1 marca Fundacja „Wolność i Demokracja”, realizując projekt „Tropem Wilczym”, upamiętni Żołnierzy Wyklętych, w szczególności te oddziały i tych bohaterów, którzy po 1944 roku walczyli na byłych Kresach II RP.
Wszystkie wydarzenia odbędą się w Parku Skaryszewskim w Warszawie:
9.30 – zasłonięcie pomnika „Przyjaźni Polsko – Radzieckiej” banerem „Chwała Bohaterom”
11.00 – 15.00 gra rodzinna (ok. 400 uczestników). Patrole poruszają się po punktach sprawdzając wiedzę dotyczącą polskiego antykomunistycznego podziemia zbrojnego
11.30 – 15.00 grupa rekonstrukcyjna odtwarza walki polskiego podziemia zbrojnego z NKWD (ok. 30 osób, pirotechnika)
12.00 – start biegu na 5 km
12.45 – wystąpienie polskich kombatantów z Białorusi m.in. kpt. Weronika Sebastianowicz, łączniczka skazana w 1951 roku na 25 lat łagrów
12.50 – start biegu na 10 km (łącznie ponad 1000 uczestników)
Równolegle do zawodów będzie działać wojskowa kuchnia polowa, będą się odbywały konkursy oraz inne wydarzenia towarzyszące.
IDEA GRY RODZINNEJ:
Z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych przygotowaliśmy grę miejską dla Rodzin. Jest ona propozycją na spędzenie sobotniego południe w atmosferze partyzanckiej przygody.
Zabawę kierujemy do wszystkich chętnych w tym do rodzin uczestników Biegu Ludzi Honoru. Zabawa propaguje wiedze historyczną i prawdę o chłopcach z lasu. Chcemy najmłodszym pokazać 1 dzień z leśnego życia partyzanta. W otoczeniu świerkowego lasku każdy choć przez chwilę będzie mógł zostać „chłopcem z lasu”, łącznikiem, sanitariuszką lub łączniczką.
Dołącz do innych rodzin i weź udział w naszej zabawie rodzinnej. Spotykamy się 1 marca 2014 roku o godzinie 11:00 w parku Skaryszewskim!
Rozpocznij zwiad i odnajdź recepcję Gry Rodzinnej w pobliżu Biura Organizacyjnego Biegu, pobierz kartę patrolową i rusz ze swoją rodziną leśnym szlakiem! Baw się, realizuj zadania, wykonaj meldunki, zbuduj obóz, poznaj mapę, zdobądź pożywienie, ćwicz spostrzegawczość, rozwiązuj krzyżówkę, zbieraj pieczątki i wiedzę o „Chłopcach z Lasu”.
Baw się z nami!
ZASADY GRY:
Każda rodzina – patrol otrzymuje kartę gry. Z jednej strony karty jest miejsce na 5 pieczątek z drugiej krzyżówka tematyczna. Gra 5 stacji tematycznych na każdej punktowy i karta historyczna z zagadką + zadanie do wykonania. Rozwiązanie zagadki wpisujemy do krzyżówki (5 poprawnych rozwiązań zagadek utworzy hasło główne). Zadania krótkie maksymalnie do 2 minut na punkcie.
PROPOZYCJA ZADAŃ (5 stacji)
1. TELEFON POLOWY: Żołnierz musi przekazywać meldunki - telefon polowy, jeden członek rodziny przekazuje meldunek do drugiego członka za pośrednictwem telefonu polowego.
2. BIWAKOWANIE: Żołnierz spać musi! Rozstawianie pałatki wojskowej.
3. TOPOGRAFIA: Żołnierz mapę zna! Stanowisko z mapą i busolą. Zadanie zorientować mapę i właściwie nanieść swoją pozycję.
4. KIM – Żołnierz musi być spostrzegawczy! Patrol rodzinny otwiera drewnianą skrzynię, a w niej przedmioty powiązane tematycznie. Po kilkunastu sekundach skrzynię zamykamy, a patrol musi wypisać jak największą ilość zapamiętanych przedmiotów.
5. DARY LASU – Żołnierz jeść musi! Przed uczestnikami są rozłożone karty różnych roślin i ich części. Uczestnicy musza wybrać te nadające się do spożycia – z tyłu krótki opis jak przygotować i spożyć daną roślinę.
BIEG TROPEM WILCZYM
Fundacja Wolność i Demokracja organizuje Bieg Ludzi Honoru – Tropem Wilczym z okazji 1 marca 2014, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Na starcie w Parku Skaryszewskim o godzinie 12.00 wraz z uczestnikami biegu wystartuje Kuba Wesołowski , aktor serialu „ Czas honoru”, a na mecie wraz publicznością kibicować będą inni aktorzy serialowi.
- Choć 1 marca jest już narodowym świętem nadal wielu Polaków nie zna historii walk podziemia po 45 roku – mówi Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja, organizator biegu. – A przecież gdyby nie ich heroiczna walka nie bylibyśmy dzisiaj takim krajem jakim jesteśmy.
Dla publiczności przygotowano mnóstwo atrakcji: grupa rekonstrukcyjna „Radosław” odtworzy fragmenty „leśnych” walk. Będzie też można wziąć udział w licznych konkursach, posłuchać muzyki i skosztować kuchni polowej.
W tym roku patronami biegu są: Danuta Siedzikówna, ps. Inka, mjr Hieronim Dekutowski , ps. „Zapora”, Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka”, Józef Kuraś, ps. „ Ogień”, Władysław Łukasiuk, ps.”Młot” , Jan Borysewicz „ Krysia” i Anatol Radziwonik ps. „Olech”.
Miesięcznik "wSieci" objął obie imprezy patronatem medialnym.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/186766-rodzinna-gra-miejska-i-bieg-tropem-wilczym-w-holdzie-zolnierzom-wykletym
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.