Plac zabaw KGB. „Lista brytyjskich szpiegów pracujących na rzecz Sowietów jest zdumiewająco długa”

Fot. wSieci Historii
Fot. wSieci Historii

Niemal rok temu, dokumentując temat śmierci rosyjskiego oligarchy Borysa Bierezowskiego, natknęłam się w angielskiej prasie na określenie „Wielka Brytania – placem zabaw KGB”

- o działalności służb sowieckich w Wielkiej Brytanii pisze Elżbieta Królikowska – Avis.

W najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Elżbieta Królikowska – Avis pisze o działalności służb KGB w Wielkiej Brytanii.

Lista brytyjskich szpiegów pracujących na rzecz Sowietów jest zdumiewająco długa. Oto Piątka z Cambridge – Harold (Kim) Philby, Guy Burgess, Donald Maclean, sir Anthony Blunt i John Cairness – zwerbowani przez NKWD zasłużeni akademicy, którzy przekazywali Sowietom najpilniej strzeżone tajemnice polityczne i wojskowe Wielkiej Brytanii, łącznie z danymi dotyczącymi programu zbrojeń jądrowych. Zdumiewa fakt, jak głęboko zinfiltrowany był cały system!

– pisze autorka o jednym z wielu przypadków szpiegostwa na Wyspach.

Autorka wskazuje również na rozległość siatki szpiegowskiej w służbach MI6 (wywiadu) czy MI5 (kontrwywiadu).

„Plac zabaw KGB” rozciągał się daleko poza „Cyrk” – jak pracownicy MI6 nazywali swoją Firmę z powodu lokalizacji centrali przy Cambridge Circus – na uniwersyteckie kampusy, Komunistyczną Partię Wielkiej Brytanii oraz tutejsze związki zawodowe, od zawsze powiązane z lewicową Partią Pracy

– pisze Elżbieta Królikowska – Avis.

W artykule zwrócono uwagę na dużą rolę premier Margaret Thatcher, dzięki której szpiegom znacznie ograniczono pole do działania.

W latach 80. Żelazna Dama przechytrzyła KGB, bowiem zawsze pilnowała interesu Wielkiej Brytanii i bezpieczeństwa jej obywateli. Ale dziś w słowniku political correctness, w którym znajdujemy hasła „prawa do dostępu do informacji” czy „wolność słowa – wyznacznikiem demokracji”, próżno szukać takich jak „bezpieczeństwo kraju i jego obywateli”. Nic dziwnego, że Wielka Brytania wciąż pozostaje „placem zabaw KGB”, a „miękka” polityka Davida Camerona w stosunku do Rosji nie zapowiada rychłych zmian

– tłumaczy Elżbieta Królikowska – Avis.

Więcej o działaniach służb sowieckich w Anglii w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii”, w sprzedaży od 27 lutego br. Miesięcznik dostępny jest także w formie e-wydania oraz w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych