Krakowscy radni Platformy nie chcieli wysłać Ukraińcom słów wsparcia. W tle ambicje polityczne oraz trudna historia polsko-ukraińska

PAP/EPA
PAP/EPA

Krakowscy radni PiS są zniesmaczeni postępowaniem tamtejszych polityków PO, którzy nie zgodzili się na stworzenie i przyjęcie uchwały Rady Miasta z wyrazami solidarności dla Ukraińców.

Rada Miasta Krakowa wzywa mieszkańców Krakowa do udzielenia pełnego wsparcia moralnego i solidarność z osobami protestującymi na Ukrainie w ich walce o niezależne, demokratyczne państwo. Wzywamy władze Ukrainy do poszanowania praw obywatelskich i podstawowej wolności zgromadzeń i pokojowych protestów

- brzmi fragment projektowanej uchwały.

Co w dokumencie było nie tak, że radni Platformy odmówili procedowania nad nią?

To była łagodna w sumie uchwała, więc mam takie podejrzenia, że oni to zrobili po to, aby złożyć swój projekt za trzy tygodnie

- mówi nam Adam Kalita, radny PiS.

Kalita tłumaczy, że uchwała krakowska jest o tyle ważna, że była skierowana także do mieszkańców Lwowa i Kijowa, miast partnerskich grodu Kraka.

W uchwale podkreśliliśmy, że Ukraińcy mają prawo do życia w normalnym kraju. Przecież wiadomo, że oni nie wejdą do UE w ciągu najbliższych 20, 30 lat. Ale trzeba im dać jakąś możliwość rozwiązania swoich wewnętrznych problemów. To co nas najbardziej oburza i przeciwko temu sprzeciwiliśmy się w uchwale, to działania Berkutu bijących, zabijających demonstrujących

- tłumaczy Kalita, który nie może ukryć zdziwienia, że krakowscy radni PO zachowują się inaczej niż ich koledzy politycy, np. z Parlamentu Europejskiego, którzy jeżdżą na Majdan i wspierają Ukraińców.

Jedną z osób sprzeciwiających się uchwale w wersji przedstawionej przez radnych PiS, była radna PO – Magdalena Bassara.

Mam osobiste powody, dla których muszę zachować ostrożność w tych kwestiach. Moje nazwisko jest w pięciu miejscach wypisane na Wołyniu. To są emocje, a o nich nie chciałabym mówić za dużo

- tłumaczy radna Platformy.

Jej zdaniem wysłanie do Ukraińców walczących o swoje prawa słów, chcących żyć w demokratycznym kraju, słów poparcia jest rzeczą słuszną.

Natomiast ta uchwała nie była skierowana do tych ludzi. A poza tym, co my właściwie wiemy na temat tego co się dzieje na Ukrainie i co tam się kształtuje?

- pyta radna.

Bassara wyjaśnia, że jeśli uchwała zostanie przerobiona w najbardziej niefortunnych miejscach, to zagłosuje. Nie „za”, ale wstrzyma się do głosu.

Slaw

Prezentujemy projekt uchwały. Niech Czytelnicy sami rozstrzygną, czy warto ją wysłać Ukraińcom.

* do Obywateli Ukrainy

Rada Miasta Krakowa zebrana na sesji w dniu 29 stycznia 2014 roku z zaniepokojeniem obserwuje wydarzenia na Ukrainie. Brak dialogu władzy  ze społeczeństwem Ukrainy, używanie siły wobec pokojowo protestujących obywateli, ograniczanie praw obywatelskich - to wszystko budzi nasze olbrzymie oburzenie.

Rada Miasta Krakowa wzywa mieszkańców Krakowa do udzielenia pełnego wsparcia moralnego i solidarność z osobami protestującymi na Ukrainie w ich walce o niezależne, demokratyczne państwo. Wzywamy władze Ukrainy do poszanowania praw obywatelskich i podstawowej wolności zgromadzeń i pokojowych protestów. Wzywamy władze Ukrainy do konstruktywnej debaty o sytuacji gospodarczej i politycznej, mającej na celu przyszłą integrację Ukrainy z Unią Europejską.
Potępiamy brutalne użycie siły wobec pokojowych demonstracji i żądamy niezależnego śledztwa zakończonego ukaraniem winnych. Domagamy się natychmiastowego uwolnienia osób, które brały udział w pokojowych demonstracjach i zostały aresztowane.

Polacy, którzy w 1989 roku wybili się na niepodległość mają moralny obowiązek poprzeć protesty na Ukrainie. W ten sposób damy świadectwo przywiązania do najważniejszych wartości takich jak  wolność i solidarność.

Rada Miasta Krakowa w szczególny sposób podkreśla związki Krakowa z miastami partnerskimi Ukrainy: z Kijowem i Lwowem. Dialog jaki prowadzimy od wielu lat z naszymi partnerami ze wschodu dobrze służy
przezwyciężaniu trudnych historycznych zaszłości i stwarza coraz lepsze relacje miedzy obu narodami. Wierzymy, że prowadzi on do budowania pomostu miedzy Europą a Ukrainą. Wspólna Europa to Europa z Ukrainą.

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.