Otwarcie Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie

sxc.hu
sxc.hu

14 marca 2014, w piątek odbędzie się ponowne otwarcie Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie. 15 marca zaś obchodzone jest narodowe święto Węgier wybuchu Powstania 1848/49 i walki o wolność.

Z tych dwóch okazji w piątek 14 marca o godz. 7.30 na Wawelu u św. Jadwigi królowej sprawowana będzieMsza św. w intencji Polaków i Węgrów, o wierność dziedzictwu św. króla Stefana, św. Jadwigi i innych wspólnych Świętych i Błogosławionych.

Mszy św. będzie przewodniczył bp. Jan Zając z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie znajduje się węgierska kaplicaCommunio Sanctorum, w której przechowywane są relikwie św. Stefana.

Kraków dla Węgrów od wieków pełnił szczególną rolę. Tam urodził się św. Władysław – László, drugi największy król Węgier, tam żyły bł. Salomea i św. Kinga, a później św. Jadwiga Uniwersytet Jagielloński przez wieki był głównym ośrodkiem akademickim dla Węgrów.

Pierwszy konsulat węgierski otwarty został już w 1918 r. i działał jeszcze po wkroczeniu wojsk niemieckich. Ponowne otwarcie nastąpiło w 1994 r., w czym swój wielki udział miał prof. István Kovács. Decyzją węgierskiego rządu socjalistów i liberałów konsulat został zamknięty w 2009.

Główna uroczystość otwarcia konsulatu generalnego odbędzie się w Sukiennicach o godz. 16.00, weźmie w niej udział minister spraw zagranicznych Węgier János Martonyi. Konsulem generalnym Węgier w Krakowie jest Adrienne Körmendi.

 

Komentarze

Liczba komentarzy: 0