Górny dla wPolityce.pl: Porównanie wiejskich rezydencji Angeli Merkel i Wiktora Janukowycza mówi więcej o elitach obu krajów niż analizy politologów. ZOBACZ ZDJĘCIA

Gdyby o bogactwie kraju decydował status majątkowy jego przywódców, to najprawdopodobniej Ukraina byłaby światowym potentatem, a Niemcy - europejskim pariasem. Wystarczy porównać wiejskie rezydencje kanclerz Angeli Merkel oraz prezydenta Wiktora Janukowycza.

Szefowa niemieckiego rządu ma swój skromny domek letniskowy w enerdowskim stylu wraz z pomieszczeniem gospodarczym w brandenburskiej wiosce Hohenwalde niedaleko Templina, natomiast ukraiński przywódca dysponuje 135-hektarową posiadłością w miejscowości Meżyhiria pod Kijowem, gdzie znajduje się 5-kondygnacyjny pałacyk, korty tenisowe, lotnisko, hangar dla helikopterów, jezioro, sztuczny wodospad i wiele innych atrakcji. W jednej z pałacowych sal wiszą trzy kryształowe żyrandole, z których każdy kosztuje 97.438 dolarów.

Niestety, bogactwo przywódców nie chce przekładać się na kondycję finansową krajów. O ile niemiecka gospodarka ma się doskonale i jest główną lokomotywą ekonomiczną Unii Europejskiej, o tyle Ukraina znajduje się na skraju finansowej zapaści i ma trudności z wypłatami pensji dla pracowników sfery budżetowej.

Swego czasu podczas transmitowanej na żywo konferencji prasowej jeden z kijowskich dziennikarzy, Mustafa Najem, zapytał Janukowycza, jak pogodzić te dwa fakty: że gospodarka kraju i sytuacja ekonomiczna zwykłych ukraińskich rodzin ma się odwrotnie do pomyślności materialnej samego prezydenta i jego rodziny (np. prosty stomatolog Ołeksandr Janukowycz, od kiedy jego ojciec w 2010 roku został prezydentem, zdążył zgromadzić majątek, który sytuuje go na drugim miejscu wśród najbogatszych Ukraińców - po królu oligarchów Rinacie Achmetowie).

Janukowycz odrzekł wówczas, że nie ma zamiaru odpowiadać na to pytanie, a samemu Najemowi powiedział, że mu nie zazdrości. W cywilizowanym kraju tego rodzaju wypowiedź polityka uznana zostałaby za skandaliczną, ale mainstreamowe media ukraińskie nie widziały w niej nic niestosownego. To także jedna z przyczyn, dla których od ponad miesiąca ludzie protestują na Majdanie - oni po prostu chcą, by w ich państwie obowiązywały przynajmniej elementarne standardy uczciwości i przyzwoitości.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA DOMU, W KTÓRYM WYPOCZYWA ANGELA MERKEL


 

A TU WAKACJE SPĘDZA WIKTOR JANUKOWYCZ


Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.