Blokada drogowa w Płocku. Potrzebne inwestycje

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. Tygodnik Płocki
fot. Tygodnik Płocki

W ramach kampanii SLD na rzecz budowy obwodnicy Płocka i wyprowadzenia z miasta transportu substancji niebezpiecznych, w środę rano przez mniej więcej godzinę około 20 osóbblokowało w podpłockim Słupnie drogę krajową nr 62 Włocławek-Warszawa.


Blokada polegała na przechodzeniu przez przejście dla pieszych i wstrzymywaniu na pewien czas ruchu samochodów. Była to druga tego typu akcja - pierwszą blokadę drogi krajowej nr 62 w Słupnie płockie SLD przeprowadziło w listopadzie 2013 r. W ocenie płockiego SLD, cysterny kolejowe z substancjami niebezpiecznymi, które przejeżdżają przez Płock w drodze do i z PKN Orlen, a także nadmierny ruch samochodów ciężarowych w ruchu tranzytowym przez to miasto, stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia jego mieszkańców.


Szef płockiego SLD Arkadiusz Iwaniak przyznał, że środową datę blokady wybrano nieprzypadkowo, gdyż właśnie 5 lutego mija termin składania wniosków do rządowej Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r.z perspektywą do 2030 r.

W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na problemy Płocka, w tym biegnącą tak naprawdę przez centrum miasta linię kolejową, która przejeżdżają cysterny z substancjami niebezpiecznymi

- powiedział PAP Iwaniak. Podkreślił, że płockie SLD złożyło do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. trzy wnioski, w tym poprowadzenia poza Płockiem kolejowej trasy towarowej i budowy w mieście trzeciejprzeprawy mostowej przez Wisłę.
Iwaniak przypomniał, że płockie SLD nadal zbiera podpisy pod petycją do premiera Donalda Tuska w sprawie inwestycji kolejowych i drogowych w mieście.

Myślę, że pod koniec marca petycję wraz zpodpisami zawieziemy do Warszawy i przekażemy ją także minister infrastruktury Elżbiecie Bieńkowskiej

- dodał szef płockiego SLD.
W petycji autorzy przypominają m.in., że Płock jest "ważnym punktem tranzytowym w centrum Polski ze strategicznymi obiektami dla gospodarki kraju", jak kompleks rafineryjno-petrochemiczny PKN Orlen,jeden z największych podmiotów tej branży w Europie.

My mieszkańcy Płocka, żądamy zdecydowanych działań zmierzających do wyprowadzenia z naszego miasta transportu substancji niebezpiecznych orazbudowy północnej obwodnicy miasta Płocka

- piszą w petycji autorzy.
W Strategii Rozwoju Transportu, który jest rządowym dokumentem wyznaczającym priorytety inwestycyjne kraju do 2020 r., znalazły się m.in.: budowa linii kolejowej Modlin-Płock, poprawaprzepustowości linii kolejowej E 20 na odcinku Warszawa - granica województwa oraz prace na linii kolejowej nr 33 na odcinku Kutno-Płock.


Blokada drogi krajowej nr 62 Włocławek-Warszawa w Słupnie pod Płockiem rozpoczęła się w środę po godz. 8 i trwała mniej więcej godzinę. "Ruch na trasie odbywa się już normalnie" - powiedział PAP rzecznik płockiej policji Krzysztof Piasek

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych