Kard. Nycz w Archikatedrze: „Ginęli mordowani, bez sądów i wyroków. Źródeł naszej dzisiejszej wolności trzeba szukać w ich postawie i poświęceniu”

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP / Radek Pietruszka
Fot. PAP / Radek Pietruszka

Żołnierze Wyklęci ginęli mordowani, bez sądów i wyroków, grzebani pod osłoną nocy w bezimiennych grobach. Źródeł naszej dzisiejszej wolności trzeba szukać w ich postawie i poświęceniu – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, będącej punktem centralnym dzisiejszych obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Eucharystię poprzedził apel poległych i złożenie kwiatów przed grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego oraz uroczysty marsz pamięci, podczas którego uczestnicy obchodów nieśli zdjęcia Żołnierzy Wyklętych.

Na początku homilii kard. Nycz pozdrowił licznie zgromadzonych harcerzy i młodzież. Zaznaczył, że to głównie dla nich starsze pokolenie zorganizowało tę wielką lekcję historii i patriotyzmu, jaką jest ustanowiony cztery lata temu Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Przypomniał, że pojęcia „Żołnierze Wyklęci” zaczęto używać na początku lat 90., kiedy rozpoczęła się walka o przywrócenie pamięci o nich, która trwa do dziś.

Zwieńczeniem tej batalii jest dzisiejsza uroczystość. Prawda o Żołnierzach Wyklętych uczy nas, że musimy być pokorni wobec historii

- mówił hierarcha. Przypomniał, że to właśnie ci żołnierze od pierwszych dni po zakończeniu II wojny światowej, nie dali się zwieść propagandzie nowego systemu i podjęli walkę o wolną Polskę.

Wiedzieli, że komunistyczny system jest z gruntu zły i że nie można się na niego zgodzić. Dlatego ginęli mordowani, bez sądów i wyroków, byli grzebani pod osłoną nocy w bezimiennych grobach. Źródeł naszej dzisiejszej wolności trzeba szukać w ich postawie i poświęceniu

– mówił kard. Nycz.

W nawiązaniu do dzisiejszego czytania z ks. Izajasza kard. Nycz zauważył, że człowiek nie jest właścicielem historii. Jest jedynie szafarzem, który musi być posłuszny Bogu.

Ile razy zdarzyło nam się mówić, gdy patrzyliśmy na trudne momenty historii, że Bóg o nas zapomniał? Myśleć, że nie ma już nadziei? Ale On dziś mówi nam: choćby i matka zapomniała o dziecku, Ja nie zapomnę o tobie. Bóg działa w historii świata przez ludzki rozum, sumienie, serce i wolę

- podkreślił metropolita warszawski.

Kard. Nycz wskazywał, że Żołnierze Wyklęci są przykładem na to, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.

Przecież przez tyle lat chciano o nich zapomnieć, wymazać ich z ludzkiej pamięci. Ale Bóg poprzez ludzi dobrej woli nie dopuścił do tego. Poprzez ich determinację i poświęcenie odsłonił prawdę o tych wielkich bohaterach

- mówił kaznodzieja.

Metropolita warszawski przestrzegał przed dwoma postawami, które kłócą się z prawdą o Bożej Opatrzności: przed myśleniem, że Bóg zrobi za nas wszystko i wynikającą z tego biernością oraz przed zapominaniem o Bogu i ułudą, że wszystko w życiu od nas zależy.

Kard. Nycz przypomniał, że zaufanie Bożej Opatrzności uczy pokory w patrzeniu na trudne momenty historii.

Wszyscy jesteśmy powołani, by służyć światu i ojczyźnie swoim rozumem i poświęceniem, tak jak to robili bohaterowie dzisiejszej uroczystości

- przekonywał.

Mszę św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela poprzedził uroczysty Apel Poległych i złożenie kwiatów przed grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem delegacji państwowych, kombatantów, Wojska Polskiego oraz harcerzy.

Podczas apelu głos zabrali prof. UKSW Wiesław Wysocki, Andrzej Melak oraz inicjator obchodów i prezes Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza prof. Jan Żaryn. Wieńce złożyły liczne delegacje mi. in. Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, Obozu Narodowo-Radykalnego, Stowarzyszenia Polska jest Najważniejsza, Prawa i Sprawiedliwości, Prawicy Rzeczpospolitej, Solidarnej Polski oraz Klubu Gazety Polskiej.

Po uroczystościach przed grobem Nieznanego Żołnierza w kierunku archikatedry warszawskiej wyruszył marsz pamięci, którego uczestnicy nieśli zdjęcia Żołnierzy Wyklętych.

W tym dniu Fundacja "Walczącym o Niepodległość", Stowarzyszenie Historyczne Organizacji Kobiecych II RP zorganizowały także symboliczną wartę przed domami Żołnierzy Wyklętych. Odbyła się ponadto promocja wydawnictw poświęconych tej tematyce, koncerty pieśni niepodległościowych, Bieg Ludzi Honoru w Parku Skaryszewskim, gry rodzinne, rekonstrukcje historyczne oraz Warszawska Masa Krytyczna szlakiem miejsc związanych z Żołnierzami Wyklętymi.

Przez cały czas trwała kwesta na rzecz stworzenia Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Jest to wspólna inicjatywa IPN i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jej celem jest stworzenie bazy materiału porównawczego DNA ofiar powojennych zbrodni komunistycznych i ich krewnych, tak aby zapobiec bezimienności tychże ofiar oraz uratować miejsca pochówku ludzi, którzy zginęli w wyniku terroru lat 1944-1956.

KAI, mtp

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych