SLD chce rozliczyć Grada z „jądrowej” pensji: „Pobierał 50 tys. zł, a według innych nawet 130 tys. zł miesięcznie”

fot. PAP/Piotr Pędziszewski
fot. PAP/Piotr Pędziszewski

SLD domaga się publicznego rozliczenia b. ministra skarbu Aleksandra Grada z kierowania "jądrowymi" spółkami PGE Energia Jądrowa i PGE EJ1. 31 stycznia - trzy dni po przyjęciu przez rząd programu energetyki jądrowej - Grad zrezygnował z kierowania PGE EJ1.

Klub Sojuszu skierował w tej sprawie interpelację do premiera Donalda Tuska.

Aleksander Grad, były minister skarbu, zaraz po tym jak odszedł ze stanowiska, otrzymał funkcje prezesa spółek energetycznych. Pobierał pensję w wysokości ponad 50 tys. zł miesięcznie, według jednych mediów, a według innych nawet 130 tys. miesięcznie. Wychodzi na to, że zarobił przez cały okres swojej prezesury blisko 1 mln zł. Był odpowiedzialny za budowę elektrowni atomowej w Polsce. Odszedł nic nie tłumacząc i nie rozliczając się ze swojej pracy

- oświadczył rzecznik SLD Dariusz Joński na konferencji prasowej.

Nie może być tak w Polsce, że kolejni politycy Platformy Obywatelskiej dostają stanowiska za 50 tys. miesięcznie, a po kilku latach odchodzą, nie rozliczając się z nikim

- stwierdził.

Aleksander Grad objął stanowisko prezesa w spółkach-córkach Polskiej Grupy Energetycznej powołanych do realizacji projektu jądrowego - PGE Energia Jądrowa i PGE EJ1 - 12 lipca 2012 r. W kwietniu 2013 r., w wyniku zmian struktury PGE pierwsza z tych spółek znikła, a Grad pozostał prezesem PGE EJ1.

Przed tygodniem, dzień po przyjęciu przez rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej Grad poinformował, że złożył rezygnację z dniem 31 stycznia.

Przyjęcie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zmienia profil działalności prezesa w takiej formule jaką ja ją pełniłem. (...) I dlatego od 1 lutego zmieni się moja rola z funkcji zarządczych na funkcje nadzorcze

- mówił.

Od 1 lutego Grad wszedł w skład rady nadzorczej spółki Tauron Polska Energia.

PAP/JKUB

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.