80 tys. złotych władze Częstochowy chcą przeznaczyć w 2014 roku na dofinansowanie leczenia bezpłodności. Miasto uruchamia program naprotechnologii. O decyzji władz lokalnych pisze „Dziennik Zachodni”.
Częstochowa jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na wspieranie naprotechnologii. Przed dwoma laty rozpoczęła dopłacanie do in vitro.
Przed nami teraz opracowanie programu zdrowotnego, określenie, kto i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z dofinansowania do leczenia niepłodności metodą naprotechnologii
- mówi Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Częstochowie. Przygotowanie programu potrwa około miesiąca.
Naprotechnologia powstała ponad 30 lat temu w USA. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę „Humanae vitae” stworzył model rozpoznawania płodności. Jest to metoda diagnostyki i leczenia niepłodności oparta na naturalnym cyklu miesięcznym kobiety. Umożliwia zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia.
Naprotechnologia jest prawdziwą metodą leczenia, ponieważ diagnozuje przyczyny niepłodności i je eliminuje. Ludzi leczących się tą metodą czeka długotrwałe leczenie, ale szanse na wyleczenie są duże. Naprotechnologia ma dobre statystyki.
KL,”DZ”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/182179-czestochowa-chce-rzeczywiscie-leczyc-bezplodnosc-miasto-przeznaczy-srodki-na-naprotechnologie