Już od 3 marca br. w sprzedaży nowe wydanie "wSieci" - odważnego tygodnika młodej Polski. W numerze między innymi: Tusk na dole, Kaczyńscy na górze – czyli analiza rządów Donalda Tuska autorstwa Stanisława Janeckiego, wymiar (nie) sprawiedliwości – rozmowa braci Karnowskich z europosłem Januszem Wojciechowskim, generał Roman Polko o „czarnym czwartku” na Majdanie.

Co przyniosły rządy Tuska? Czy III RP jako kontynuatorka PRL okazała się rozwiązaniem lepszym niż idea IV Rzeczypospolitej sformułowana przez prof. Pawła Śpiewaka? Jak mają się działania obecnego premiera do postulatów zaproponowanych przez Jarosława i Lecha Kaczyńskich? Tygodnik „wSieci” publikuje analizę Stanisława Janeckiego porównującą dwie koncepcje rządów.

Donald Tusk myli się (często są to błędy zaprogramowane) w fundamentalnych dla Polski sprawach, a winni są ci, którzy stawiają trafne diagnozy i podejmują skuteczne środki zaradcze. (…) Premier rządzi prawie siódmy rok, mimo że mylił się we wszystkich ważnych dla Polski sprawach. Rację mieli Jarosław i Lech Kaczyńscy

- pisze Stanisław Janecki.

W numerze także bardzo ważne artykuły Jana Rokity i Piotra Skwiecińskiego poświęcone sytuacji na Ukrainie.

Jeszcze przed przełomowym kijowskim Krwawym Czwartkiem George Friedman sformułował prognozę: „Bez względu na to, jak skończą się niepokoje w Kijowie, jest nieprawdopodobne, aby miały one spowodować trwałą zmianę geopolitycznej sytuacji Ukrainy”. Pomylił się

- pisze Rokita.

A Skwieciński ocenia ruchy Władimira Putina:

Kreml gra ostro. Czy nie pogodzi się z „ostatecznym końcem Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej”?

- zastanawia się publicysta.

Bracia Karnowscy rozmawiają z europosłem Januszem Wojciechowskim o polskim wymiarze sprawiedliwości:

W środowisku sędziowskim widać poczucie bezkarności, przekonanie, że możemy wszystko, i nawet gdy wydamy wyrok zły, niesprawiedliwy, nikt nam nic nie zrobi. Dzisiaj nawet minister sprawiedliwości nie ma żadnych kompetencji wobec sądów. (...) Skala krzywd, z jakimi się stykam, jest ogromna. Nawet jeśli wziąć pod uwagę, że trafi ają do mnie tylko ci, którzy czują się pokrzywdzeni. Jako wieloletni sędzia często nie mogę pojąć, jak możliwe są pewne wyroki i niektóre decyzje

– mówi Wojciechowski.

Z kolei Piotr Cywiński pisze o niemieckich reakcjach na politykę Prawa i Sprawiedliwości:

Niemcom z trudem przychodzi pogodzenie się z myślą, że partię Kaczyńskiego niewiele różni od CDU/CSU. (...) Czy kierowanie się przez PiS takimi samymi pryncypiami jak obowiązującymi w CDU/CSU jest awanturnictwem?

 

- zastanawia się publicysta.

W materiale „Jak rozkręcić „Tuskomanię" Krzysztof Feusette zastanawia się nad wizerunkową polityką Donalda Tuska:

Jak ocieplić to, co chłodne, jak podnieść to, co opada, jak przelać z pustego w próżne tak, by przekonać elektorat, że chociaż Donald Tusk rządzi od lat siedmiu, to tak naprawdę zacznie dopiero teraz. (...) Po tym, jak premier pokazał się na pogrzebie, pod skocznią, w cerkwi czy ośrodku dla dzieci z trudnych rodzin, warto się zastanowić, co dalej. Dokąd zmierza kampania przedwyborcza władzy i jakie jeszcze zobaczymy w niej akrobacje?

– zastanawia się Feusette.

Żadna z dotychczasowych ekip politycznych niezależności prokuratury nie wypisała jako jednego z głównych postulatów i żadna jej tak ostentacyjnie nie łamała

– o sytuacji polskiej prokuratury, jej zachowaniu wobec polityków i świata mediów pisze Wiktor Świetlik.

Ponadto w najnowszym numerze „wSieci” ciekawy esej, w którym Roman Graczyk pisze o tym, jakie są dyżurne tematy tygodnika „Polityka” – co szokuje publicystów tego pisma i czym usiłują szokować swoich czytelników.

„Polityka” to pismo liberalne. O ile wiem, jest za zniesieniem karalności posiadania drobnych ilości narkotyków na własny uży- tek. No więc jak to jest? Trawę da się palić odpowiedzialnie, ale czytać odpowiedzialnie „kwitów z IPN” się nie da?

- pisze Graczyk.

Jaki będzie los tych, którzy zaciągnęli kredyty we Frankach? Młodzi, ambitni, pracowici, zaczynają od zera i przez całe życie będą pracować na bank. To znaczy, chcieli pracować na dom… - pisze Maria Wiernikowska.

Kto pomoże zadłużonym?

Także na łamach „wSieci” – z Mirą Jankowską, twórczynią Mistrzowskiej Akademii Miłości, rozmawia Dorota Łosiewicz. Z Robertem Glińskim o „Kamieniach na szaniec” rozmawia Piotr Zaremba, zaś Grzegorz Górny opowiada o wyjątkowym wydaniu Ewangeliarza opatrzonego komentarzami Jana Pawła II, które dołączone będzie do części nakładu kolejnego wydania tygodnika, 10 marca. Jak co tydzień - ciekawa odsłona "wSieci Kultury".

Z kolei Wojciech Wencel pisze o raportach dyplomatycznych Czesława Miłosza:

Autor „Toastu” potrafi ł przejść obojętnie wobec ofi ar czerwonego terroru, nie był jednak w stanie zastosować socrealistycznych wytycznych do własnej poezji

- czytamy.

A Tomasz Łysiak skreśla portret polskiego harcerza.

Harcerz polski nie jest „wynalazkiem” początku wieku XX, nie jest kopią angielskiego skauta. Narodził się bowiem o wiele wcześniej'

- czytamy w eseju Łysiaka.

Zespół redakcyjny tygodnika stale zasilają nowi autorzy. Swoje miejsce na łamach mają lubiani i cenieni przez czytelników „wSieci” Jan Polkowski, Jan Pietrzak, Katarzyna Łaniewska, Maciej Pawlicki, Witold Gadowski, Łukasz Warzecha, Wiktor Świetlik, Piotr Skwieciński, Jerzy Jachowicz, Jan Rokita. Na czytelników czekają także stałe rubryki Mazurka i Zalewskiego, braci – Michała i Pawła Korsunów, Doroty Łosiewicz, Kamili Łapickiej, Krzysztofa Feusette’a, Łukasza Adamskiego, Ryszarda Makowskiego i Piotra Zaremby. Od kilku tygodni na łamach „wSieci” gości, znana czytelnikom m.in. z łamów „Gazety Polskiej” i portalu wPolityce.pl dziennikarka i publicystka Krystyna Grzybowska.

Nowy numer „wSieci” w sprzedaży od 3 marca, także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

svl