3,5 mln pielgrzymów odwiedziło Jasną Górę w 2013 r.

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. W. Węgrzyn
fot. W. Węgrzyn

Jasną Górę nawiedziło w 2013 roku około 3,5 mln pielgrzymów. Częstochowskie sanktuarium wciąż pozostaje jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Ruch pątniczy nie tylko nie maleje, ale obserwuje się jego wzrost. Nadal fenomenem pozostaje piesze pielgrzymowanie. Przybywa turystów i wiernych z zagranicy.

W minionym roku w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział ponad 805 tys. osób. Najliczniejszymi były spotkania modlitewne: Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, rolników, Ludzi Pracy i Anonimowych Alkoholików.

Obok grup, które już od lat przybywają na Jasną Górę w 2013r. po raz pierwszy przybyły pielgrzymki: Rycerzy Kolumba, karawaningowa, wędkarzy, Żywego Różańca, paralotniowa i Narodowa Pielgrzymka Katechetów.

Najwięcej wiernych przybywa do Częstochowy w grupach parafialnych. Było ich w tym roku aż ponad 2,3 tys. Przyjechało w nich ok. 134 tys. osób.

Wielką dumą Jasnej Góry jest nieustające pielgrzymowanie maturzystów. Modlitwa uczniów klas maturalnych na Jasną Górę to tradycja, kontynuowana co roku przez tysiące młodych ludzi. Bardzo wiele pielgrzymek maturzystów przybywa do sanktuarium jesienią, na początku roku szkolnego. Podobnie jest wiosną, na krótko przed maturą, kiedy niemal codziennie w klasztorze modlą się maturzyści z różnych części Polski.

W 2013 r. przybyło 713 grup młodzieży maturalnej a w nich ponad 141 tys. Osób. Dane te nie obejmują jednak mniejszych grup, np. gdy na pielgrzymkę decydują się uczniowie jednej tylko szkoły czy nawet klasy.

Na Jasną Górę przyszło w tym roku 260 pieszych pielgrzymek. Uczestniczyło w nich 133 tys. 287 osób. Tegoroczne pielgrzymowanie ze względu na falę upałów była bardzo trudne. Niektórzy musieli opuścić pątniczy szlak. W Roku Wiary było okazją do odnowienia i umocnienia relacji z Jezusem i Jego Matką.

Najliczniejsze w tym roku piesze pielgrzymki to licząca 8,5 tys. pątników kompania krakowska, radomska z liczbą ponad 7 tys. i warszawska prowadzona przez paulinów, w której przyszło prawie 7 tys. osób.

Najdłuższą trasę przeszły: grupa kaszubska wyruszająca z Helu, 638 km w 19 dni, pielgrzymka szczecińsko-kamieńska, grupy z Łukęcina - 636 km w 20 dni, i Świnoujścia - 626 km w 19 dni a także grupa z Ustki - 630 km w 19 dni.

Pielgrzymki są wyrazem miłości Polaków do Maryi a częstochowskie Sanktuarium jest tego najlepszym dowodem.

– mówił abp Józef Kupny z Wrocławia.

Z kolei abp Andrzej Dzięga ze Szczecina nazwał pielgrzymki zasiewem ziarna wiary na polskiej ziemi.

W drodze pątnicy modlili się o przymnożenie wiary, za Kościół, papieża, Ojczyznę, zapraszali Maryję na szlak peregrynacji i przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży. Stawali także w obronie krzyża, by był szanowany i miał należne miejsce w życiu publicznym.

Obok kilkudziesięciu diecezjalnych kompanii na Jasną Górę przybyły także pielgrzymki: strażaków, żołnierzy, studentów, niepełnosprawnych, a nawet bezdomnych i więźniów. Aż z Lublina na koniach dotarli ułani.

W 2013 r. jasnogórskie Sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z 77 krajów świata. Najwięcej przybyło Niemców, Włochów, gości ze Stanów Zjednoczonych, Francji czy Hiszpanii. Sporo było także grup z dalekiej Japonii. Przybyło 34 hierarchów z 14 państw świata.

Jasna Góra wciąż pozostaje jednym z tych miejsc, gdzie każdego dnia sprawowanych jest co najmniej kilka Mszy św. W sumie Tajemnicę Najświętszej Eucharystii kapłani sprawowali w tym roku prawie 70 tys. razy. Kazań, homilii i Apeli Jasnogórskich wygłoszono ponad 6,5 tys. Rozdzielono 2 mln 335 tys. Komunii św. Jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 34 tys.250 godzin służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie Sakramentu Pojednania.

Jasna Góra wciąż pozostaje jednym z najczęściej odwiedzanych świętych miejsc chrześcijaństwa. Jest przy tym największym na świecie ośrodkiem kultu maryjnego związanego z kultem świętej ikony, a nie z objawieniami Matki Bożej. Wielu pielgrzymów nawiedzających Jasną Górę często wyznaje, że przyjeżdżają tu, co najmniej, trzy razy w życiu: w okresie pierwszej komunii świętej, przed maturą oraz po ślubie - z rodziną.

Wszystkim przybywającym do Częstochowy pielgrzymom oraz tym, którzy duchowo łączą się z Jasną Górą podziękował przeor klasztoru o. Roman Majewski.

KAI, lz

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych