76. rocznica urodzin Włodzimierza Wysockiego. POSŁUCHAJ piosenek legendarnego rosyjskiego barda

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Gdyby żył, dziś obchodziłby 76 urodziny. 25 stycznia 1938 w Moskwie urodził się Władimir Siemionowicz Wysocki – rosyjski pieśniarz, poeta i aktor. Jako aktor zyskał sławę swoimi kreacjami w Teatrze na Tagance oraz kilkoma rolami filmowymi. Dla większości był przede wszystkim pieśniarzem. Śpiewał niskim, ochrypłym barytonem, przy akompaniamencie gitary.

W 1966 roku Wysocki zagrał główną rolę w sztuce Bertolta Brechta „Życie Galileusza”. W 1967 roku poznał aktorkę Marinę Vlady, swą późniejszą trzecią żonę. W prasie literackiej ukazały się w tym czasie pierwsze publikacje jego wierszy. Wystąpił także w kilku ważnych przedstawieniach i kilku filmach, gdzie grał głównie w epizodach. W 1968 roku Wysocki wystąpił w filmach „Gospodarz tajgi”, „Interwencja” (premiera w 1987) oraz w sztuce Gorkiego „Matka”, gdzie zagrał Własowa.

Rok 1974 to przede wszystkim jego pierwszy wyjazd zagraniczny. W tym samym roku w ZSRR zagrał w filmie „Zły dobry człowiek” i wydał autorską płytę „Piesni Władimira Wysockogo” (Pieśni Władimira Wysockiego). W 1974 roku zagrał w filmie „Jedinstwiennaja doroga” i wydał kolejne dwie płyty pod tym samym tytułem co pierwsza.

W 1976 roku spektakl „Hamlet”, w którym wystąpił Wysocki, otrzymał pierwszą nagrodę na Dziesiątym Belgradzkim Międzynarodowym Festiwalu „Bitef”. Wysocki nakręcił film „Jak car Piotr Ibrachima swatał”. Wydał trzy autorskie płyty: „Piesni”, „Piesni Władimira Wysockogo” i „Piesni-bałłady” z filmu „Biegstwo Mistera Mak-Kinli”.

Rok 1977 to nowe sukcesy „Hamleta” w postaci nagrody francuskiej krytyki za najlepszy spektakl zagraniczny. W tym samym roku wyszła jedyna za życia artysty broszura na temat jego twórczości kinowej. Wysocki wystąpił w epizodzie w filmie węgierskim „Ők ketten” (One dwie) Márty Mészáros. Był to jedyny film, w którym pojawił się na ekranie razem z żoną Mariną Vlady. W bajce „Alicja w krainie cudów” według Carrolla zagrał papugę i orzełka Eda. We Francji wyszły wówczas trzy płyty długogrające Wysockiego.

W 1979 roku Wysocki wyjechał z koncertami do USA i Kanady. Był już wówczas uzależniony od środków pobudzających, co nadwerężyło jego siły, mimo to nie zgadzał się jednak na żadne kompleksowe leczenie. 25 lipca przeżył śmierć kliniczną w Bucharze w Uzbekistanie. Następnie wystąpił jeszcze rola Swidrygajłowa w „Zbrodni i karze”. W 1979 roku ukazała się także płyta „Bałłady i piesni” (Ballady i pieśni).

W czerwcu 1980 roku „Hamlet” otrzymał pierwszą nagrodę na Drugim Międzynarodowym Festiwalu „Warszawskie Spotkania”. Wysocki zagrał jeszcze rolą Don Juana w filmie „Maleńkie tragedie”. 16 lipca miał miejsce ostatni występ dla szerokiej publiczności w podmoskiewskim Kaliningradzie (obecnie Korolow). 23 lipca Wysocki miał zapaść, a 25 lipca nad ranem zmarł.

Twórczość rosyjskiego barda nie traci na aktualności. Przez lata inspirował się nią m. in. Jacek Kaczmarski, który nagrał Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego.

Pieśni "Wołodii" regularnie wykonują także Alosza Awdiejew, Marian Opania, Maciej Maleńczuk, Mirosław Baka, czy zespół Raz Dwa Trzy.

Źródłem niesłabnącego zainteresowania spuścizną rosyjskiego barda mogą być już jej monumentalne rozmiary. Napisał prawie 700 piosenek, a umarł w wieku 40 lat, więc były lata, kiedy pisał po sto piosenek.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych