieniem pomocy finansowej dla Ukrainy, pomimo obecności w ukraińskim rządzie osób mogących mieć związki z faszyzmem.

18:04. Komorowski i Biden zgodnie o Krymie i solidarnej obronie w ramach w NATO

Zbieżność poglądów Polski i Stanów Zjednoczonych odnośnie rozwoju sytuacji na Krymie, a także roli art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego zadeklarowali we wtorek w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski i wiceprezydent USA Joe Biden.

17:39. Unia Europejska nie uznaje i nie uzna aneksji Krymu przez Rosję - oświadczyli we wtorek szefowie: Komisji Europejskiej - Jose Barroso i Rady Europejskiej – Herman Van Rompuy. Zapowiedzieli, że przywódcy państw UE uzgodnią "wspólną odpowiedź" na działania Moskwy.

17:22. Brytyjski premier mówi o sankcjach wobec Kremla: Rosja stanie w obliczu poważnych konsekwencji za "absolutnie niedopuszczalną" aneksję należącego do Ukrainy Krymu - oświadczył we wtorek premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

16:43. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podziękował we wtorek mieszkańcom Krymu za "ich zdecydowane stanowisko, jasno wyrażoną wolę, by być razem z Rosją". Wyraził też przekonanie, że Ukraina przezwycięży obecne trudności.

16. 30 Szef komisji sejmowej spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO) ocenił we wtorek, że aneksja Krymu przez Rosję oznacza powrót do najgorszej historii XX wieku. Opowiedział się za zastosowaniem przez UE "twardych sankcji" wobec Rosji.

16. 15 Turczynow: nigdy nie uznamy aneksji Krymu.Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył, że jego państwo nigdy nie uzna aneksji Krymu. Wyraził przekonanie, że przyłączenie półwyspu do Federacji Rosyjskiej nie zostanie także zaakceptowane przez żaden cywilizowany kraj świata.

Kierownictwo polityczne Federacji Rosyjskiej próbuje dokonać aneksji ukraińskiego terytorium. Jest to bardzo niebezpieczny krok, który nie ma dla nas jednak żadnych następstw prawnych

- powiedział Turczynow we wtorek na naradzie z dowództwem sił zbrojnych Ukrainy.

16.05 Ukraiński oficer zginął przy próbie szturmu nieokreślonych napastników na jednostkę wojskową sił zbrojnych Ukrainy w Symferopolu na zajętym przez Rosjan Krymie.
Nie wiadomo, czy były to wojska rosyjskie, czy też tzw. rosyjska samoobrona Krymu, kontrolowana przez nieuznawane w Kijowie krymskie władze.

16.00 Prezydent Francji Francois Hollande potępił aneksję Krymu przez Rosję. Zaapelował o silną i skoordynowaną reakcję Unii Europejskiej, o czym powiadomiłakancelaria francuskiego prezydenta. "Potępiam tę decyzję" - powiedział Hollande.

15. 42 Premier Donald Tusk i wiceprezydent USA Joe Biden potępili we wtorek aneksję Krymu przez Rosję. Tusk oświadczył, że jest to nie do zaakceptowania przez wspólnotę międzynarodową i Polskę. Biden zapowiedział dodatkowe sankcje wobec Rosji ze strony USA i UE.


15. 36 Prezydent USA Barack Obama zaprasza przywódców państw G7 i Unii Europejskiej na spotkanie w Hadze w przyszłym tygodniu w celu omówienia dalszych działań wsprawie Ukrainy - poinformował we wtorek Biały Dom.

15. 31 Merkel: w sprawie G8 nie ma żadnych nowych decyzji. Pomimo przyłączenia Krymu, Rosja pozostaje nadal członkiem grupy najbardziej wpływowych państwa świata G8. Kanclerz Angela Merkel powiedziała we wtorek, że w sprawie planowanego na czerwiec spotkania grupy państw G8 w Soczi nie ma żadnych nowych decyzji.

 

15.25 Szef brytyjskiego MSZ William Hague wyraził żal, że Władimir Putin wybrał drogę izolacji, dokonując aneksji Krymu. Istnieje zagrożenie, że prowokacja winnej części Ukrainy zostanie użyta jako pretekst do dalszej militarnej eskalacji - ocenił.

15:05. Realnym wymiarem współpracy w naszym regionie jest misja dyżurów lotnictwa NATO nad krajami bałtyckimi Baltic Air Policing - mówił we wtorek prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent Estonii Toomas H. Ilves podkreślał, że Polska i Estonia mają wspólną opinię o nielegalnej okupacji Krymu. Komorowski zaznaczył po spotkaniu z Ilvesem na wspólnej konferencji prasowej, że w maju Polska będzie pełniła dyżur w ramach Baltic Air Policing - czyli dyżurów bojowych i obserwacyjnych lotnictwa natowskiego nad krajami bałtyckimi.

14:40. Ukraina nie uznaje ani porozumienia o przyłączeniu należącego do niej Krymu do Federacji Rosyjskiej, ani niepodległości tzw. Republiki Krymu - oświadczył we wtorek rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.

Ukraińska dyplomacja zaapelowała do społeczności międzynarodowej o podjęcie kroków przeciwko rosyjskiej agresji na jej terytorium.

To, co stało się dziś w Moskwie, nie ma niczego wspólnego ani z demokracją, ani z prawem, ani ze zdrowym rozsądkiem

- powiedział rzecznik komentując podpisanie na Kremlu traktatu o przyjęciu Krymu w skład Federacji Rosyjskiej. W imieniu Rosji podpisał go prezydent Władimir Putin, a ze strony Krymu jego premier Siergiej Aksjonow, szef tamtejszego parlamentu Władimir Konstantinow i mer Sewastopola Aleksiej Czałyj.

14:30. Sankcje Unii Europejskiej wobec przedstawicieli Rosji nie pozostaną bez adekwatnej odpowiedzi - oznajmiło we wtorek MSZ w Moskwie. Dodało, że za sytuację na Ukrainie winę ponosi m.in. UE, a rząd w Kijowie jest kontrolowany przez radykalnych nacjonalistów.

Próby rozmawiania z Rosją "językiem siły" i grożenia obywatelom Rosji sankcjami wiodą donikąd. Nie naszym wyborem było podjęcie kroków restrykcyjnych, jest jednak zrozumiałe, że wprowadzone przeciwko nam sankcje nie pozostaną bez adekwatnej odpowiedzi ze strony Rosji

- głosi oświadczenie opublikowane na stronie internetowej MSZ.

13:45. Partia UDAR Witalija Kliczki zaapelowała do władz Ukrainy o natychmiastowe zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją. Jest to pierwsze ukraińskie ugrupowanie polityczne, które wypowiedziało się po ogłoszeniu przyłączenia należącego do Ukrainy Krymu do Rosji.

Biorąc pod uwagę wrogie działania kierownictwa politycznego Rosji i ogólnie przyjętą praktykę w stosunkach międzynarodowych, domagamy się niezwłocznego zerwania stosunków dyplomatycznych Ukrainy z Federacją Rosyjską

- oświadczyła partia UDAR.

13:25. Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele opowiedział się we wtorek na łamach niemieckiego dziennika "Die Welt" za zaoferowaniem Ukrainie perspektywy pełnego członkostwa w Unii Europejskiej.

Jeżeli chcemy na poważnie odmienić tę część Europy Wschodniej, to powinniśmy zastosować najmocniejszy instrument, jakim dysponujemy, czyli rozszerzenie

- oświadczył Fuele. Polityka rozszerzenia posiada "bezprecedensowo reformatorską i stabilizującą siłę" - dodał komisarz.

13:00. Zdaniem Donalda Tuska już nie tylko Polska, ale cała Europa musi mówić, że nikt nie może pozostać w tym konflikcie samotnym. Zadeklarował, że będzie prowadził w tej sprawie rozmowy w Brukseli w najbliższych dniach. Premier mówił to na spotkaniu z Joe Bidenem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk ramię w ramię z Bidenem. "Na naszych oczach zmienia się historia naszego regionu... Aneksja Krymu jest nie do zaakceptowania!"

 

12.30 We wtorek po godz. 12.30 w kancelarii premiera rozpoczęło się spotkanie szefa polskiego rządu Donalda Tuska z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. Rozmowa ma dotyczyć sytuacjina Ukrainie. Ponadto Biden ma potwierdzić wspólne zobowiązania obronne w ramach NATO.

12.26 Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius poinformował na antenie radia Europe-1, że udział Rosji w grupie G8 został zawieszony. Ma to związek zdziałaniami Moskwy na Krymie.

12. 10 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stanowczo zaprotestowało przeciwko uznaniu Krymu przez Federację Rosyjską za suwerenne państwo i podmiot prawa międzynarodowego.Oświadczenie w tej sprawie opublikowano we wtorek w Kijowie.

12.05 Kiedy Krym pozostawał w granicach innego państwa, wówczas Rosja czuła się okradziona i oszukana- mówił Władimir Putin w specjalnym orędziu wygłoszonym na Kremlu.

Przemówienie Władimira Putina przeczytasz tutaj

 

10:45. Od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się trzydniowa wizyta prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa z małżonką. Spotka się on z prezydentem Bronisławem Komorowskim, a także z goszczącym w Warszawie wiceprezydentem USA Joe Bidenem.


10:24. Naddniestrze też chce do Rosji - piszą "Wiedomosti". Parlament tego separatystycznego regionu Mołdawii zwrócił się do rosyjskich deputowanych, by przy modyfikowaniu ustawodawstwa stworzyli możliwość przyłączenia Naddniestrza do Federacji Rosyjskiej (CZYTAJ TAKŻE).

Sochi 2014 Paralympic Games

Fot. PAP/EPA

10:18. Wiceprezydent USA Joe Biden rozpoczął wizytę w Polsce. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem, a także z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem. Głównym tematem rozmów będzie sytuacja na Ukrainie.

10:10. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w apelu do wschodnich regionów kraju, że wszelkie zmiany w stronę decentralizacji władzy i rozszerzenia kompetencji regionów, ale przy zachowaniu jedności Ukrainy, znajdą się w projekcie nowej konstytucji.

Utworzyliśmy w rządzie specjalne stanowisko wicepremiera, którego głównym zadaniem jest decentralizacja władzy. Jest to szeroka reforma przy zachowaniu jedności i unitarności Ukrainy. Przekazuje ona na szczebel lokalny - do obwodów (województw), miast i rejonów (powiatów) jak najszerszy zakres kompetencji i środków finansowych niezbędnych do rozwoju regionów

- oświadczył Jaceniuk w apelu do mieszkańców południowych i wschodnich obwodów Ukrainy.

9:50. "Washington Post" i "Wall Street Journal" krytykują Zachód, zwłaszcza prezydenta USA Baracka Obamę za skromny zasięg sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na przejęcie przez nią Krymu. Nawet Putin nie oczekiwał tak słabej reakcji Zachodu - pisze "WSJ" (CZYTAJ TAKŻE).

US imposes sanctions on Russia over Crimea referendum

Fot. PAP/EPA

9:39. W społeczeństwie niemieckim szeroko rozpowszechniona jest opinia, że Niemcy i Zachód zbyt jednostronnie stanęły po stronie Ukrainy, a przeciwko Rosji - pisze "Sueddeutsche Zeitung". Niemcy kochają Rosjan i pogardzają Amerykanami - ocenia dziennik.

9.21 Rosja pokazała na Krymie, że bezwzględnie walczy o swoje interesy na Ukrainie. Dlatego nie można wykluczyć, że Władimir Putin posunie się dalej w dezintegrowaniu tego państwa, na co Zachód powinien być przygotowany - pisze we wtorek "Financial Times".

9.10

- Putin ma swój daleko idący plan strategiczny i geopolityczny. Wydarzenia na Ukrainie idą według tego planu w szybkim tempie. Krym to jest tylko pierwszy jego element. Tak naprawdę to chodzi o całą Ukrainę i całą strefę byłego Związku Radzieckiego

– powiedział w TVP Info Markijan Malskyj, ambasador Ukrainy.

8:50: Donald Tusk o polskiej polityce wschodniej: Tusk pełen zadowolenia: nasza polityka jest czymś dokładnie odwrotnym od tego, co proponowali Kaczyńscy. I dzięki temu jesteśmy skuteczniejsi (CZYTAJ TAKŻE).

8.44 Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zatwierdził projekt traktatu między Rosją i Krymem o przyjęciu Republiki Krymu do FR - poinformowała we wtorek agencja RIA-Nowosti, powołując się na prezydenckie rozporządzenie w tej sprawie.

8.36 Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, przyjęła we wtorek specjalną uchwałę "O sytuacji na Krymie", w której z zadowoleniem odniosła się do wyrażonej w niedzielnym referendum przez mieszkańców półwyspu, w tym Sewastopola, woli wejścia w skład FR.

8.31 Mer Sewastopola Aleksiej Czałyj oświadczył we wtorek, że władze jego miasta nie chcą zrywać relacji gospodarczych z Ukrainą i pragną z nią współpracować.

Będziemy podejmować wysiłki, by nie zniszczyć istniejących stosunków gospodarczych (z Ukrainą). Z naszej strony żadnych inicjatyw w tym kierunku nie będzie

- powiedział Czałyj.
Wyraził przy tym nadzieję, że Sewastopol "płynnie" przejdzie spod jurysdykcji ukraińskiej do rosyjskiej. "Będziemy się starali, by nie ucierpieli na tym ludzie po obu stronach przesmykukrymskiego (perekopskiego, który łączy półwysep z Ukrainą kontynentalną). Mamy ogromną nadzieję, że władze w Kijowie uznają w końcu, że to, co się stało, jest nieodwracalne i trzeba się jakośdogadywać" - podkreślił.

7. 40 Japonia zasygnalizowała we wtorek, że - podobnie jak UE i USA - zamierza zastosować sankcje wobec Rosji po uznaniu przez ten kraj Krymu za suwerenne i niepodległe państwo.

Jest godne ubolewania, że Rosja uznała niepodległość Krymu. Jest to posunięcie, które narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy

- oświadczyło japońskie MSZ w opublikowanym komunikacie.

 

4. 20 Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powiadomił Radę Federacji, Dumę Państwową i rząd o otrzymaniu od Krymu i Sewastopola wniosków o przyjęcie w skład FR -poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla.
Według niej wnioski takie na ręce prezydenta przesłały Rada Państwowa Krymu i zgromadzenie ustawodawcze Sewastopola.
Sewastopol formalnie nie jest częścią należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu i podlega bezpośrednio władzom w Kijowie na prawach obwodu.

ansa/ PAP

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych