Próbą wylotu Wiktora Janukowycza zakończyła się gorąca sobota na Ukrainie. Prezydent chciał uciec? Pogranicznicy zatrzymali w Doniecku samolot

PAP/EPA
PAP/EPA

Sytuacja na Ukrainie zmienia się z godziny na godziny. Rada Najwyższa zebrała się podjęła szereg ważnych decyzji. Przywróciła konstytucję z 2004 roku i zdecydowała o uwolnieniu Julii Tymoszenko. Janukowycz, który opuścił Kijów, mówi o przewrocie państwowym. Przeczytaj, co działo się w sobotę na Ukrainie.

 

21:51 Pogranicznicy nie wypuścili z kraju samolotu z Janukowyczem

Ukraińscy pogranicznicy nie pozwolili w sobotę wylecieć z Doniecka samolotowi czarterowemu z Wiktorem Janukowyczem na pokładzie - podała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

Dzisiaj z lotniska w Doniecku próbował wystartować czarterowy samolot bez odpowiednich dokumentów wymaganych do przekroczenia granicy

- poinformował agencję Interfax-Ukraina rzecznik służby granicznej Sierhij Astachow.

Według pograniczników na pokładzie maszyny znajdował się Janukowycz. Służby graniczne nie wiedzą, dokąd zamierzał on wylecieć, ponieważ rejs ten nie był zgłoszony.

 

PEŁNY TEKST WYSTĄPIENIA JULII TYMOSZENKO NA MAJDANIE

20:52 Julia Tymoszenko kontynuuje przemówienie.

Teraz rozumiem w jakim strachu musieliście tutaj żyć.

20:50 Z tłumu wyłapano dwóch prowokatorów. Służby zaprowadziły ich za scenę.

20:46 Przemówienie Julii Tymoszenko przerwane na chwilę przez prowokatorów. Oddziały samoobrony błyskawicznie wyłapują z tłumu prowokatorów, ludzie są instruowani ze sceny. Działanie przebiega w całkowitym spokoju

 

20:45

Nisko się kłaniam i proszę o przebaczenie za wszystkich polityków. Nie ma znaczenia z jakiej partii pochodzili. Chcę powiedzieć, że politycy nie byli was warci. Nie byli warci żadnej kropli krwi, którą przelaliście. Chce zrobić wszystko, byście zostali częścią nowej Ukrainy. Nie zdradzę was! Wam ufa cały kraj

- dodała.

 

20:32 Julia Tymoszenko przemawia do tłumów zgromadzonych na Majdanie

Jeżeli potrafiliście zmienić Ukrainę, to możecie zrobić wszystko. Nie spodobała wam się podpisana umowa. Nie podobała się też liderom opozycji i to wy sprawiliście, że ona nie działa

- mówi do zgromadzonych na Majdanie.

Oni zginęli za to, byśmy dzisiaj mogli, raz na zawsze, położyć kres dyktaturze

- dodała.

Dziś mamy kilka ważnych zadań: nie możemy opuścić Majdanu, jesteście tą siłą, która nie pozwoli nikomu dokonać kroku wstecz. Jeżeli ktoś wam powie, że już możecie się rozjechać do domu, to nie wierzcie im - dopóki wy nie zakończycie tej sprawy do końca, to nikt nie ma prawa opuścić tego miejsca. To wy, nie politycy, zmieniliście wszystko

- apelowała.

Marzyłam o tym dniu, jesteście wszystkim, co najpiękniejsze na Ukrainie

- mówi w emocjonalnym wystąpieniu była premier Ukrainy. Tymoszenko oddała hołd wszystkim, którzy zginęli w starciach z władzą.

Bohaterowie nie umierają, będą naszym natchnieniem!

- dodała.

Kule snajperów, które trafiły w ich serca, trafiły także w nasze serca. Te kule zostaną w naszych sercach na zawsze

- mówiła.

 

 

19:36 Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso napisał na Twitterze, że cieszy się z uwolnienia byłej ukraińskiej premier.

Cieszę się z uwolnienia Julii Tymoszenko. Niezależny wymiar sprawiedliwości ma zasadnicze znaczenie dla demokracji na Ukrainie

- podkreślił Barroso.

19:30 Szef charkowskiej administracji obwodowej (wojewódzkiej) Mychajło Dobkin i burmistrz Charkowa Hennadij Kernes, sojusznicy Wiktora Janukowycza, opuścili Ukrainę i udali się do Rosji - poinformowały ukraińskie służby graniczne.

