Lotnicze klasy w krakowskich szkołach

sxc.hu
sxc.hu

Pierwsze w Krakowie klasy o profilu lotniczym mają być od września otwarte w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 9.

Mamy nadzieję, że będzie to atrakcyjna propozycja dla miłośników awiacji.

- mówił dyrektor ZSO Paweł Samborski.

Klasy będą funkcjonować w gimnazjum nr 11 i XXIII LO, które wchodzą w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 im. płk. pilota Stanisława Skarżyńskiego. Skarżyński w 1933 r. jako pierwszy Polak dokonał lotu nad Oceanem Atlantyckim.

Szkoła położona jest w pobliżu Muzeum Lotnictwa Polskiego, z którym od wielu lat współpracuje. W czerwcu zeszłego roku placówka nawiązała współpracę z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego w Balicach i wówczas narodził się pomysł utworzenia klas o profilu lotniczym.

Chcemy, aby uczniowie zdobyli wiedzę o lotnictwie. Dowiedzieli się, jak przygotować się do zawodu pilota i innych profesji związanych z lotnictwem i jakie są procedury służące zdobyciu tych kwalifikacji.

- podkreślił dyrektor Samborski.

W programie nauczania zaplanowano m.in. wiedzę o lotnictwie, zajęcia z modelarstwa, musztry oraz z podstaw topografii terenu. Przedmioty takie jak biologia, geografia i fizyka mają być poszerzone o zagadnienia związane z lotnictwem, a na lekcjach jęz. angielskiego uczniowie poznają terminologię lotniczą.

Organizowane będą spotkania z pilotami, stewardesami, pracownikami wieży kontroli lotów. Dzięki współpracy z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego w Balicach młodzież będzie mogła uczestniczyć w zajęciach prowadzonych na terenie tych placówek.

Uczniowie trzecich klas liceum będą mogli uczestniczyć w kursie prowadzonym przez instruktorów Aeroklubu Krakowskiego i zdobyć licencję pilota szybowcowego.

Dodatkowe informacje na temat oferty edukacyjnej szkół wchodzących w skład ZSO nr 9 będzie można uzyskać podczas dni otwartych: 5 i 8 marca w Gimnazjum nr 11, a 6 i 29 marca w XXIII LO.

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych