Odsłonięto tablicę wdzięczności narodowi irańskiemu za pomoc armii gen. Andersa

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Tablicę wyrażającą wdzięczność dla narodu irańskiego za pomoc udzieloną polskim zesłańcom ewakuowanym z ZSRR w 1942 roku, którym udało się dotrzeć wraz z żołnierzami Armii Polskiej gen. Władysława Andersa do Persji odsłonięto dziś na skwerze przy Ogrodzie Krasińskich w Warszawie. Tablicę pobłogosławili duchowni wyznań katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego, wraz z nimi modlił się także przedstawiciel muzułmanów.

Inicjatorem przedsięwzięcia było środowisko Ocalonych przez Naród Irański, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Tablica umieszczona została obok skweru, na którym znajduje się pomnik upamiętniający Bohaterów Bitwy o Monte Cassino. Umieszczono na niej słowa wdzięczności wobec narodu irańskiego spisane w języku polskim i Farsi (nowoperskim).

- Tablicą, chcieliśmy wyrazić wdzięczność narodowi Iranu za ocalenie nas przed represjami i zagładą. Czekaliśmy długo, 72 lata, ale spełniło się nasze marzenie. Dziś oddajemy hołd narodowi Iranu za udzieloną nam pomoc - powiedział Władysław Czapski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Środowiska Ocalonych przez Naród Irański.

Bogusław Winid podsekretarz stanu w MSZ dziękując inicjatorom powstania tablicy, podkreślił, że historia i stosunki z państwami, które udzieliły nam w czasie II wojny gościny są dla Polaków niezwykle istotne. - Wyjątkowym przejawem solidarności była pomoc udzielona polskim uchodźcom w trudnym czasie II wojny światowej - powiedział. Dodał, że kilka miesięcy temu miał okazję złożyć kwiaty na grobach Polaków spoczywających w irańskiej ziemi. Podziękował ambasadorowi Iranu w Polsce za opiekę nad grobami uchodźców.

Kierujący Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Ciechanowski podkreślił, że organizowane przez jego urząd wizyty, pielgrzymki do grobów Polaków spoczywających w różnych miejscach świata czczą pamięć także tych, którzy tych widocznych nagrobków nie posiadają. – O nich Polska nigdy nie może zapomnieć. Dziś przypominamy, że naród irański, który sam podczas II wojny światowej był w niełatwej sytuacji, wyciągnął pomocną dłoń dla przybyszów z dalekiego Lechistanu. Iran był polską bramą do wolności – powiedział. Dodał, że podczas II wojny światowej naród irański zapisał piękną kartę w historii światowego humanitaryzmu. Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przytoczył też fragmenty pamiętnika jednego z uchodźców, wspominającego pobyt w Iranie.

- W ciągu minionych 70 lat wspaniałe dzieci Isfahanu [jednego z ośrodków dla uchodźców w Persji w 1942 roku – przyp. KAI], które przeżyły ten exodus pielęgnowali pamięć i wspomnienia o gościnie udzielonej przez Irańczyków. Dzisiaj trwale zapisują je dla przyszłej generacji – powiedział Samad Ali Lakizadeh, ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce. Podziękował organizatorom uroczystości za upamiętnienie tego wydarzenia wspólnej, polsko-irańskiej historii. Podkreślił, że w uroczystości uczestniczą członkowie jego rodziny, aby naocznie przekonali się o dobrej więzi łączącej obydwa narody.

Tablicę pobłogosławili biskup polowy WP Józef Guzdek, bp Mirosław Wola - ewangelicki naczelny kapelan wojskowy oraz ks. płk Eugeniusza Bójko, kapelan prawosławnego ordynariatu wojskowego oraz imam Mahmud Tahadżuk, przedstawiciel Stowarzyszenia Jedności Muzułmańskiej.

W uroczystości wziął udział burmistrz miasta Bandar-e Anzali, jednej z miejscowości, które zaopiekowały się naszymi rodakami, a także przedstawiciele społeczności irańskiej oraz polscy kombatanci. Obecny był także przedstawiciel kancelarii prezydenta RP Waldemar Strzałkowski.

Ewakuacja rozpoczęta na mocy porozumienia Sikorski - Majski w lipcu 1941 roku zakończyła się w sierpniu 1942 r. W dwóch etapach przetransportowano do Persji około 120 tys. ludzi, w tym ponad 78 tys. żołnierzy i 37 tys. cywilów, spośród których około 20 tys. stanowiły dzieci.

Ze względu na bardzo zły stan zdrowia ich śmiertelność była duża. Na terytorium Iranu zostało pochowanych 2806 osób, w tym 650 wojskowych, z których żaden nie zginął w walce, ale na skutek chorób i wycieńczenia.

W 1943 r. z jednostek przebywających w Iranie utworzony został II Korpus Polski. Później, w składzie brytyjskiej 8. Armii, uczestniczył w kampanii włoskiej; w maju 1944 r. polscy żołnierze brali udział w zdobywaniu Monte Cassino.

KAI/Warszawa

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.