19:00 Julia Tymoszenko jest już w Kijowie. Samolot z przywódczynią największej partii opozycyjnej Batkwiszczyny wylądował na stołecznym lotnisku w Boryspolu. Wkrótce była premier ma pojawić się na Majdanie

18:40 Informację o uwolnieniu Julii Tymoszenko z zadowoleniem przyjął szef Parlamentu Europejskiego.

To historyczny moment dla Ukrainy i Europy

- napisał w oświadczeniu Martin Schulz i podkreślił, że Ukraina się zmienia. Podziękował też byłym wysłannikom europarlamentu, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i Patowi Coxowi, którzy wcześniej, podczas swojej misji, zabiegali o uwolnienie byłej premier Ukrainy.

Fot. Julia Tymoszenko po wyjściu z więzienia. FacebookuЄвроМайдан – EuroMaydan

 

18:15 Wiktor Janukowycz usiłował uciec samolotem do Rosji, a obecnie przebywa w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie kraju - twierdzi nowy szef parlamentu Ołeksandr Turczynow, cytowany przez Interfax-Ukraina.

Próbował wejść do samolotu lecącego do Rosji, ale powstrzymali go funkcjonariusze straży granicznej

- dodał.

18:12

Janukowycz utracił całkowicie kontrolę nad Ukraina. To, że mówi o zamachu stanu i deklaruje, że nadal jest prezydentem, a także podważa wszystkie ustalenia parlamentu, świadczy o jego słabości, ale też o tym, że realizuje nie swój scenariusz - jest całkowicie zakładnikiem Rosji. Jego bezpieczeństwo, także to osobiste, jest w rękach Putina

- ocenia Jan Piekło, dyrektor fundacji Współpracy Polsko - Ukraińskiej PAUCI.

17:55 Uwolnienie Julii Tymoszenko było jednym z warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej jesienią ubiegłego roku. Ale Wiktor Janukowycz nie zgodził się na to i nie podpisał dokumentu. Teraz, w związku ze zmianami na Ukrainie, można się spodziewać, ze sprawa powróci. W Brukseli już można usłyszeć, że symboliczna jest data wcześniejszych wyborów prezydenckich, wyznaczona na 25 maja przez Radę Najwyższą. Tymczasem od 22 do 25 maja w unijnych krajach odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.

17:38 Amerykańska prasa pisze o szansach na pokój na Ukrainie po krwawych zamieszkach, zastrzegając, że piątkowe porozumienie jest kruche, a źródłem kłopotów wciąż może być Rosja. "Wall Street Journal" apeluje o perspektywę członkostwa w UE i NATO dla Kijowa.

17:37 Przed bramą szpitala, gdzie Tymoszenko trafiła z więziennej celi z powodu problemów z kręgosłupem, na byłą premier czekało kilkunastu dziennikarzy i liczna grupa aktywistów Majdanu. Tymoszenko wyjechała samochodem, machając swoim zwolennikom.

17:30 Na Majdanie trwają przemówienia. Witalij Kliczko przekonuje, że to wspólne zwycięstwo Ukraińców. Przekonywał też, że zemsta i rozlew krwi to droga donikąd.

Możecie mnie wygwizdać, ale zemsta nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie można uprawiać samosądów. Zwracam się do was. Wszyscy jesteśmy Ukraińcami

- apeluje ze sceny Kliczko.

Dwa dni temu byłem na Majdanie po rozmowach z Janukowyczem i wiele osób wyraziło wtedy niezadowolenie

- mówi Kliczko, przekonując że zrobi wszystko, by nie dochodziło do rozlewu krwi.

To zwycięstwo nas wszystkich!

Stworzymy nową władzę, która musi być przejrzysta. Zrobimy wszystko, by Ukraina była państwem współczesnym

- stwierdził Kliczko, mówiąc że to, co zostało do tej pory osiągnięte jest sukcesem wszystkich.

Nie ma znaczenia jak duży jesteś, jakiej płci jesteś. W każdym człowieku jest wielka siła ducha i ten duch zwyciężył. Ale ta walka trwa. Powinniśmy doprowadzić do resetu systemu

- mówi Kliczko.

Tworzyliśmy, budowaliśmy barykady i walczyliśmy o własne prawo do życia. My wszyscy. Wykonaliśmy niesamowite zadanie. Udało nam się władzę odsunąć. To jest nasze i wasze zwycięstwo. Ludzie którzy strzelali, poniosą odpowiedzialność. Możecie mnie osądzać, ale samosądów nie należy uprawiać

- przekonuje Kliczko.

