Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II proponuje, aby w polskich domach tworzyć rodzinne teczki „serdecznej pamięci”, które będą swoistym archiwum pamiątek pontyfikatu papieża Polaka”

- napisał „Dziennik Polski”.

W ten sposób każdy z nas może zostać tzw. kustoszem papaliów.

Dziś mamy jeszcze w szufladach wiele papieskich pamiątek: zdjęcia, monety, znaczki, okolicznościowe karty i datowniki oraz inne przedmioty, które z czasem będą ulegać rozproszeniu czy zniszczeniu. To, co ocalimy teraz, zakładając specjalną teczkę na te zbiory, dla naszych wnuków będzie bezcennym dziedzictwem

- powiedział gazecie prezes Stowarzyszenia Ryszard Zawadowski, który sam zgromadził ogromną liczbę papaliów w swoim mieszkaniu.

Przypomniał on, że w pierwszych latach pontyfikatu Jana Pawła II takie pamiątki były trudno dostępne, dopiero po 1990 roku zbiory kolekcjonerskie zaczęły szybko rosnąć. Niektórzy specjalizują się w gromadzeniu określonego gatunku papaliów, np. kart wstępu na spotkania z papieżem podczas jego kolejnych pielgrzymek do Polski. Szczegóły tej akcji można znaleźć na stronie: www.stowjanpawel2.rejowiec.pl.

Także ordynariat polowy Wojska Polskiego i Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej chcą uczcić Jana Pawła II w związku ze zbliżająca się datą jego kanonizacji. Biskup polowy WP Józef Guzdek zachęca żołnierzy i pracowników wojska, a także ich rodziny oraz kapelanów do przesyłania wspomnień o papieżu Polaku.

Jeśli ktoś miał szczęście spotkania się z Janem Pawłem II, proszę, by swoje wspomnienia przelał na papier, by opisał swoje emocje

- zaapelował cytowany przez „Dziennik Polski” hierarcha.

Zebrane materiały zostaną opublikowane w okolicznościowym wydawnictwie. Należy je przesyłać na adres: sekretariat_wceo@wp.pl.