Włochy: poseł posmarował twarz czarną pastą do butów. „Trzeba mieć nieco ciemniejszą karnację, by otrzymać pomoc od państwa.” WIDEO

Fot. YouTube
Fot. YouTube

We włoskim parlamencie odbyła się w środę debata na temat imigracji. Burzliwa dyskusja – niemal każde wystąpienie było przerywane okrzykami i gwizdami - zamieniła się w skandal, gdy na podium pojawił się poseł prawicowej i antyimigranckiej Ligi Północnej (LN). Gianluca Buonanno posmarował sobie bowiem twarz czarną pastą do butów.

Radzę Włochom, by ściemnili nieco swój kolor skóry. Inaczej nie mają szans na pomoc państwa. Trzeba mieć ciemną karnację, by móc liczyć na zasiłek

-przekonywał Buonanno.

Włoskie państwo rozdaje pieniądze ciemnoskórym imigrantom spoza UE, zaniedbując własnych obywateli. Wydaje się, że aby w tym kraju cokolwiek osiągnąć, trzeba być trochę ciemniejszym. Więc mówię wam: posmarujcie się pastą do butów. Będziemy chodzić pomalowani na czarno i może otrzymamy tę samą pomoc, co obywatele spoza Unii.

-dodał.

Na sali wybuchło zamieszanie. Z trybun dobiegały okrzyki: Rasista! Wstyd!

Akcja Buonanno była skierowana przede wszystkim do czarnoskórej minister ds. imigracji Cecile Kyenge, którą Liga Północna wielokrotnie oskarżała o to, że używa swej ministerialnej pozycji do tego, by "faworyzować czarnuchów”. Kyenge, która pochodzi z Kongo, proponowała m.in. ułatwienia azylowe dla nielegalnych imigrantów.

Lider Ligi Północnej Roberto Calderoli porównał ją za to w ur. do orangutana. Kyenge złożyła skargę w prokuraturze i Calderoli został oskarżony o zniesławienie i rasizm. To jednak nie zniechęciło zwolenników Ligi Północnej. Podczas jednego z jej publicznych wystąpień obrzucili Kyenge bananami.

Zobacz wystąpienie Buonanno:

 

Ryb/Corriere de la Sera/Huffington Post

 

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...