Polak z majątkiem 6,5 mld zł robi wielki biznes w Brazylii

Pochodzący spod Stalowej Woli Samuel Klein, to Polak, który wyemigrował do Brazylii w 1949r. Miał wówczas w kieszeni 7 tys. dolarów. Teraz jego majątek szacuje się na 6,4 mld złotych. Co robi i jak do tego doszedł?

Klein zrezygnował ze szkoły w wieku 12 lat, aby zająć się pod czujnym okiem ojca pracami stolarskimi.

Tuż po wojnie rozpoczął swój pierwszy handel. Zajmował się sprzedażą wędlin oraz wódki na Lubelszczyźnie, by następnie wyemigrować do Niemiec.

Handlował z Polską m.in. mąką, skórami, aspiryną czy monetami kolekcjonerskimi. Już wtedy nawiązał kontakty z Brazylią, skąd importował kawę i papierosy.

- czytamy w „Pulsie Biznesu”.

W roku 1949 wyjechał z Europy i trafił do brazylijskiego miasta Sao Paulo. Miał w kieszeni tylko siedem tysięcy dolarów i szukał swojego pomysły na biznes. Odnowił kontakty i zaczął sprzedawać towar prosto z wozu. Na bazie tego doświadczenia powstała jego sieć sklepów "Casas Bahia", która w Brazylii poziomem popularności może dorównywać polskiej „Biedronce”.

Założona w 1952 roku sieć ma obecnie 602 sklepy i zatrudnia 22 tys. pracowników. Zajmuje się sprzedażą mebli i sprzętu elektronicznego. Jej roczny zysk to ponad 2 miliardy dolarów.

Gdyby mieszkał w Polsce znalazłby się z majątkiem 6,4 mld zł na 5 miejscu listy najbogatszych Polaków.

 

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.