Premier Autonomicznej Republiki Krymu. "w obecnej sytuacji "legalnie wybranym prezydentem" pozostaje Wiktor Janukowycz"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP/EPA
PAP/EPA

Poszukiwany od kilku dni Wiktor Janukowycz nadal uważa się za prezydenta Ukrainy i nie uznaje zmian wprowadzonych przez nowy parlament. Na Krymie nadal panuje bardzo napięta atmosfera. Mieszkająca tam bardziej prorosyjska część mieszkańców odcięła się od kijowskiego Majdanu i wzywała do przyłączenia Krymu do Rosji. Sama Rosja wzmaga napięcie w tamtym regionie, podejmując decyzje o sprawdzeniu zdolności bojowych armii czy kierując na ląd wozy bojowe.

 

 

20:50 Władze autonomii Krymu uznają Janukowycza za prezydenta

Nowo mianowany premier Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej (Serhij) Aksjonow, a także przewodniczący tamtejszego parlamentu Wołodymyr Konstantynow oświadczyli w czwartek, że uważają prezydenta Wiktora Janukowycza na prawowitego prezydenta Ukrainy.

Aksjonow, lider partii Rosyjska Jedność, wyraził także nadzieję na pomoc finansową ze strony Rosji.

W naszych skomplikowanych czasach, jestem przekonany, że Rosja wyciągnie pomocną dłoń i okaże wsparcie, również finansowe, aby Krym mógł dziś poprawić swą sytuację polityczną

- powiedział dziennikarzom Aksjonow, który wcześniej został przez krymski parlament mianowany premierem autonomii.

 

Dodał, że w obecnej sytuacji "legalnie wybranym prezydentem" pozostaje Wiktor Janukowycz.

 

16:45. 25 maja odbędzie się referendum ws. poszerzenia autonomii Krymu - zdecydowała Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu.

16:30. Unia Europejska kończy prace nad szczegółami sankcji wobec winnych przemocy na Ukrainie. Według źródeł dyplomatycznych na liście osób objętych sankcjami znajdzie się kilka nazwisk, prawdopodobnie także odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz.

Nie jest trudno sobie wyobrazić, że nazwisko prezydenta Janukowycza może znaleźć się na tej liście

- powiedział PAP anonimowo unijny dyplomata.

16:20. Rząd Szwajcarii podjął w czwartek decyzję o zamrożeniu środków finansowych, jakie może mieć na kontach bankowych w tym kraju obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Jak zapowiedział rzecznik Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych, Rada Federalna (rząd) ogłosi w piątek rozporządzenie dotyczące wcielenia w życie tej decyzji politycznej.

Została ona podjęta - jak podkreślił rzecznik - z "własnej inicjatywy" władz szwajcarskich. Nowy rząd Ukrainy nie wystąpił z takim wnioskiem.

15:40 Władze Ukrainy oficjalnie zwróciły się w czwartek o wsparcie MFW. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć i w najbliższych dniach wyślemy misję do Kijowa - powiedziała Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

15:20 Referendum w sprawie rozszerzenia autonomii Republiki Krymu? Na nadzwyczajnej sesji parlamentu Krymu ma być rozpatrzony wniosek w tej sprawie. Referendum odbyłoby się 25 maja - poinformował w czwartek szef krymskiego parlamentu Wołodymyr Konstantinow.

15:00 Rada Najwyższa wybrała rząd. W skład gabinetu Arsenija Jaceniuka weszli:

Pierwszy wicepremier - Witali Jarema (odpowiadający za sektory siłowe)
Wicepremier - Ołeksandr Sycz
Wicepremier do spraw eurointegracji - Borys Tarasjuk
Wicepremier do spraw rozwoju regionalnego i gospodarki komunalnej - Wołodymyr Hrojsman
Minister sprawiedliwości - Pawło Petrenko
Minister gospodarki - Pawło Szeremeta
Minister Edukacji - Serhij Kwit
Minister polityki socjalnej - Ludmiła Denisow
Minister ekologii - Andrij Mochnik
Minister kultury - Ewhen Niszczuk
Minister Rad Ministrów - Ostap Semerak
Minister zdrowia - Ołeh Musij
Minister energetyki - Jurij Prodan
Minister sportu - Dmytro Bułatow
Minister spraw wewnętrznych - Arsen Awakow
Minister rolnictwa - Ihor Szwajka
Minister infrastruktury - Maksim Burbak
p.o. ministra obrony - Ihor Tjechnjuk
p.o. ministra spraw zagranicznych - Andrij Deszczicja

 

14:10 Rada Najwyższa powołała nowego premiera. Został nim lider Batkiwszczyny - Arsenij Jaceniuk. Za jego kandydaturą głosowało 370 deputowanych. To rekordowe poparcie w historii Rady Najwyższej. Jaceniuk zapowiedział przy tym, że nie chce kandydować na prezydenta.

13:55. Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej bezwarunkowo przestrzega międzynarodowych porozumień - podkreśliło w czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony.

W związku z twierdzeniami o naruszaniu przez stronę rosyjską podstawowych porozumień w sprawie Floty Czarnomorskiej oświadczamy, że w obecnej skomplikowanej sytuacji Flota Czarnomorska FR bezwarunkowo przestrzega tych porozumień

- zaakcentowały służby prasowe tego resortu.

13:45. Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję na temat sytuacji na Ukrainie, w której potwierdza, że zgodnie z traktatem UE Ukraina, tak jak wszystkie państwa europejskie, ma prawo ubiegać się o członkostwo w Unii po spełnieniu odpowiednich kryteriów.

W rezolucji podkreślono gotowość UE do podpisania umowy stowarzyszeniowej i o wolnym handlu z Ukrainą, "gdy tylko rozwiązany zostanie aktualny kryzys polityczny i nowe ukraińskie władze będą gotowe na poważną europejską perspektywę". PE zaznacza dalej, że "artykuł 49. Traktatu o UE ma zastosowanie do wszystkich krajów europejskich, w tym Ukrainy, które mogą ubiegać się o to, by być członkiem Unii".

13.20  Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wezwał Rosję, aby w związku z sytuacją na Krymie nie podejmowała działań prowadzących do eskalacji konfliktu. Uznał ostatnie działania zbrojnych grup na Krymie za "niebezpieczne i nieodpowiedzialne".

W czwartek w południe w trybie nadzwyczajnym zebrała się funkcjonująca przy głównej kwaterze Sojuszu komisja NATO-Ukraina. Podczas spotkania, w którym uczestniczą m.in. wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Olijnyk, ministrowie analizować będą obecną sytuację na Ukrainie i zastanawiać się, jak kontynuować współpracę i jak wspierać demokratyczne przemiany w tym kraju.

Jestem wielce zaniepokojony najnowszymi wydarzeniami na Krymie. Działania (zbrojnych grup), które miały miejsce dzisiejszego poranka są niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Wzywam Rosję, by nie podejmowała żadnych działań, które by wpłynęły na eskalację wydarzeń lub które mogą prowadzić do nieporozumień

- powiedział Rasmussen, rozpoczynając posiedzenie komisji NATO-Ukraina.

13:10

Rosjanie nie walczcie z nami, jesteśmy przyjaciółmi, jesteśmy partnerami

- apeluje lider "Batkiwszczyny".

 

13:05

Zapomnijcie o służbowych samochodach i ulgach

- zwrócił się do państwowych urzędników Jaceniuk, zapowiadając oszczędności w administracji publicznej.

 

13:03

W ciągu ostatnich 3 lat wyprowadzono z państwowej kasy około 70 miliardów dolarów, robili to przedstawiciele poprzedniego rządu

- zarzuca Jaceniuk ekipie Janukowycza.

Doszło do spustoszenia kasy państwowej. Nie obiecuję polepszenia sytuacji ani dziś, ani jutro. Musimy doprowadzić do stabilizacji sytuacji finansowej

- mówi Jaceniuk, opisując stan państwa pozostawiony przez ekipę Wiktora Janukowycza.

Kasa państwa jest pusta, tych pieniędzy, które mamy, nie wystarczy na nic

- dodał.

 

12:53

W interesie narodu ukraińskiego jesteśmy zobowiązani do zachowania integralności kraju, kraju który stanie się członkiem Unii Europejskiej. Jesteśmy obecnie w sytuacji zagrożenia

- oświadczył z trybuny Rady Najwyższej kandydat na premiera Arsenij Jaceniuk.

12:50

Pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow wnioskuje o powołanie na szefa rządu Arsenija Jaceniuka.

 

12:45

W ukraińskim parlamencie powstała koalicja "Europejski Wybór", która zrzesza 251 deputowanych.

 

12:40

Rada Najwyższa Ukrainy wznawia obrady.

 

12:41

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję na temat sytuacji na Ukrainie, w której potwierdza, że zgodnie z traktatem UE Ukraina, tak jak wszystkie państwa europejskie, ma prawo ubiegać się o członkostwo w Unii po spełnieniu odpowiednich kryteriów.

W rezolucji podkreślono też gotowość UE do podpisania umowy stowarzyszeniowej i o wolnym handlu z Ukrainą. Wezwano wszystkie siły polityczne na Ukrainie oraz kraje trzecie do "poszanowania i wsparcia jedności oraz terytorialnej integralności Ukrainy".

