Uwikłany w skandal obyczajowy Hollande… rzuca hasło "prawdziwego rządu" strefy euro. Francuski przemysł przykrywkowy?

fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

Prezydent Francji Francois Hollande, o którym ostatnio szczególnie głośno za sprawą ujawnienia jego romansu z aktorką,  opowiedział się na konferencji prasowej za powstaniem rządu strefy euro oraz wznowieniem po wyborach do Parlamentu Europejskiego francusko-niemieckiego motoru unijnej integracji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Partnerka Hollande'a trafiła do szpitala po ujawnieniu romansu prezydenta

Powinniśmy posuwać się naprzód w kierunku unii gospodarczej i monetarnej - ze strefą euro, która może mieć prawdziwy rząd, z celami takimi jak wzrost, zatrudnienie, i z możliwościami finansowymi dającymi nam środki do działania. To będzie rząd strefy euro

- wyjaśniał szef państwa francuskiego.

Opowiadając się za "prawdziwym rządem" strefy euro, Hollande wraca do pomysłu lansowanego przez jego poprzednika Nicolasa Sarkozy'ego, który wielokrotnie zabiegał na unijnym forum o wprowadzenie zarządzania gospodarczego w strefie euro, wywołując obawy przez pogłębianiem podziałów na Europę dwóch prędkości.

Prezydent nawiązał też do współpracy Francji i Niemiec nie tylko w dziedzinie ekonomicznej, ale także "we wspólnej odpowiedzialności za pokój i bezpieczeństwo" na świecie.

Chciałbym, aby powstał francusko-niemiecki związek, który działałby na rzecz obrony Europy. Oczywiście istnieje brygada francusko-niemiecka (...), lecz powinniśmy także wykazać wspólną odpowiedzialność za pokój i bezpieczeństwo na świecie

- powiedział.

Hollande nawiązał także do innych propozycji francusko-niemieckich dotyczących rozwoju integracji europejskiej, w tym inicjatywy spójności gospodarczej i społecznej między obydwoma państwami. Francuski prezydent zapowiedział też obniżenie obciążeń podatkowych dla przedsiębiorstw i osób działających na własny rachunek.

Wyznaczam nowy cel do roku 2017 dla przedsiębiorstw i osób prowadzących działalność gospodarczą, to znaczy koniec ze składkami rodzinnymi. Obciążenie nimi wynosi 30 mld euro

- wyjaśnił.

Hollande potwierdził też, że zadaniem rządu jest zaoszczędzenie 50 mld euro na wydatkach publicznych w latach 2015-2017. Podkreślił, że "Francja powinna koniecznie odzyskać siłę ekonomiczną".

Francja straciła "siłę ekonomiczną", to było od dłuższego czasu "pędzenie na złamanie karku. Trzeba iść szybciej, dalej, przyspieszać", aby wzrost był "coraz większy" - mówił socjalistyczny prezydent.

Właśnie teraz Francja powinna odbić się i ruszyć naprzód

- kontynuował Hollande na konferencji prasowej w Pałacu Elizejskim w obecności około 500 dziennikarzy i całego rządu.

Francuski prezydent przyznał jednocześnie, że nie udało się jeszcze wygrać batalii o zwiększenie zatrudnienia.

PAP/JKUB

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...