Rajaonarimamapianina nowym prezydentem Madagaskaru

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. AFP
fot. AFP

Trybunał wyborczy na Madagaskarze ogłosił w piątek po rozpatrzeniu skarg dotyczących wyborów, że prezydentem został Hery Martial Rokotoarimanana Rajaonarimamapianina. 55-letni b. minister finansów był kandydatem tymczasowego szefa państwa Andrego Rajoeliny.

Rajaonarimamapianina

został ogłoszony oficjalnie prezydentem Republiki Madagaskaru

- orzekł trybunał, dodając, że zdobył on 53,49 proc. głosów w drugiej turze wyborów w grudniu. Jego rywal Jean-Louis Robinson według oficjalnych wyników zdobył 46,51 proc. głosów.
Sąd rozpatrywał skargi złożone przez Robinsona, który domagał ponownego przeliczenia głosów.

W wyborach prezydenckich, których pierwsza tura odbyła się jesienią, starli się kandydaci wystawieni przez dwóch charyzmatycznych polityków. Rajaonarimamapianinę poparł Rajoelina, który został tymczasowym prezydentem w 2009 roku w wyniku wojskowego zamachu stanu. Natomiast prezydent obalony w wyniku puczu, Marc Ravalomanana, forsował na prezydenta swego dawnego ministra zdrowia - Robinsona.

Przebywający na uchodźstwie Ravalomanana wciąż cieszy się w kraju dużą popularnością.
Wybory prezydenckie miały zakończyć trwający od czterech lat spór o władzę między Rajaonarimamapianiną i Ravalomananą. Obaj politycy nie wzięli w nich udziału pod presją wspólnoty międzynarodowej.

22-milionowy Madagaskar od uzyskania niepodległości w 1960 roku zaliczał się do najbiedniejszych krajów świata, a zamach stanu i przeciągający się spór o władzę wywołały głęboki kryzys gospodarczy.

mc,PAP

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych