Piękna rodzina. "Cywilizacja łacińska upada, narody degenerują się, państwa zaczynają podążać w kierunkach narodowych, a więc zamykają się w sobie"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Brazylię zwykliśmy postrzegać jako kraj karnawału, półnagich kobiet, szaleństwa plastycznych operacji, piłki nożnej, czy też upadku wiary. To widzenie jest jednak bardzo uproszczone, bo, jak wszędzie, istnieje druga strona medalu.

Przez dziewięć dni miałem przyjemność jeździć po Polsce z dziesięcioosobową grupą Brazylijczyków – potomków polskich emigrantów z końca XIX w. Miałem też okazję przypatrzeć się zachowaniom i sposobie bycia trójpokoleniowej rodzinie, w której senior – Antonio P., najpierw odnalazł swoich krewnych w Polsce, a teraz przyjechał pokazać swoim dzieciom i wnukom kraj przodków. Przyjechał połączyć dwa tak różne światy odseparowane od siebie przez czas, kulturę, kontynent i ocean. Na emigracji bowiem senior rodu oprócz obowiązku zbudowania domu, zasadzenia drzewa i spłodzenia syna, ma dodatkowo jeszcze jeden – swoim potomnym pokazać ziemię przodków.

Rodzina

Po przybyciu do Brazylii pod koniec XIX w. i kilkakrotnej zmianie miejsca zamieszkania, pierwszy przedstawiciel rodu naszego Seniora osiadł w Guarany – kolonii położonej na samym południu tego kraju w Rio Grando do Sul. Dominowali w niej polscy osadnicy. Tam w trzecim pokoleniu urodził się Antonio. W 1961 r., po skończonych studiach wziął ślub z Terezinhą i zamieszkali razem w Belo Horizonte. Tam też rodzina rozrosła się i zapuściła korzenie, na świat przyszła córka Karla i syn Carlos. Karla wyszła za mąż i urodziła syna Renato, który, wraz z ojcem, w wycieczce nie uczestniczyli. Carlos i jego żona Beatriz doczekali się czterech córek: Karoliny, Alessandry, Rafaelii i Marcelii. Niemal wszyscy są uzdolnieni muzycznie: Karla i Beatris grają na lirze, Karolina i Alessandra na pianinie, Rafaela na skrzypcach, a Marcela i Renato na flecie prostym. Ponadto Rafaela mając 15 lat napisała po-wieść, którą oceniono, jako fenomen.
Senior rodu – Antonio przez kilka lat, wraz z rodziną (Terezinha, Karla i Carlos) mieszkał i pracował w Belgii. Po powrocie do kraju został prezesem dużej międzynarodowej korporacji hutniczej. Po przejściu na emeryturę, w 2010 r. opublikował w języku portugalskim monografię „O imigrante polonês  ea colôna Guarany” (O emigracji polskiej w kolonii Guarany), która jeszcze nie została przetłumaczona na język polski. Syn Carlos poszedł drogą ojca i jako specjalista w tej samej branży został oddelegowany na cztery lata do Chin. Kilka lat temu wrócił do Brazylii.

Największym osiągnięciem artystycznym, jak dotychczas, może się pochwalić Karla, która jest dyrektorem 100-osobowego zespołu instrumentalno-chóralnego, w którym gra 35 lir – przy czym warto podkreślić, że w całym świecie na tym instrumencie muzykuje zaledwie ok. 350 osób. Zespół jest niesamowity! Miałem okazję go wysłuchać. Po zakończonym koncercie nie mogłem uwierzyć, że minęły dwie godziny.

Trudno zapomnieć o jeszcze jednym, szczególnym, uczestniku wycieczki. Był nim przyjaciel domu monsinore Pedro Terra, dla którego wyjazd łączył się z podróżą do matecznika Jana Pawła II oraz Łagiewnik – miejsca kultu miłosierdzia Bożego. Tam bardzo głęboko przeżywał wigilię swojego 60-lecia kapłaństwa. Były wzruszenia i łzy. Całość spinała audiencja u kard. Stanisława Dziwisza w krakowskiej kurii.

 

Rodzina rodzin

Tak ukształtowana rodzina zachowywała się skromnie i normalnie. Zna swoje miejsce na ziemi, wie, że ich ojczyzną jest Brazylia. Każdy z członków rodziny posługuje się przynajmniej dwoma językami obcymi i nie widzi w tym nic nadzwyczajnego. Grają razem, modlą się razem; razem dzielą się przeżyciami, wrażeniami z podróży i nabytą wiedzą. Podczas rozmowy nie ma krzyków, opryskliwości czy „szczekania”, padają ciekawe pytania i porównania… Właśnie o taka normalność walczyliśmy w czasie II wojny, o taką normalność chodziło nam w okresie Solidarności, i o taką chodzi dziś. W tym gronie rodzinnym przekaz pokoleniowy był trzy razy bogatszy niż taki sam przekaz jednopokoleniowy u nas. Dzieci i wnuki ten sam świat oglądały z trzech stron jednocześnie. I co ciekawsze, ci południowcy, obdarzeni niby większym temperamentem, potrafili tak rozmawiać, że budzili zazdrość. Pytanie w czym tkwi tajemnica? Może w tym, że tak ułożona normalność wyrasta z korzeni, a więc rodzi się oddolnie? Wyrasta więc z prawdy.

Owszem, taki wniosek może budzić zdziwienie, ponieważ Brazylia bardzo chciała być drugą Europą. Tak bardzo, ale w starciu z chciejstwem ostatecznie silniejsze okazały się miejscowe soki i własne korzenie, które samoistnie narzucają swoją wolę. Tam Polak, Niemiec, Rosjanin czy Portugalczyk, zaczynają inaczej myśleć, ba, zmieniają skład swoich genów. Tempo życia zostaje spowolnione i dzięki temu człowiek jest w stanie zauważyć więcej; tam interior, swoja potęgą, wciąż jeszcze dominuje nad aktywnym wybrzeżem wschodnim. Tam przestępstwa, aczkolwiek te same, mają nieco inny skład przyczynowo-skutkowy. Brazylia powoli zaczyna wyrastać z własnego pnia i nikt tego procesu nie jest w stanie zatrzymać. Dziś jeszcze nie wierzy w swoje możliwości, nie wierzy w siebie. Przed sobą ma wiele przeszkód cywilizacji europejskiej, ale gdy poczuje ich obcość, wyzwoli się, i zacznie żyć swoim życiem. Ma wszelkie szanse stworzyć nowy model cywilizacyjny. Nie nastąpi to w obecnym pokoleniu, ale kierunek jest już ustalony.

Jak trwale pomóc rodzinie?

Takich rodzin w Brazylii jest więcej. Takich rodzin w Polsce też nie brakuje. Ale w Polsce dla utrzymania tak oczekiwanej normalności, o którą walczymy od niemal 300 lat potrzebna jest siła moralna narodu i odwaga państwa – zanim zacznie się jego krytyczny okres. Obywatele muszą zrozumieć jedną podstawową prawdę: indywidualna siła fizyczna lub zaradność są cechami indywidualnymi. Bezpieczeństwo rodziny wymaga zbiorowego wysiłku i zbiorowej zaradności, które zorganizować może tylko państwo. Tylko państwo może zsumować siłę i zaradność swoich obywateli, zapewnić zdrowy rozwój rodzinie i narodowi. Jest jeden warunek: państwo musi być dla ludzi, a nie odwrotnie, ludzie dla państwa. Ale tego już muszą pilnować społeczeństwo i rodziny – razem.

Przyjazd trójpokoleniowej brazylijskiej rodziny do Polski można potraktować jako rutynowe. Natomiast obecność msgr. Pedro Terry (podświadomie) odczuwałem, jako metafizyczną. On niegdyś kilkakrotny uczestnik podróży z Janem Pawłem II, dziś, jako przedstawi-ciel kontynentu z którego pochodzi papież Franciszek – w Krakowie i Łagiewnikach, połączył z sobą te dwa światy w jakąś jedną całość. Oczywiście, mamy do czynienia z mikroskalą, ale jednak… A więc spotkały się tu Ameryka Południowa, Jan Paweł II i idea miłosierdzia Bożego, która dzięki Niemu rozprzestrzeniła się na cały świat.

I teraz jak to wszystko zsumować, zrozumieć? Cywilizacja łacińska upada, narody degenerują się, państwa zaczynają podążać w kierunkach narodowych, a więc zamykają się w sobie, Kościół osłabł i nie jest w stanie wypełniać swojej roli, człowiek stracił zaufanie do człowieka, zło pożera dobro. I na tym wszystkim stoi rodzina – najmniejsza i najbardziej bez-bronna komórka społeczna... Ludzkie doświadczenie podpowiada, że w tym świecie państwo w dalszym ciągu powinno być umową społeczną, a demokracja, jako ustrój państwowy zobowiązana do bezwzględnego utrzymania wysokiego poziomu wykształcenia wszystkich obywateli cywilizacji łacińskiej. Umowa zobowiązuje ludzi do ciągłego podnoszenia swojej świadomości, a państwo do lojalności i pomocniczości. Tutaj, w Europie i w kształtującej się Ameryce Łacińskiej. Kościół natomiast w dalszym ciągu jest elementem konstrukcyjnym całej naszej cywilizacji.

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------

Koniecznie kup siódmy numer miesięcznika"W Sieci Historii" z filmem"Czarny Czwartek!

Miesięcznik

Archiwalne numery miesięcznika do nabycia TYLKO wSklepiku.pl!

 

Autor

Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych