Agent „Lamos” - człowiek PRLowskiego wywiadu, który przekazywał służbom PRL informacje na temat płk. Ryszarda Kuklińskiego – to arcybiskup Janusz Bolonek

– ujawnił na antenie Telewizji Republika historyk prof. Sławomir Cenckiewicz.

Współpracownik tajnych komunistycznych służb używający pseudonimu "Lamos" miał być „wtyką” wywiadu PRL w Stolicy Apostolskiej. To również „Lamos” miał przekazać kontrwywiadowi PRLowskiemu wiadomości o „krecie” działającym w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Te wiadomości stanowiły zagrożenie dla Kuklińskiego, który musiał uciekać z PRL do Ameryki.

Sławomir Cenckiewicz w Telewizji Republika wyjawił tożsamość tajnego współpracownika, wskazując, że chodzi o arcybiskupa Janusza Bolonka, obecnego nuncjusza apostolskiego w Macedonii.

Bolonek od początku lat 70. XX w. pracował w watykańskich placówkach dyplomatycznych oraz Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Przygotowywał podróże apostolskie Jana Pawła II do Polski w latach 1983 i 1987, a w 1989 był członkiem Komisji Mieszanej Stolicy Apostolskiej i władz PRL zajmującej się wznowieniem stosunków dyplomatycznych między obu stronami. W 2012 r. abp Bolonek został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

wrp

 

 

 

 

---------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------

Do nabycia wSklepiku.pl!

"Oczami bezpieki"

autor:Sławomir Cenckiewicz

Oczami bezpieki