17:20 Majdan czeka na Julię Tymoszenko.

 

17:15 Uwolniona z więzienia przywódczyni ukraińskiej opozycji Julia Tymoszenko poinformowała dziennikarzy, że zamierza wystartować w wyborach prezydenckich wyznaczonych przez parlament na 25 maja. Dyktatura upadła!- napisała w swoim oświadczeniu.

17:05 Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko krótko po wyjściu z więzienia w Charkowie, gdzie odsiadywała karę za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją, udała się na Majdan Niepodległości w Kijowie - przekazał opozycyjny deputowany Arsenij Jaceniuk.

17:00 Rada Najwyższa Ukrainy podejmie ponownie pracę w niedzielę rano o godz. 9 czasu polskiego - poinformował po południu nowy szef Rady, poseł opozycyjnej Batkiwszczyny Ołeksandr Turczynow.

16:43 Na twitterowym profilu Euromaidan PR ‏napisano, że Julia Tymoszenko właśnie opuszcza szpital.

16:41 Rosyjskie MSZ wydało w tej sprawie oświadczenie, które wcześniej przekazała telefonicznie europejskim politykom szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Rosyjskie MSZ podaje, że minister Siergiej Ławrow w pierwszej kolejności poinformował o stanowisku Moskwy ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec.

16:40 Rosja jest oburzona wydarzeniami na Ukrainie. Oskarża ukraińską opozycję o niedotrzymanie zobowiązań przyjętych we wczorajszym porozumieniu.

16:12 Parlament Ukrainy odsunął od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Za odsunięciem prezydenta było 328 deputowanych. Termin wyborów wyznaczono na 25 maja. Po głosowaniu ukraińscy deputowani odśpiewali hymn narodowy.

Rada Najwyższa Ukrainy, wyrażając suwerenną wolę narodu, postanawia:

1. Prezydent Ukrainy w sposób niekonstytucyjny sam odsunął się od wykonywania swoich obowiązków konstytucyjnych i nie wykonuje ich.

2. Proponuję wyznaczyć wcześniejsze wybory prezydenckie na 25 maja 2014.

3. Niniejsze postanowienie zyskuje moc z chwilą jego przyjęcia

- brzmiała treść postanowienia.

 

15:48 Ławrow zadzwonił do szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji, by ci użyli swoich wpływów i zmusili opozycję do przestrzegania porozumienia z 21 lutego.

15:43 Według prawej ręki Władimira Putina, szefa MSZ Sergieja Ławrowa, "opozycją dowodzą ekstremiści", których działania stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ukraińskiej niepodległości i porządku konstytucyjnego - napisał Reuters.

Zdaniem Ławrowa to opozycja nie dotrzymała słowa i złamała istotę porozumienia z Wiktorem Janukowyczem.

 

15:34 Janukowycz nazwał protestujących i opozycję "gangsterami" i zapowiedział, że "na razie pozostanie na południowym-wschodzie kraju". Powiedział, że jego samochód został ostrzelany. Nie podał innych szczegółów rzekomego zajścia. Dodał, że "nie podpisze niczego wspólnie z tymi gangsterami", którzy "terroryzują" kraj.

Robiłem wszystko, żeby w kraju nie dochodziło do przelewu krwi. Podjęliśmy wszystkie kroki dla stabilizacji sytuacji na Ukrainie. Ale poszło, jak poszło

- powiedział. Stwierdził, że "broni tych ludzi których dzisiaj prześladują bandyci".

Robię wszystko, aby nie dopuścić do dalszego rozlewu krwi

- dodał.

Jestem cały czas zastraszany. W ultymatywnej formie. Nie planuję wyjeżdżać z kraju. Nie zamierzam ustępować z urzędu. Jestem legalnie wybranym prezydentem

- oznajmił, podkreślając że trzymał gwarancje bezpieczeństwa.

Gwarancje dawali mi wszyscy międzynarodowi pośrednicy, z którymi pracowałem

- powiedział.

Zobaczę, jak będą wywiązywać się z tej roli

- dodał.

Janukowycz zadeklarował, że będzie czynić wszystko, aby "obronić swój kraj przed rozpadem" i "powstrzymać rozlew krwi".

Nie wiem jeszcze, jak to będę robić

- przyznał.

 

15:31 Reuters: Ukraińska armia zapowiedziała, że nie weźmie udziału w rozwiązywaniu konfliktu w kraju

15:27 Rzecznik MSZ-u poinformował, że Radosław Sikorski rozmawiał w sobotę telefonicznie z Sekretarzem Generalnym ONZ Ban-Ki Moonem i szefem rosyjskiej dyplomacji Sergiejem Ławrowem.

15:25 Reakcja Radosława Sikorskiego na wystąpienie Janukowycza.

Nie ma przewrotu w Kijowie. Budynki rządowe zostały opuszczone (przez protestujących - red.). Przewodniczący Rady Najwyższej wybrany legalnie. Prezydent Janukowycz ma 24 godziny na podpisanie uchwały wprowadzającej konstytucję z 2004 roku.

- napisał na Twitterze.


15:20 Wiktor Janukowycz porównuje "przewrót" w kraju do "przejęcia władzy przez nazistów w latach 30-tych" w Niemczech - podaje Reuters.

Wszystkie sobotnie decyzje parlamentu zostały podjęte bezprawnie

- mówił prezydent. Podkreślił, że "nie poda się do dymisji i nie opuści Ukrainy".

15:15 Delegacja europarlamentu udaje się w sobotę do Kijowa, gdzie spotka się z przedstawicielami parlamentu Ukrainy (Rady Najwyższej), aby przedyskutować możliwości pomocy ze strony UE w stabilizowaniu sytuacji w tym kraju - poinformowały służby prasowe PE.

W skład delegacji, która dotrze do stolicy Ukrainy wieczorem, wchodzi dwunastu europosłów ze wszystkich grup politycznych w Parlamencie Europejskim, w tym czterech polskich eurodeputowanych: Jacek Saryusz-Wolski (PO), Marek Siwiec (Twój Ruch), Paweł Kowal (Polska Razem) i Jacek Kurski (Solidarna Polska). Delegacji przewodniczy szef komisji spraw zagranicznych PE, niemiecki chadek Elmar Brok. Ta sama delegacja odwiedziła pogrążoną w kryzysie politycznym Ukrainę już w styczniu tego roku.

15:10 Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w udzielonym po południu wywiadzie telewizyjnym, że obecne wydarzenia w jego kraju są przewrotem państwowym.

Wydarzenia, które zobaczył nasz kraj i cały świat są przykładem przewrotu państwowego

- powiedział.

14:54 Protestujący na Majdanie złapali mężczyznę, który był prawdopodobnie snajperem strzelającym do zgromadzonych. Zobaczcie, jak go potraktowali!

14:51 25 nazwisk znalazło się na liście odpowiedzialnych za rozlew krwi na Ukrainie. Listę sporządziła Obywatelska Komisja Śledcza do spraw łamania praw człowieka.

Na czele listy jest prezydent Wiktor Janukowycz. Komisja kierowana przez Wołodymyra Wasylenkę, szanowanego profesora prawa i byłego sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, wskazała też kilku ministrów i deputowanych. Wśród nich Siergieja Arbuzowa, pełniącego obowiązki premiera, Witalija Zacharczenkę, pełniącego obowiązki szefa MSW, Olenę Łukasz, szefową ministerstwa sprawiedliwości, a także Wołodymyra Rybaka, do niedawna szefa parlamentu Ukrainy.

Fot. PAP/EPA

 

14:51 Nowo powołany minister spraw wewnętrznych podpisał deklarację lojaności wobec strony opozycyjnej. Współpracownik Juliii Tymoszenko, Arsen Awakow z Batkiwszczyny, został dziś powołany na stanowisko przez Radę Najwyższą Ukrainy - do czasu stworzenia nowego rządu.

14:47 Szefowie czterech ukraińskich służb siłowych deklarują, że nie będą brali udziału w konflikcie. Dowódcy Berkutu, formacji komandosów, jednostek specjalnych i wywiadu wojskowego przybyli do siedziby parlamentu - Rady Najwyższej - w Kijowie, żeby złożyć to oświadczenie.

14:46 Władze charkowskiej kolonii karnej, gdzie przebywa była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, czekają na oficjalny dokument z Kijowa, na podstawie którego była premier wyjdzie na wolność - podała agencja Interfax-Ukraina. Źródło zbliżone do Tymoszenko powiedziało, że może to zająć 1-1,5 godziny.

14:46 Według tygodnika zastępca Łebediewa, Wołodymyr Możarowski niszczy wszystkie dokumenty związane z przemieszczaniem wojsk w trakcie obecnego konfliktu na Ukrainie.

14:40 P.o. ministra obrony Ukrainy Pawło Łebediew poleciał na Krym, nie przekazując nikomu uprawnień szefa resortu - podaje na swojej stronie internetowej ukraiński tygodnik "Dzerkało Tyżnia", powołując się na własne źródła.

14:31 Rosja ma w Charkowie aż 6 swoich obserwatorów. Na zjazd zwolenników Wiktora Janukowycza pojechali między innymi szefowie komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej i Rady Federacji: Aleksiej Puszkow i Michaił Margiełow.

 

14:30 Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wycofuje się ze swych deklaracji ustąpienia z urzędu i domaga się gwarancji bezpieczeństwa - napisała na Facebooku deputowana ukraińskiej opozycji Ołeksandra Kużel.

 

14:00 Od rana na Majdanie trwają uroczystości żałobne.

 

13:53 Sprzeczne doniesienia w sprawie Julli Tymoszenko. Agencja Associated Press, która pierwsza podawała wiadomość o wyjściu byłej premier z kolonii karnej w Charkowie, wycofała swoją depeszę. Chwilę po AP o wyjściu Tymoszenko informowały ukraińskie media niezależne, według których jest ona już w drodze do Kijowa.

13:47 Doradczyni prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza Hanna Herman zaprzeczyła pogłoskom, jakoby podał się on do dymisji. Wcześniej taką informację przekazał w parlamencie w Kijowie opozycyjny deputowany Wiaczesław Kyryłenko.

13:47 Pojawiła się informacja, że Wiktor Janukowycz, były już szef Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak oraz szef administracji prezydenta Andrij Klujew są jednej w miejscowości koło Charkowa przy granicy z Rosją.

13:47 Oddziały Narodowej Samoobrony kontrolują dzielnicę rządową w Kijowie. Zarówno siedziba prezydenta w tej dzielnicy, jak i jego rezydencja pod Kijowem wyglądają na opuszczone. Wczoraj pojawiły się informacje, że Janukowycz wywiózł stamtąd wszystkie cenne rzeczy i dokumenty.

13:43 Strona internetowa prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza jest niedostępna od co najmniej godziny. Nie wiadomo, gdzie jest sam. Janukowycz.

13:40 Julia Tymoszenko jedzie do Kijowa - informują niezależne ukraińskie media.

Fot. PAP/EPA

13:30 Sytuacja na polsko-ukraińskiej granicy jest stabilna; odprawy odbywają się normalnie; skala uchodźców jest minimalna - do tej pory pozytywnie rozpatrzono 30 wniosków w tej sprawie - poinformował minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

13:15 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło oburzenie z powodu ostrzelania poprzedniego dnia na Ukrainie kierowanego przez obywatela Rosji busa z turystami z Białorusi. Resort określił to zdarzenie jako prowokację.

13:10 Eksplozja radości na Majdanie z powodu uwolnienia Tymoszenko.

 

13:11 Agencja Associated Press ‏poinformowała na Twitterze, że Julia Tymoszenko została już zwolniona z więzienia. Informacje te mają pochodzić od rzecznika byłej premier. (fot. Reuters).

13:11 Według Stratfor zwolnienie Tymoszenko zasadniczo zmieni polityczne życie Ukrainy.

Z punktu widzenia Janukowycza uwolnienie Tymoszenko jest kontrowersyjnym posunięciem, które do kryzysu wprowadzi nową polityczną grę. Siły zewnętrzne takie, jak Rosja będą mogły to wykorzystać

– uważa Stratfor.

Opozycjonistka Julia Tymoszenko będzie największym politycznym zagrożeniem dla prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, jeśli zostanie zwolniona z więzienia i będzie mogła kandydować w wyborach prezydenckich

– ocenia amerykański ośrodek badawczy Stratfor.

13:00 Rosja wysłała na Ukrainę swojego obserwatora. Szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji Michaił Margiełow wyjechał do Charkowa, gdzie weźmie udział w zjeździe zwolenników Wiktora Janukowycza.

12:51 Deputowani z południowo-wschodniej Ukrainy zadeklarowali, że biorą odpowiedzialność za "konstytucyjny porządek" w państwie - informuje "Russia Today". Według tych doniesień, deputowani oświadczyli, że kraj musi pozostać całością. Kwestionują jednak ostatnie decyzje parlamentu w Kijowie. Chodzi między innymi o rezolucje o uwolnieniu Julii Tymoszenko i powołaniu opozycjonisty Arsena Awakowa na ministra spraw wewnętrznych.

12:36 Parlament Ukrainy zwolnił Wiktora Pszonkę ze stanowiska prokuratora generalnego. Mimo wezwań do stawienia się przed deputowanymi, Pszonka nie przybył tego dnia do Rady Najwyższej, by wyjaśnić swe działania podczas trwającego od listopada kryzysu.

12:35 Parlament Ukrainy przyjął rezolucję o uwolnieniu z więzienia Julii Tymoszenko. Decyzję tę poparło w głosowaniu 322 deputowanych. Obecna w parlamencie córka opozycjonistki, Jewhenija, słysząc o tej decyzji, rozpłakała się.

Po uchwaleniu rezolucji członkowie partii Tymoszenko Batkiwszczyna wzięli pod ochronę szpital kolejowy w Charkowie, gdzie znajduje się była premier - podała agencja Interfax-Ukraina.

12:33 Oddziały Narodowej Samoobrony kontrolują dzielnicę rządową w Kijowie. Zarówno siedziba prezydenta w tej dzielnicy, jak i jego rezydencja pod Kijowem wyglądają na opuszczone. Wczoraj pojawiły się informacje, że Janukowycz wywiózł stamtąd wszystkie cenne rzeczy i dokumenty.

12:30 Ukraiński parlament mianował na stanowisko p.o. ministra spraw wewnętrznych deputowanego opozycyjnej partii Batkiwszczyna Arsenija Awakowa. Miejsce pobytu zdymisjonowanego w piątek dotychczasowego p.o. szefa MSW Witalija Zacharczenki jest nieznane.

 

12:20 Versii.com twierdzi również, że Janukowycz rozważa zwrócenie się do prezydenta Rosji Władimira Putina o "zagwarantowanie bezpieczeństwa tych regionów". Z doniesień strony wynika, że Wiktor Janukowycz rozmawia z szefem swojej administracji Andrijem Klujewem i byłym premierem Mykołą Azarowem. Według jej informacji, prezydent Ukrainy planuje ustąpić. Podobno w Charkowie ma rozmawiać z urzędnikami o utworzeniu rządu separatystycznego w południowo - wschodniej części kraju i na Krymie.

12:20 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła przysięgę służenia narodowi ukraińskiemu. Oświadczenie w tej sprawie opublikowano na stronie internetowej resortu.

12:19 Rada Najwyższa Ukrainy uznała, że ma do tego prawo, gdyż prezydent Wiktor Janukowycz nie wywiązał się ze swych zobowiązań i nie podpisał tego aktu jako szef państwa.

W związku z tym, że prezydent nie podpisał ustawy o odnowieniu konstytucji w redakcji z 2004 roku, Rada Najwyższa ma prawo do wprowadzenia jej w życie

- oświadczył przed głosowaniem nowy przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow.

Janukowycz był zobowiązany do podpisania tej ustawy jeszcze w piątek

- wyjaśnił jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk.

12:10 Parlament Ukrainy wprowadził w życie uchwaloną dzień wcześniej ustawę o powrocie do konstytucji w kształcie z 2004 roku. Ta ustawa zasadnicza ogranicza kompetencje prezydenta, a rozszerza - parlamentu.

Fot. PAP/EPA

12:10 Białoruski MSZ zaprzeczył informacjom o tym, że na Białoruś uciekli ukraińscy politycy związani z otoczeniem prezydenta Wiktora Janukowycza. Niektóre ukraińskie media podały, że na Białorusi znalazł schronienie odwołany przez parlament szef MSW Witalij Zacharczenko. Według ukraińskiej opozycji, jest on współodpowiedzialny za krwawe pacyfikacje protestów.

12:09 Ukraińskie portale internetowe piszą, że prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza zapewne nie będzie na zjeździe. Zaznaczają, że w pewnym momencie ochrona przestała przeprowadzać przy wejściu kontrolę przybywających na zjazd.

12:08 W Charkowie, na wschodzie Ukrainy, odbywa się zjazd deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów Ukrainy. Z Rosji przybył jako delegat m.in. szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow.

12:05 Tamara Tarnowska, ukraińska dziennikarka powiedziała na antenie "TVN24 Biznes i Świat", że Ukraińcy masowo wykupują produkty ze sklepów. Członkowie parlamentu rozumieją, że to od nich zależy "być" lub "nie być" Ukrainy - podkreśliła.

11:55 Anna Komorowska odwiedziła rannych demonstrantów z Ukrainy.

11:36 Ołeksandr Turczynow wybrany na nowego przewodniczącego parlamentu Ukrainy.

11:35 Ukraiński parlament przyjął dymisję dotychczasowego przewodniczącego Rady Najwyższej Wołodymyra Rybaka i jego zastępcy Ihora Kałetnyka.

11:35 Uchwała skierowana jest do zjazdu deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów kraju w Charkowie. Zjazd organizuje tzw. Ukraiński Front, powołany w odpowiedzi na protesty antyrządowe w Kijowie. Jego uczestnicy mają rozpatrzyć ideę federalizacji państwa.

11:35 Ukraiński parlament potępił przejawy separatyzmu oraz próby naruszenia integralności terytorialnej państwa. Specjalną uchwałę poparło 319 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy.

Uchwała skierowana jest do sobotniego zjazdu deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów kraju w Charkowie. Zjazd organizuje tzw. Ukraiński Front, powołany w odpowiedzi na protesty antyrządowe w Kijowie. Jego uczestnicy mają rozpatrzyć ideę federalizacji państwa.

11:25 Były szef ukraińskiej dyplomacji Petro Poroszenko i były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksandr Turczynow są kandydatami na nowego przewodniczącego parlamentu Ukrainy - podała w sobotę prywatna agencja informacyjna UNIAN. Jeden z tych opozycyjnych polityków ma zastąpić na stanowisku Wołodymyra Rybaka, który podał się do dymisji ze względu na zły stan zdrowia.

Fot. PAP/EPA

11:15 Personel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy zaapelował do obywateli o wspólną z funkcjonariuszami milicji ochronę porządku publicznego w kraju - poinformowano w komunikacie MSW.

Połączmy nasze siły w tworzeniu rzeczywiście niepodległego, demokratycznego i rządzącego się prawem państwa europejskiego! Chwała Ukrainie!

- głosi oświadczenie MSW

 

11:10 Partia Swoboda przygotowuje projekt uchwały o przekazaniu luksusowej podkijowskiej rezydencji Janukowycza państwu.

Może tam będzie sierociniec, może muzeum korupcji

– powiedział poseł Andrij Ilienko.

 

11:00 Milicja w Kijowie pracuje w normalnym trybie, wszyscy jej zwierzchnicy są na swoich miejscach - zapewniły w sobotę służby prasowe milicji w stolicy Ukrainy.

Stołeczna komenda główna milicji pracuje w normalnym trybie, pracują również wszystkie rejonowe wydziały milicji Kijowa

- powiedziały służby prasowe.

10:55 Nie wiadomo czy na stanowisku pozostaje p.o. ministra obrony Pawło Łebiediew.

Według naszych informacji minister nie opuścił kraju

- poinformowało jego biuro.


10:45 Na całym terytorium Ukrainy dziś żałoba, odwołano imprezy rozrywkowe i zawody sportowe. Flagi na domach, siedzibach urzędów publicznych i organizacji samorządowych, są opuszczone do połowy masztów.

 

10:37 Prezydent Wiktor Janukowycz jest w Charkowie i podpisze przyjęte wczoraj przez Radę Najwyższą ustawy - tak twierdzi doradczyni Janukowycza Anny German, jej słowa cytuje agencja UNN.

Prezydent jest w Charkowie z roboczą wizytą, przyleciał tutaj wczoraj wieczorem. Dziś spotyka się z wyborcami, wystąpi też w telewizji. Nie ma zamiaru brać udziału w zjeździe, który odbywa się Charkowie

- mówiła Anna German. Chodzi o zjazd deputowanych różnych szczebli - przedstawicieli wschodniej i południowej Ukrainy, który miał zorganizować znany ze swojej prorządowej postawy gubernator charkowski, Michaił Dobkin. Charków to bastion polityczny Wiktora Janukowycza.

10:30 Donald Tusk na Twitterze: "Wobec sytuacji na Ukrainie nasza jedność nabiera szczególnej wartości. Proszę, wytrzymajmy w niej jak najdłużej".

10:27 Z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem "wszystko jest w porządku" - powiedziało wyższe rangą źródło w siłach bezpieczeństwa cytowane przez Reutera.

