„Podatek od piractwa" pomysłem ZAiKS na zarabianie. Podrożeją tablety, telewizory i kamery cyfrowe?

sxc.hu
sxc.hu

W resorcie ministra Bogdana Zdrojewskiego trwają "wstępne prace" nad nowelizacją rozporządzenia dotyczącego opłat. Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) chce, aby tablety, telewizory, kamery i aparaty cyfrowe zostały objęte opłatą reprograficzną w wysokości 2 proc. ich wartości - informuje tvn24bis.pl

Opłata reprograficzna czyli tak naprawdę kolejny podatek, ma w założeniu rekompensować autorom straty ponoszone w związku z kopiowaniem ich muzyki lub filmów. Obecnie ta opłata objęte są drukarki, nagrywarki, płyty CD i DVD, komputery, odtwarzacze MP3 i radioodbiorniki.

W połowie grudnia media informowały, że opłatą miały być objęte także smartfony i telefony komórkowe. Teraz ZAiKS, zarządzający prawami autorskimi twórców, chce, by ten "podatek od piractwa" obowiązywał także w przypadku tabletów, telewizorów, kamer i aparatów cyfrowych.

Miałby on wynosić 2 proc., co oznacza, że ceny wzrosłyby od 10 do nawet 120 zł. Tylko w przypadku rynku telefonów komórkowych, który wynosi ponad pięć miliardów złotych, producenci musieliby przekazać ZAiKS ponad 100 mln zł.

źródło: tvn24bis.pl/Wuj

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych