Papież Franciszek reformuje finanse Watykanu. Powołał dwie nowe instytucje finansowe i bank centralny, by zmniejszyć wydatki oraz zapobiec nadużyciom

Wikimedia Commons, fot. Diliff
Wikimedia Commons, fot. Diliff

Papież Franciszek powołał dwie nowe instytucje ds. finansów Watykanu: sekretariat do spraw ekonomicznych, którego prefektem będzie kardynał z Australii George Pell, oraz radę ds. ekonomii, złożoną z 15 osób - 8 duchownych i 7 świeckich - ogłosił Watykan.

To pierwsza istotna decyzja papieża Franciszka, który postanowił gruntownie zreformować strukturę finansów Watykanu w celu zapewnienia jej przejrzystości i skuteczności oraz dostosowania do międzynarodowych norm, a także specjalnych wyzwań.

Rada ds. ekonomii będzie decydować o polityce i wydawać dyrektywy, a sekretariat ma je realizować

- wyjaśnił watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi. Ponadto Franciszek postanowił, że urząd pod nazwą Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (Apsa) będzie od tej pory bankiem centralnym Watykanu.

Decyzje papieża są związane z niekorzystnymi prognozami dla finansów Watykanu. Według rzymskiej gazety „Il Messaggero” eksperci finansowi przewidują trudny rok deficytu dla finansów za Spiżową Bramą. Dlatego w trybie pilnym podjęto już szereg decyzji o redukcji wydatków na personel, takich jak blokada pensji i zatrudniania nowych pracowników, zamrożenie awansów, premii i wielu dodatków za nadgodziny. W razie pogorszenia sytuacji i jednocześnie braku rąk do pracy rozważana jest możliwość przyjmowania wolontariuszy.

O planie oszczędności w Watykanie poinformowano już - jak twierdzi gazeta - wszystkie kongregacje i papieskie rady. Okólnik w tej sprawie został rozesłany przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Pietro Parolina. Kolejnym powodem powołania nowych instytucji finansowych jest skandal, który wybuchł w ubiegłym roku wokół Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), banku watykańskiego, którego administracja, sprawowana od 1989 r. bezpośrednio przez osoby świeckie, nastręczała Stolicy Apostolskiej wielu problemów.

W lipcu ur. do dymisji podali się dyrektor generalny IOR Paolo Cipriani i jego zastępca Massimo Tulli. Trzy dni wcześniej do aresztu trafił prałat Nunzio Scarano, księgowy w administracji finansowej Watykanu, który miał wyprowadzić z banku watykańskiego milion euro i był podejrzany o pranie brudnych pieniędzy. 15 stycznia br. Franciszek zwolnił ze stanowisk czterech kardynałów związanych z IOR.

Ryb, PAP

 

 

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...