Muzeum Ziem Zachodnich bez wsparcia ze strony ministra Zdrojewskiego. Ta historia wyraża najlepiej skalę nieodpowiedzialności PO

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Na ratuszu w Kołobrzegu. Fot. wPolityce.pl
Na ratuszu w Kołobrzegu. Fot. wPolityce.pl

Jeśli przyjrzeć się faktom, a nie składanym deklaracjom, można mówić o porzuceniu przez rząd odpowiedzialnej polityki historycznej. Najważniejszy projekt nowoczesnego muzealnictwa historycznego jakim jest budowa Muzeum Historii Polski tkwi w martwym punkcie. Kilka dni temu okazało się, że planowana przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość prezentacja dorobku kulturowego i cywilizacyjnego Polaków na ziemiach zachodnich nie otrzyma wsparcia ze strony Funduszu Norweskiego.

Historia Muzeum Ziem Zachodnich, bo taką nazwę nosiła inwestycja o której mowa, wyraża najlepiej skalę publicznej nieodpowiedzialności PO i ministra Zdrojewskiego. Od chwili powstania w 2007 roku Muzeum Ziem Zachodnich miało status instytucji państwowo - samorządowej (wrocławskiej) i zagwarantowane finansowanie ze środków europejskich.

W roku 2008 minister Zdrojewski zerwał umowę z Wrocławiem i skreślił inwestycję z listy projektów finansowanych z Unii Europejskiej. Odpowiedzialność za budowę Muzeum przyjęło miasto zmniejszając - co zrozumiałe - wielkość inwestycji. Od tej pory zakładano, że inwestycja uzyska wsparcie z Funduszu Norweskiego, który jest instytucją współzarządzaną przez reprezentantów resortu. Parę dni temu okazało się, że projekt nie uzyska nawet takiego wsparcia.

W efekcie placówka,  która ma znaczenie państwowe powstanie bez wsparcia rządowego i w jeszcze skromniejszym rozmiarze. Jednocześnie źle zaplanowane Muzeum II Wojny Światowej zwraca ponad 100 milionów złotych z powodu niezdolności do ich wykorzystania. Trzeba nie mieć elementarnej odpowiedzialności, żeby w ten sposób traktować inwestycję mającą pokazać siłę polskiego ducha i wartość cywilizacji, którą stworzyliśmy na Dolnym Śląsku po II Wojnie Światowej.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych