Protest ws. rolników przed polską ambasadą w Londynie

fot: youtube
fot: youtube

Pozwólcie rolnikom sprzedawać ich własną żywność – apelowało ponad sto osób protestujących przed siedzibą polskiej ambasady w Londynie. Autorzy apelu są zdumieni słysząc, że najsmaczniejsze i pożywne jedzenie z wiejskiego domu w Polsce - jest nielegalne.

Blisko sto osób z różnych krajów świata, które uczestniczyły w Londynie w seminarium dotyczącym żywności podpisało apel do Premiera i Rządu RP, aby pozwolił małym i średnim rolnikom sprzedawać ich produkty bowiem obecnie, na mocy prawa polskiego, jest to niemożliwe. Wśród osób, które podpisały apel m.i.: Sally Fallon Morell - Prezydent Fundacji Weston A. Price (USA), dr Beverly Rubik (USA), dr Stephanie Seneff (USA) - z Instytutu Technologii w Massachusetts (USA), Dr Natasha Campbell-McBride - Dyrektorka Kliniki Żywienia w Cambridge (UK), Dr Michael Antoniou z Londyńskiej Szkoły Medycznej w King's College (UK).

Autorzy apelu są zdumieni słysząc, że najsmaczniejsze i pożywne jedzenie z wiejskiego domu w Polsce - jest nielegalne. Wzywają Premiera i Rząd RP do dokonania natychmiastowych zmian w prawie bowiem przepisy te nie przyszły z Brukseli, lecz z Warszawy!

Rozporządzenie (WE) 852/2004 Parlamentu i Rady w sprawie higieny środków spożywczych precyzuje, że przepisy dotyczące higieny dla środków produkcji powinny mieć zastosowanie jedynie do przedsiębiorstw, których specyfika działania zakłada ciągłość działań i pewien sposób organizacji, a wymóg dokumentacji musi być elastyczny, aby nie powodował nadmiernego obciążenia bardzo małych producentów.

W Polsce do tej pory nie stworzono przepisów odrębnych dla małych producentów i małych gospodarstw rolnych.

13 marca 2014 r. ma się odbyć spotkanie Podkomisji nadzwyczajnej do spraw zmian legislacyjnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych.

Po zapoznaniu się opiniami z Biura Analiz Sejmowych w sprawie zmian legislacyjnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych widać wyraźnie, że dalej nie ma woli dokonania zmian w prawie, które uniemożliwia indywidualnym rolnikom wykonywanie w pełnym zakresie ich zawodu.

Protestujący domagają się od Premiera i Rządu RP wzięcia pod uwagę argumentów zarówno Polaków jak i obywateli z innych krajów i pilne stworzenie odpowiednich przepisów umożliwiających przetwórstwo w rodzinnych gospodarstwach rolnych i lokalną sprzedaż żywności wytworzonej w gospodarstwie rolnym jak to ma miejsce w innych krajach Unii Europejskiej.

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.