10:27 Ukraiński parlament rozpoczął posiedzenie bez przewodniczącego. Dotychczasowy szef Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak podał się do dymisji. W parlamencie opozycja będzie się domagać dymisji prezydenta.

10:26 Jak powiedział nieoficjalnie Radomirowi Czarneckiemu jeden z ochroniarzy, Wiktor Janukowycz wczoraj był jeszcze w pałacu. Dziś od rana nikt go nie widział. Według niepotwierdzonych doniesień, prezydent udał się do Charkowa. Demonstranci informują, że opanowali całą dzielnicę rządową w Kijowie.

10:26 Na zewnątrz rezydencji pilnują przedstawiciele Majdanu. Jak tłumaczą, nie chcą by doszło do niszczenia dokumentów i splądrowania pałacu. Dziennikarz Polskiego Radia informuje, że na miejscu panuje spokój, nie żadnych przepychanek.

10:26 Do pustego pałacu prezydenckiego w Kijowie wpuszczono grupę dziennikarzy. Siedziba ukraińskiego przywódcy wygląda na opuszczoną przez przedstawicieli administracji. Wewnątrz jest jedynie około dwudziestu rządowych ochroniarzy.

10:26 Komentator "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że porozumienie należy przyjąć z zadowoleniem. Ale nie ma pewności, że rzeczywiście doprowadzi ono do przezwyciężenia kryzysu na Ukrainie. Prezydent Wiktor Janukowycz w przeszłości notorycznie łamał dane słowo.

10:25 Komentatorzy w niemieckiej prasie podkreślają, że porozumienie wynegocjowane w Kijowie jest bardzo kruche. Ukrainie czekają teraz bardzo trudne miesiące.

10:25 Pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące tego, czy Janukowycz przybył do Charkowa na wschodzie Ukrainy.

10:13 Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przebywa na Ukrainie - powiedziało wyższe rangą źródło w siłach bezpieczeństwa cytowane przez Reutera. Źródło to nie potwierdziło, czy Janukowycz jest w Kijowie.

10:13 Oddziały Narodowej Samoobrony kontrolują dzielnicę rządową w Kijowie.

10:13 Jak przypomina agencja, we frakcji Partii Regionów było 205 deputowanych. W piątek frakcję opuściło 28 deputowanych. Rano w sobotę prowadzący obrady odczytał deklaracje 14 deputowanych o odejściu z frakcji Partii Regionów.

10:07 Kolejni posłowie opuszczają frakcję Partii Regionów - podała w sobotę agencja Interfax-Ukraina. Według niej, takie informacje o odejściu deputowanych podaje wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Koszułyński. Jak przypomina agencja, we frakcji Partii Regionów było 205 deputowanych. W piątek frakcję opuściło 28 deputowanych. Rano w sobotę prowadzący obrady odczytał deklaracje 14 deputowanych o odejściu z frakcji Partii Regionów.

10:03 Reuters: demonstranci twierdzą, że przejęli kontrolę nad budynkiem administracji Janukowycza w Kijowie.

Fot. PAP/EPA

10:02 Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia, że Wiktor Janukowycz jest w Charkowie na zjeździe deputowanych różnych szczebli. Zjazd przedstawicieli wschodniej i południowej Ukrainy organizuje znany ze swojej prorządowej postawy gubernator charkowski, Michaił Dobkin.

09:58 Przedstawiciel prezydenta Ukrainy w parlamencie Jurij Miroszniczenko nie wie, gdzie obecnie jest Wiktor Janukowycz. - Nie mam informacji o miejscu przebywania prezydenta - powiedział dziennikarzom. Przyznał, że nie wie też, gdzie są jego koledzy z Partii Regionów i ilu z nich przybędzie na posiedzenia Rady Najwyższej. Jednak- jak powiedział- nie należy opóźniać prac parlamentu.

09:50 Kliczko stwierdził, że Wiktor Janukowycz opuścił Kijów. Zaproponował, by przedterminowe wybory prezydenckie odbyły się na Ukrainie przed 25 maja.

CZYTAJ WIĘCEJ:

"To nie jest żaden kompromis. Zwycięstwo będzie wtedy, gdy Janukowycz wyląduje w więzieniu". Komorowski i Sikorski nie omamią Ukraińców rzekomym sukcesem. Majdan czuwa!

 

PAP, onet, tvn24, Polskie Radio, bbc / mall

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...