PE oczekuje też, że Komisja Europejska i państwa członkowskie, wraz z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, pilnie udzielą Ukrainie potrzebnej pomocy finansowej, która zostanie uzupełniona o długofalowy pakiet wsparcia

 

12.00

Rosja będzie nadal bronić na arenie międzynarodowej praw swoich rodaków oraz twardo i bezkompromisowo reagować na fakty ich naruszeń

– napisano na oficjalnym profilu MSZ Rosji na Twitterze.

 

11:55.

Krym staje się kwestią palącą. Nie ma dłużej co ukrywać, że kluczowe w tej kwestii będzie stanowisko Rosji. Dzisiaj stanowisko wobec integralności Ukrainy jest podstawowym testem na wiarygodność każdego państwa. Sposób zachowania Rosji też będzie testem na jej rzeczywiste intencje co do przyszłości Ukrainy

- mówił premier Donald Tusk na konferencji prasowej, tłumacząc stanowisko polskiego rządu ws. Ukrainy.

Szef rządu podkreślił, że rola Janukowycza "może być coraz bardziej ponura". Zaapelował również o jak najszybszą legitymację nowego rządu. Tusk mówił również, że rozmawiał z liderami nowego ładu na Ukrainie.

Tiachnybok zapewniał mnie o tolerancji wobec mniejszości, także wobec innych języków. Wydaje się, że nowe władze Ukrainy i nowe elity, które wyłonił parlament i Majdan, są w pełni świadome zagrożeń. Wydaje się, że te pieniądze, które płynęły z Rosji w ostatnich tygodniach rządów Janukowycza, zostały zmarnotrawione przez tę ekipę, która abdykowała. Pomoc dla Ukrainy wydaje się rzeczą kluczową

- podkreślił, że ma nadzieje na proeuropejski i umiarkowany kierunek kierowania rządu.

Zaapelował też o szybsze działanie MFW w sprawie Ukrainy.

 

11.20

Janukowycz nadal uważa się za prezydenta.

Tak jak wcześniej uważam się za legalnego prezydenta ukraińskiego państwa, wybranego nieskrępowaną wolą obywateli Ukrainy

- stwierdza obalony prezydent Ukrainy w wywiadzie udzielonym rosyjskiej agencji informacyjnej.

Zostałem zmuszony prosić władze Rosyjskiej Federacji o zapewnienie mi osobistego bezpieczeństwa od działań ekstremistów

- twierdzi dalej Janukowycz.

Niestety wszystko co dzieje się w Wierchownej Radzie Ukrainy nie ma legalnego charakteru. W tej sytuacji, oficjalnie informuję o swojej determinacji, by do końca walczyć o wypełnienie kompromisowych ustaleń w kwestii wyjścia Ukrainy z głębokiego kryzysu politycznego.

Staje się już oczywiste, że naród Ukrainy na południowym wschodzie i Krymie nie przyjmuje bezwładzy i faktycznego bezprawia w kraju, kiedy szefowie ministerstw wybierani są na placu

-  Janukowycz.

Na koniec Janukowycz wzywa do nie angażowania w działania polityczne sił zbrojnych i struktur bezpieczeństwa Ukrainy. Jak informuje agencja ITAR-TASS, oficjalne źródła w Rosji potwierdzają fakt udzielenia pomocy Janukowyczowi przez państwo rosyjskie.

 

10.10

Parlament na początek zrehabilitował więźniów politycznych. Przyjął ustawę o rehabilitacji więźniów politycznych, którzy wcześniej zostali amnestionowani - pisze agencja Interfax-Ukraina. Na porządku dziennym czwartkowego posiedzenia jest głosowanie nad składem i programem rządu.   

Głosowanie, które wyłoni nowy rząd w Kijowie, w tym premiera, i zatwierdzi program działań gabinetu, jest ostatnim punktem czwartkowego posiedzenia Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.

Za przyjęciem ustawy o rehabilitacji więźniów politycznych opowiedziało się 277 z 394 deputowanych zarejestrowanych w czwartek na sali posiedzeń.

Deputowany Ołeh Laszko powiedział, że przyjęcie tej ustawy było niezbędne, gdyż postanowienie o amnestii przewidywało zwolnienie więźniów politycznych od odbywania kary, lecz nie zakładało ich rehabilitacji.

10.50

Sikorski: z niepokojem śledzimy rozwój wypadków na Krymie. Ocenił, że przejmowanie budynków rządowych w Symferopolu to rozpoczynanie konfliktów regionalnych i bardzo niebezpieczna gra.

Bardzo uważnie, z wielkim niepokojem śledzimy rozwój wypadków na Krymie. Uzbrojeni mężczyźni przejęli budynki rządowe w Symferopolu. To bardzo drastyczny krok. Przestrzegam tych, którzy tego dokonali oraz tych, którzy im to umożliwiają, że w ten sposób zaczynają się konflikty regionalne. To jest bardzo niebezpieczna gra

- powiedział na spotkaniu z dziennikarzami.


10.30

Reuters: Zdaniem Radosława Sikorskiego - zajęcie rządowych budynków na Krymie jest "drastycznym krokiem" i grozi regionalnym konfliktem zbrojnym.


10:00.

Demonstracyjne odsunięcie od władzy najbardziej odpychających postaci z Majdanu odpowiada przede wszystkim interesom Zachodu

- ocenia w czwartek rządowa "Rossijskaja Gazieta", komentując skład nowego rządu Ukrainy.

Dziennik wyjaśnia, że kraje zachodnie "nie chcą wiązać się z ukraińskimi politykami, znanymi ze swoich antysemickich i profaszystowskich wypowiedzi".

Dlatego nowy rząd Ukrainy, sformowany z przedstawicieli liberalnej partii Batkiwszczyna i aktywistów, wydaje się najbardziej optymalnym partnerem dla Europy i USA

- konstatuje.

 

9:50. Rosja będzie bronić praw swoich rodaków w sposób "zdecydowany i bezkompromisowy" - oświadczył w czwartek resort rosyjskiej dyplomacji na Twitterze. Według agencji Reutera jest to komentarz do sytuacji rosyjskiej ludności na należącym do Ukrainy Krymie.

Ministerstwo spraw zagranicznych będzie w dalszym ciągu bronić na arenie międzynarodowej praw swoich rodaków, reagując w sposób zdecydowany i bezkompromisowy na ich naruszanie

- głosi zamieszczony komunikat.

 

9:40. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło w czwartek, że na Ukrainie wciąż dochodzi do "profanowania" pomników.

Tym razem posunięto się do natrząsania się z pamięci o żołnierzach, którzy wyzwolili Ukrainę. W Sumach urządzono wysypisko śmieci przy Wiecznym Ogniu upamiętniającym bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. I to w 70. rocznicę wyzwolenia Ukrainy

- oznajmiło MSZ Rosji.

 

9:30. Ludzie z bronią w mundurach, ale bez znaków rozpoznawczych, zajęli budynki parlamentu i rządu Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu, na południu Ukrainy – informuje Interfax-Ukraina.

Wydaje się, że napastnicy mają związek z Rosją.

Nad gmachami wciągnięto rosyjskie flagi

- napisał korespondent Interfax-Ukraina.

Media wskazują, że w czasie ataku padły strzały, ale nie ma żadnych informacji o rannych czy zabitych. Uzbrojonych mężczyzn miało być około 30. Mieli ze sobą m.in. broń automatyczną.

Zaczęli strzelać w szyby drzwi wejściowych, dzięki czemu szybko wtargnęli do środka i obezwładnili znajdującą się tam ochronę

- relacjonuje korespondent Interfaksu.

Świadkowie potwierdzają, że ludzie, którzy zaatakowali parlament, nie mieli na mundurach oznakowania, pozwalającego stwierdzić, jaką formację reprezentują.

W ostatnich dniach na Krymie panuje bardzo napięta atmosfera. Mieszkająca tam bardziej prorosyjska część mieszkańców odcięła się od kijowskiego Majdanu i wzywała do przyłączenia Krymu do Rosji. Sama Rosja wzmaga napięcie w tamtym regionie, podejmując decyzje o sprawdzeniu zdolności bojowych armii czy kierując na ląd wozy bojowe.

W związku z napięciami skutki zajęcia parlamentu trudno dziś przewidzieć...

wrp, mall / PAP, onet.pl

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------

Do nabycia wSklepiku.pl!

"Ukraina wobec Rosji"

Ukraina wobec Rosji

 

Parlament na początek zrehabilitował więźniów politycznych

 

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek ustawę o rehabilitacji więźniów politycznych, którzy wcześniej zostali amnestionowani - pisze agencja Interfax-Ukraina. Na porządku dziennym czwartkowego posiedzenia jest głosowanie nad składem i programem rządu.

 

Głosowanie, które wyłoni nowy rząd w Kijowie, w tym premiera, i zatwierdzi program działań gabinetu, jest ostatnim punktem czwartkowego posiedzenia Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.

 

Za przyjęciem ustawy o rehabilitacji więźniów politycznych opowiedziało się 277 z 394 deputowanych zarejestrowanych w czwartek na sali posiedzeń.

 

Deputowany Ołeh Laszko powiedział, że przyjęcie tej ustawy było niezbędne, gdyż postanowienie o amnestii przewidywało zwolnienie więźniów politycznych od odbywania kary, lecz nie zakładało ich rehabilitacji.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych