Listy wartościowe: za pół miliarda złotych przesyłki sądowe dostarcza… firma zarejestrowana na Cyprze!

fot. wpolityce.pl/"Fakt"
fot. wpolityce.pl/"Fakt"

Można było się spodziewać, że spektakularne przejęcie od Poczty Polskiej przez prywatną firmę dostarczania listów z sądów i prokuratur  może mieć nie jedno dno. Okazuje się, że Polska Grupa Pocztowa, która wygrała przetarg na lukratywne państwowe zlecenie, zarejestrowana jest… na Cyprze.

Jak przypomina „Fakt”, od stycznia Polacy zamiast w urzędach pocztowych przesyłki od wymiaru sprawiedliwości mogą odbierać w osiedlowych sklepach i kioskach ruchu – w 7 tysiącach punktów. Ich dostarczycielem jest PGP, działająca we współpracy z InPostem. Stało się tak, ponieważ prywatna firma zaoferowała w rządowym przetargu cenę  niższą o 84,5 mln zł od Poczty Polskiej. Kontrakt opiewa na 500 mln zł.

Tak miało być taniej i wygodniej. A jest? Gigantyczny bałagan

– pisze „Fakt”.

Gazeta podaje przykład gminy Kobylnica w województwie pomorskim, gdzie mieszkańcy po odbiór przesyłki muszą jechać do punktu oddalonego o 40 kilometrów! Dopiero po interwencjach PGP obiecała otworzyć tam swój punkt. Jak zaznacza „Fakt”, na nowy sposób dostarczania korespondencji sądowej i prokuratorskiej skarżą się też adwokaci.

Mecenasi alarmują, że przesyłki przychodzą z dużym opóźnieniem i hurtowo. Jeden z adwokatów dostał za jednym razem 125 listów, inny z kolei informował, że jego klient odebrał nie swoją przesyłkę

– gazeta cytuje Joannę Sędek, rzecznik Naczelnej Rady Adwokackiej.

Jest też inny, nie mniej zastanawiający, wątek sprawy.

Pojawiły się obawy, że na przetargu stracić może państwo. Okazuje się, że jedynym właścicielem i akcjonariuszem PGP jest spółka Badenhop Holdings Limited zarejestrowana na Cyprze. Czyżby tam pocztowa firma chciała uciec z podatkami?

– zastanawia się „Fakt”.

Trudno nie mieć wątpliwości, bo po coś przecież rejestruje się firmę na Cyprze. Poczta Polska nie należy do instytucji ulubionych przez Polaków, ale – mimo wszystkich wobec niej zastrzeżeń – wydaje się jednak bardziej wskazana do wykonywania ważnej dla państwa i obywateli usługi niż spółka z gorącej wyspy.

JUB/”Fakt”

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.