"wSieci": Handel polską bronią, przestępczość paliwowa i kontakty z GRU w tle. Witold Gadowski odsłania kulisy działania Wojskowych Służb Informacyjnych

fot. wSIeci/PAP/Tomasz Gzell
fot. wSIeci/PAP/Tomasz Gzell

„Gdy oni nam wywlekli FOZZ, to przecież nie mogli się spodziewać, że pozostaniemy bierni. Walnęliśmy ich Art-B!” – taka wypowiedź ciągle tłucze mi się po głowie, kiedy zastanawiam się nad fenomenem Wojskowych Służb Informacyjnych i ich wpływem na wydarzenia ostatnich 20 lat

- pisze na łamach tygodnika "wSieci" Witold Gadowski, odsłaniając kulisy działania Wojskowych Służb Informacyjnych.

Słowa, które przywołuje dziennikarz pisma, pochodzi z ust byłego szefa krakowskiej delegatury WSI. Gadowski szeroko opisuje sfery, w jakich funkcjonowali przedstawiciele Wojskowych Służb Informacyjnych.

W Krakowie przez pięć lat działała firma Classic Diamond sp. z o.o. kierowana przez byłego pułkownika Specnazu Sobolewa. Jej szef miał na swoim koncie pracę dla GRU oraz kierowanie współpracą z grupą oficerów Stasi w dawnym NRD. Classic Diamond

- czytamy w tygodniku.

Interesy firmy - jak podkreśla dziennikarz "wSieci" - sięgały nawet Kazachstanu i Turcji. Spółka oficjalnie zajmująca się obróbką diamentów w rzeczywistości zbierała wszelkie informacje dotyczące wyższych oficerów stacjonujących pod Wawelem oddziałów oraz  szpiegowała badania prowadzone w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Gadowski opisuje również to, jakie raporty trafiały na biurka centrali WSI - oczywiście bez reakcji dowodzących.

Wynikało z niego, że Rosjanie robią wszystko, by przejąć gdański Lotos, tarnowskie Azoty, PKP Cargo oraz podejmą działania, aby skutecznie ograniczyć w Polsce wydobycie i używanie węgla kamiennego (dzięki temu wzrośnie konsumpcja sprowadzanego z Rosji gazu)

- tłumaczy.

Wnioski są jednoznaczne:

Oficerowie WSI byli zamieszani nie tylko w niejasne machinacje związane z handlem polską bronią, byli także jądrem przestępczości paliwowej (w bazach takich jak na Oksywiu interesy prowadzili ludzie oskarżani o paliwowe przestępstwa). Ponadto oficerowie z dawnego oddziału „Y” brali udział w kilkudziesięciu nielegalnych przejęciach kamienic w polskich miastach – nieruchomości przejmowali podstawieni spadkobiercy, przeważnie mający podrobione papiery świadczące o tym, że dane osoby reprezentują rodziny żydowskie

- czytamy we "wSieci".

Gadowski odnosi opisane kulisy do aktywności funkcjonariuszy d. WSI z ostatnich tygodni, zwłaszcza w kontekście komisji śledczej, która miałaby zająć się likwidacją służb:

Ludzie WSI walczą dziś tak, jak potrafią – korzystając z uzależnionych od siebie polityków, dziennikarzy i mediów, które czasem wprost zasilane są postwojskowym kapitałem. Oni do transformacji gospodarczej szykowali się od czasu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

- przekonuje.

Całość artykułu Witolda Gadowskiego do przeczytania na łamach "wSieci", polecamy!

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowy numer "wSieci" już w kioskach! Śledztwo tygodnika: wymuszenia, rozboje, udział w pobiciach, oszustwa, więzienie, rosyjska i polska mafia w tle - oto przeszłość naczelnego „Wprost”

CZYTAJ TAKŻE: Powstaje partia WSI. Antoni Macierewicz: "Powodów jest kilka – od chęci zemsty po strach przed ujawnieniem kolejnych kompromitujących informacji przestępczych"

svl, "wSieci"

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.