Zbliża się kolejny Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji Stowarzyszenie Primum Non Nocere przekazuje ocenę sytuacji w systemie ochrony zdrowia w Polsce.
Niestety, widać że sytuacja nie jest dobra. Doniesienia medialne ciągle informują o dramatycznych sprawach. Te najbardziej nagłośnione, stanowią prawdopodobnie tylko ułamek wszystkich tragedii, których doświadczają ludzie.
Wielu chorych, po prostu nie ma ani siły, ani środków, by komukolwiek się poskarżyć, czy próbować walczyć o swoje prawa.
Wydaje się, że w Polsce z tej sytuacji, nie wyciąga się wniosków. Oczywiście, gdy zbliżają się jakieś wybory, najprościej jest zlecić wykonanie kolejnych projektów zmian naprawczych, lub udawać, że wszystko jest w porządku, że wszystko działa tak, jak należy.
Niestety, od naszego oświadczenia wydanego z okazji poprzedniego Światowego Dnia Chorego w 2013 (dostępne w linku poniżej):
http://www.sppnn.org.pl/aktualnosc.php?var=akt/Dzien_Chorego_2013.html nic się nie zmieniło, a problemy się pogłębiają.
Ministerstwo Zdrowia, po staremu, pracuje nad nowym projektem skrócenia wydłużających się kolejek do leczenia i nad poprawą własnego, jakże nadwątlonego wizerunku. Urząd Rzecznika Praw Pacjenta jest tak transparentny że prawie nie widoczny. Od lat, powstają dokumenty jak będzie dobrze, i co tu jeszcze poprawimy, tylko nie wiedzieć czemu, mimo tych trudnych działań, media donoszą o kolejnych skandalach, a ludzie są niezadowoleni.
Nie ma odpowiedzialnych za te sytuację, a ciężar ponoszą pacjenci, bo pozwalają sobie chorować, a na dodatek żądają profesjonalnej opieki. Coraz mocniej są widoczne nowe organizacje, mające reprezentować pacjentów. Są to instytucje profesjonalnych działaczy, reprezentujących jednorodne grupy chorych, lub ich federacje. Otrzymują ogromne dotacje unijne, dotacje od administracji publicznej z koncernów farmaceutycznych.
W efekcie władze publiczne mają społecznego partnera, którego sobie wyhodowały i którego sponsorują, wraz z koncernami farmaceutycznymi. Pojawiają się pytania na które każdy powinien sobie sam odpowiedzieć: w jakim zakresie, głos takich organizacji jest głosem świadczeniobiorcy ( pacjenta ), i czy one mogą pozwolić sobie, na wystąpienie przeciw koncernom, władzy lub korporacjom zawodowym ?
Czy zawsze interes pacjentów i tych grup jest zbieżny ?
Zarząd Stowarzyszenia Primum Non Nocere ( http://www.sppnn.org.pl/ ):
Zbigniew Dudko - przewodniczący
Adam Sandauer - honorowy przwodniczący
Witold Szmigielski - wiceprzewodniczacy
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/185156-primum-non-nocere-przed-swiatowym-dniem-chorego-wielu-chorych-po-prostu-nie-ma-ani-sily-ani-srodkow-by-komukolwiek-sie-poskarzyc-czy-probowac-walczyc-o-swoje-prawa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.