Płużański w Tychach o Wyklętych

Zapraszamy na spotkanie „Żołnierze Wyklęci i ich oprawcy” z publicystą i pisarzem Tadeuszem M. Płużańskim.

O 18:00 w Kościele pw. św. Krzysztofa przy ul. Kardynała Stefan Wyszyńskiego 1 w Tycchach odbędzie się Msza św. za Ojczyznę. Po niej nastąpi przejście pod Pomnik Smoleńsk 2010, uczczenie pamięci śp., Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej, a o 19:00 rozpocznie się spotkanie  Tadeuszem Płużańskim połączone z dyskusją.

***

Tadeusz M. Płużański urodzony 21 marca 1971 r. w Warszawie jest synem prof. Tadeusza Płużańskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego Stutthof, żołnierz AK, uczestnika kampanii wrześniowej i bliskiego współpracownika rotmistrza Witolda Pileckiego, Żołnierza Wyklętego.

Ojciec Tadeusza Płużańskiego po wojnie był adiutantem i kurierem rotmistrza Witolda Pileckiego, jego bliskim współpracownikiem. Przewoził do włoskiej Ancony, w której stacjonował II korpus Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Andersa, zebrane przez grupę Pileckiego informacje na temat stopnia sowietyzacji Polski.

Zaproszony Gość jest pisarzem, publicystą, historykiem, specjalistą od powojennej historii Polski, publikuje m.in. w „Naszej Polsce”, „Tygodniku Solidarność”, „W sieci”, „Gazecie Polskiej”. Od lat związany z „Biuletynem informacyjnym” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Szef działu w „Super Expresie”. Jest autorem wielu książek, w tym:

- „Bestie: mordercy Polaków” to reporterskie śledztwo autora dotyczące stalinowskich funkcjonariuszy, ubeków, sędziów, prokuratorów, wydana w 2011 r., (dwa wydania)

- „Oprawcy”, zbrodnie bez kary”, wydana w 2012 r., (dwa wydania)

- „Bestie 2”, wydana w 2013 r., (dwa wydania).

Książki Tadeusza M. Płużańskiego zawierają osobisty zapis śledztwa prowadzonego przez kilkanaście lat. To historyczny, reporterski akt oskarżenia wobec tytułowych bestii. Tych, którzy dożywają pośród nas spokojnej starości jako szanowani obywatele. Książki przybliżają sylwetki bezpośrednich oprawców oraz ich mocodawców i zleceniodawców. Poznajemy morderców Generała „Nila”, rotmistrza Pileckiego, Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” i tysiące innych – bardzo wielu zapomnianych – bohaterów. Ci, którzy skracali i odbierali im życie, mieli często bardzo długie biografie, sięgające III Rzeczpospolitej. Wszystkie książki warto polecić tym, którzy łatwo dają dziś wiarę, że PRL był państwem polskim, „ludowym” i demokratycznym. To lektura dla tych, którzy za przejaw choroby uważają zajmowanie się przeszłością i zadawanie bardzo trudnych pytań starszym osobom.

Książki Tadeusza M. Płużańskiego pokazują także obraz, współczesnej świadomości Polaków. Autor pomaga tym, którzy są nieświadomi historycznych faktów, udowadnia, że amnezja jest ciężką społeczną niemocą, chorobą. Czytając książki autora znajdujemy rozpacz, morze ludzkiej krzywdy, bezprawia i gniewu. Dlaczego za rozliczenie komunistycznych zbrodni zabrano się tak późno, co praktycznie uniemożliwia wydanie sprawiedliwego wyroku? Dlaczego ten proces jest tak ułomny? Bestie i oprawcy opływali w posadach, a dziś w wysokich emeryturach, wielu z nich doczekało zaawansowanego wieku i zmarło bez osądzenia, nie doświadczając absolutnie żadnej kary za swoje zbrodnie.

Dzięki książkom Tadeusza M. Płużańskiego zbrodnie na zawsze pozostaną na cokole – cokole – narodowej HAŃBY! Bo w książkach „Bestie”, „Bestie 2”, „Oprawcy, zbrodnie bez kary” każdy Czytelnik znajdzie ewidentne dowody ich winy.

 

Solidarni2010

Stefan Mazgaj

Tychy

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych