Primum Non Nocere przed Światowym Dniem Chorego: „Wielu chorych, po prostu nie ma ani siły, ani środków, by komukolwiek się poskarżyć, czy próbować walczyć o swoje prawa”

sxc.hu
sxc.hu

Zbliża się kolejny Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji Stowarzyszenie Primum Non Nocere przekazuje ocenę sytuacji w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

Niestety, widać że sytuacja nie jest dobra.  Doniesienia medialne ciągle informują o dramatycznych sprawach. Te najbardziej nagłośnione, stanowią prawdopodobnie tylko ułamek wszystkich tragedii, których doświadczają ludzie.

Wielu chorych, po prostu nie ma ani siły, ani środków, by komukolwiek się poskarżyć, czy próbować walczyć o swoje prawa.

Wydaje się, że w Polsce z tej sytuacji,  nie wyciąga się wniosków.  Oczywiście, gdy zbliżają się jakieś wybory, najprościej jest zlecić wykonanie kolejnych projektów zmian  naprawczych, lub udawać, że wszystko jest w porządku, że wszystko działa tak, jak należy.

Niestety, od naszego oświadczenia wydanego z okazji poprzedniego Światowego Dnia Chorego w 2013 (dostępne w linku poniżej):

http://www.sppnn.org.pl/aktualnosc.php?var=akt/Dzien_Chorego_2013.html nic się nie zmieniło, a problemy  się pogłębiają.

Ministerstwo Zdrowia, po staremu, pracuje nad nowym projektem skrócenia wydłużających się kolejek do leczenia i nad poprawą własnego, jakże nadwątlonego wizerunku. Urząd Rzecznika Praw Pacjenta jest tak transparentny że prawie nie widoczny. Od lat, powstają dokumenty jak będzie dobrze,  i co tu jeszcze poprawimy, tylko nie wiedzieć czemu, mimo tych trudnych działań,  media donoszą o kolejnych skandalach, a ludzie są  niezadowoleni.

Nie ma odpowiedzialnych za te sytuację, a ciężar ponoszą pacjenci, bo pozwalają sobie chorować, a na dodatek żądają  profesjonalnej opieki. Coraz mocniej  są widoczne nowe organizacje, mające reprezentować pacjentów. Są to instytucje profesjonalnych działaczy, reprezentujących jednorodne grupy chorych, lub ich federacje. Otrzymują ogromne dotacje unijne, dotacje od administracji publicznej z koncernów farmaceutycznych.

W efekcie władze publiczne mają społecznego partnera, którego  sobie wyhodowały i  którego sponsorują, wraz z koncernami farmaceutycznymi. Pojawiają  się pytania na które każdy powinien sobie  sam odpowiedzieć: w jakim zakresie, głos takich organizacji jest głosem świadczeniobiorcy ( pacjenta ),  i czy one mogą pozwolić sobie, na wystąpienie przeciw koncernom, władzy lub korporacjom zawodowym ?

Czy zawsze  interes pacjentów i  tych  grup jest zbieżny ?

Zarząd Stowarzyszenia Primum Non Nocere ( http://www.sppnn.org.pl/ ):

Zbigniew Dudko - przewodniczący

Adam Sandauer - honorowy przwodniczący

Witold Szmigielski - wiceprzewodniczacy

 

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.